tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdrowie

 Chroń się z głową

 

Ostatnie ekstremalne zjawiska atmosferyczne wyraźnie nam pokazały, że nie jesteśmy do nich przygotowani. Nie mówimy tu już o powodziach, które – jak nigdy w dotychczasowej historii – już trzykrotnie dotknęły nasz kraj, pokazując, jak nierozsądnie były wydawane zezwolenia na budowy całych osiedli na terenach rozlewiskowych. Nawałnice z kolei pokazały, że pozorne oszczędności w doborze materiałów budowlanych i niedostateczny dozór inspektorów mszczą się potem na mieszkańcach domów, nie tylko tych jednorodzinnych. Przypomnijmy sobie przecież, że i w Opocznie doszło do zerwania dachu na bloku, nie wspominając o skutkach ostatniej nawałnicy i zerwanych kilkunastu dachach na domach i budynkach gospodarczych. Chyba czas, byśmy nauczyli się wyciągać wnioski przed szkodą, a nie przysłowiowo byli głupi przed i po szkodzie.
Ale tym razem chcemy przypomnieć, jak należy się zachowywać, gdy burza złapie nas w terenie, byśmy nie trafili do statystyk ofiar.
Błyskawice trafiają w miejsca o najmniejszym oporze elektrycznym, najczęściej w drzewa, wzniesienia i wysokie budynki. Gdy więc wokół nas grzmi, to nie szukajmy schronienia pod drzewem. W końcu – nie jesteśmy z cukru. Lepiej zmoknąć, niż paść rażony piorunem. Gdy jesteś na równym terenie, a dookoła nie ma nic wyższego od nas, to postarajmy się nie być tym najwyższym – złącz stopy i przykucnij, ale w żadnym przypadku nie kładź się na ziemię. Lepiej poszukaj jakiegoś zagłębienia w terenie.
Jeśli włosy staną ci dęba (nie ze strachu!) – to jest to system wczesnego ostrzegania i koniecznie przykucnij, zwijając się w kulkę. Nie przebywaj w czasie burzy w pobliżu obiektów metalowych, np. słupów czy ogrodzeń. Sam zaś postaraj się pozbyć metalowych przedmiotów, jakie masz przy sobie i wyłącz telefon komórkowy. Jeśli masz gdzieś w pobliżu samochód – schroń się w nim – jest to najbezpieczniejsze w takiej chwili miejsce. W razie czego – prąd spłynie po karoserii.
Gdy burza zastanie cię w domu, nie podchodź do urządzeń elektrycznych, otwartych okien, kominów, armatury i rur wychodzących na zewnątrz. Nie korzystaj z telefonu stacjonarnego przewodowego. Najlepiej, jeśli możesz, wyłącz z sieci komputer i telewizor oraz inne, cenne urządzenia zasilane z sieci elektrycznej, np. pralkę.
A tak w ogóle – odsłoń firanki w oknie, wygodnie się rozsiądź i podziwiaj to przepiękne, choć groźne zjawisko. Zapewniamy – jest tego warte!
I jeszcze jedno: jeśli masz w domu psa, który boi się burzy, to bądź dla niego przykładem spokoju. Nawet, jeśli zrobisz w tym celu wyłom w codziennym wychowaniu i pozwolisz swemu pupilowi położyć się obok ciebie, na wersalce (możesz podłożyć mu koc) to nic się nie stanie. Przemawiaj do psa uspokajająco, pogłaszcz go. Gdy zobaczy, że nie ma się czego bać, bo jego pan/pani się nie boi, następnym razem już nie będzie szalał z niepokoju. Jeśli jednak pies na siłę chce się schować w łazience – nie broń mu. Tak poza tym ma przecież odważne serce i zawsze będzie cię bronić.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (685) z dnia 27 Sierpnia 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »