tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdrowie

 Choroba psychosomatyczna

 
Powiedz mi na co chorujesz, a powiem ci, kim jesteś. Niektóre choroby ciała mają swoje przyczyny w konstrukcji osobowości i ujawniają choroby duszy

Cechy osobowości pozwalają przewidzieć, jakie schorzenia rozwiną się u niektórych ludzi. Do typowych chorób psychosomatycznych zaliczano długo nadciśnienie, reumatyzm, alergie, chorobę wrzodową, choroby skóry, raka i astmę.

Nadciśnienie
Oto profil psychologiczny młodego człowieka, u którego po latach rozwiną się kłopoty z sercem. Zawsze jak gdzieś idę to biegnę. Doba jest za krótka na wszystko. Ale w końcu jeśli masz być profesjonalistą, to musisz robić wszystko jak najlepiej. Błędy są niedopuszczalne. Jak zrobisz błąd, zawsze znajdzie się ktoś, kto to wykorzysta przeciw tobie. Na moje miejsce w firmie jest cała kolejka chętnych, niech tylko raz się pomylę ? rzucą się na mnie jak hieny na padlinę! Presja czasu, skłonność do rywalizacji i spostrzegania innych ludzi jako potencjalnych rywali, wrogość i przypisywanie innym złych intencji, poczucie wyższości przeżywane na przemian z poczuciem niższości oraz dążenie do perfekcjonizmu. Ludzie o takich cechach są chronicznie zmobilizowani, gotowi do działania. Po latach mają stale podwyższone ciśnienie krwi, co znacznie wzmaga ryzyko zawału serca.

Mam wrzody
Choroby wrzodowe układu pokarmowego rozwijają się szczególnie łatwo u ludzi, którzy w głębi duszy ciągle pragną być dziećmi.
Matylda: Mam 25 lat. Przeze całe moje życie rodzice tak naprawdę nigdy mnie przytulili. Już jako mała dziewczynka musiałam być dorosła, nie zaznałam takiej prawdziwej dziecięcej beztroski i radości. Czasem wydaje mi się, że najlepiej mają ci, którzy leżą w szpitalu i o nic już nie muszą się martwić. Dba o nich pielęgniarka i lekarz. Mogą sobie po prostu beztrosko leżeć.
Choroba wrzodowa rozwija się rzekomo u ludzi, którzy posiadają silne potrzeby bycia zależnym od innych a jednocześnie stawiają sobie wymagania bycia odpowiedzialnymi i dorosłymi. Tak jakby przeżywali wewnętrzny konflikt: Pragnę być zależnym ? ale muszę być niezależnym.

Rak
Jaka osobowość może sprzyjać rozwijaniu się raka? Oliwier: Nie lubię siebie. Wiem, że jest we mnie coś złego, coś czego nienawidzę, jakaś wstrętna rzecz. Nie wiem dokładanie co to jest, ale często czuję do siebie samego wstręt i obrzydzenie. Ludzie nie powinni być tacy jak ja? Niektórzy badacze twierdzą, że rozwijaniu się raka sprzyja wrogi stosunek do własnej osoby ? autoagresja, wstręt do siebie, brak samoakceptacji. To produkuje długotrwały stres, który z kolei upośledza działanie układu odpornościowego i pozwala komórkom rakowym rozwijać się bez przeszkód.

Osobowość i choroby
Współczesne badania nie zawsze potwierdzają zależności między konkretnymi cechami osobowości a chorobami somatycznymi. Dotyczy to zwłaszcza chorób, które przybierają bardzo różnorodną postać, np. alergii czy chorób skóry. Dzisiaj wiemy, że te schorzenia są wywoływane przez wiele czynników, z których psychiczny może być najmniej istotny (tak jest np. w alergiach).
Dlatego wydaje się, że lepszy sposób rozumienia choroby psychosomatycznej jest taki: niezdrowa osobowość, w której jest wiele konfliktów wewnętrznych, braku samoakceptacji, poczucia niższości itp. produkuje wysoki poziomu stresu, co sprawia, że człowiek żyje w permanentnym napięciu. Długotrwały stres nadweręża organizm i w końcu w ciele ?pęka? ten organ, który jest słabszy od innych. Dlatego niektórzy chorują na choroby skóry, inni na astmę, jeszcze inni będą otyli lub zachorują na coś jeszcze innego?


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (721) z dnia 6 Maja 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »