tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
STUDNIE głębinowe, pogłębianie studni w kręgach, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Ciekawostki

 Chińska szkatułka obfitości

 
Wróżby na Nowy Rok Księżycowy


To znany przed wiekami na Dalekim Wschodzie rytuał magiczny, sprzyjający pomyślności całej rodziny i zapewniający jej dostatek materialny na długie lata. Do jego przeprowadzenia potrzebna będzie szkatułka, w której ukryte zostaną symbole szczęścia. Szkatułka powinna być wykonana z naturalnego materiału ? drewna, laki, porcelany lub marmuru. Do jej napełnienia potrzebne będą symbole szczęścia. Przede wszystkim są to kryształy górskie ? przezroczyste, zapewniające swobodny przepływ energii życiowej. Mogą być maleńkie, ale koniecznie 10 sztuk. W Polsce występują one na Dolnym Śląsku (spore ilości w wyrobisku i hałdach kopalnianych koło wsi Jegłowa w powiecie strzelińskim) oraz w Karkonoszach, spotyka się je też w Górach Świętokrzyskich.
Następnie należy skompletować: dziewięć chińskich monet z dziurką w środku (mogą być też inne, np. nasze dwuzłotowe monety z otworem w środku, wybite w 2003 roku z okazji X?lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) w czerwonym woreczku, aby do domu wciąż napływały pieniądze; trzy dowolnie wybrane monety o większej wartości nominalnej, związane czerwoną wstążką, by podtrzymać dobrobyt oraz luzem dziewięć drobnych monet z różnych krajów (mogą to być pensy, eurocenty, centy amerykańskie, nasze grosze, nawet kopiejki ? będące jednak w obiegu w czasie przygotowywania wyposażenia szkatułki). Potrzebne będą również: dziesięć kawałków naturalnego lapis?lazuli (lazurytu, minerału barwy niebieskiej w różnych odcieniach, służącego kiedyś do wyrobu ultramaryny, obecnie głównie do celów jubilerskich), symbolizujących bogactwo; mała figurka bóstwa bogactwa, np. taoistycznego bóstwa dobrobytu i bogactwa Cai Shen lub Śmiejącego się Buddy (Hotei), boga szczęścia i dobrobytu (przy odrobinie szczęścia można takie porcelanowe figurki tanio nabyć w sklepach z wyrobami chińskimi) i pięć torebeczek z ziarnami zbóż, zawierających po kilka ziaren np. żyta, pszenicy, owsa, prosa i jęczmienia, które będą darem dla bóstwa bogactwa. Ten zestaw rytualny uzupełniać powinny inne symbole zamożności ? może to być woreczek z ziemią z ogrodu majętnego właściciela, fotografia człowieka sukcesu lub przynajmniej jego posiadłości albo coś innego, co dla nas jest wyobrażeniem bogactwa.
Do obmytej czystą, najlepiej źródlaną, wodą i okadzonej dymem z mirry lub drzewa sandałowego szkatułki wkłada się w kolejności: monety, ziemię i kryształy, torebeczki ze zbożami, figurkę bóstwa i pozostałe symbole szczęścia. Wieczko po zamknięciu należy nakryć pięcioma kawałkami tkanin w następujących kolorach: biały, czerwony, zielony, błękitny i żółty. Szkatułkę trzeba następnie obwiązać splecionym uprzednio warkoczykiem z nitek lub sznurków o tych samych kolorach.
Wokół szkatułki ustawia się 23 kadzidełka, najlepiej z mirrą lub paczulą (uprawianą u nas jako doniczkowa roślina ozdobna powszechnie zwana pokrzywką) i okadza pachnącym dymem. Gdy kadzidełka zgasną, szkatułkę należy schować głęboko do szafki, aby nikt jej nie oglądał. Obok niej kładzie się sztuczny kwiat oraz kilka ziaren ryżu i soczewicy dla bóstwa bogactwa w podzięce za przychylność.
Szkatułki nie należy wyjmować, tylko na rozpoczęcie kolejnego roku księżycowego okadzać dymem z 23 kadzidełek. Najbliższy nowy rok księżycowy ? Rok Konia ? zaczął się na Dalekim Wschodzie 31 stycznia bieżącego roku. Szkatułka ma zapewniać nam dostatek przez długie lata?
Opr.: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (865) z dnia 7 Lutego 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »