tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Chcą być radosne

 
Szkoły podstawowe ponownie ubiegają się o dotacje na wyposażenie placówek w ramach programu „Radosna szkoła\".

Szkoły, które chcą otrzymać wsparcie finansowe na zakup wyposażenia miejsc zabaw lub urządzenia placu zabaw w przyszłym roku, mogły składać wnioski do 12 października. Na realizację programu w 2010 roku przeznaczono 150 milionów złotych. Pieniędzy powinno więc wystarczyć na dofinansowanie wszystkich wniosków dotyczących pomocy dydaktycznych (zarówno nowych, jak i tych, które nie otrzymały wsparcia w pierwszej edycji) oraz wszystkich wniosków dotyczących urządzenia placów zabaw, które nie otrzymały dotacji w pierwszym naborze. Pozostała kwota zostanie rozdysponowana pomiędzy szkoły, które o środki na urządzenie placów zabaw starają się po raz pierwszy.
W pierwszej edycji programu 23 podstawówki z powiatu opoczyńskiego otrzymały prawie 168 tysięcy zł. Przeznaczą je na zakup pomocy dydaktycznych oraz przyrządów do szkolnych miejsc zabaw i relaksu dla najmłodszych dzieci. Na dofinansowanie w przyszłym roku liczą kolejne placówki. Tylko w gminie Opoczno wnioski w tej sprawie złożyło w terminie 10 szkół (ZSS nr 3 oraz szkoły w Modrzewiu, Ogonowicach, Sielcu, Kruszewcu, Mroczkowie, Woli Załężnej, Januszewicach, Libiszowie i Kraśnicy), wszystkie które nie otrzymały dotacji w pierwszym naborze (o jego wynikach pisaliśmy w TOP nr 37). Większość placówek złożyło również wnioski o dofinansowanie urządzenia placu zabaw, którego połowę kosztów, zgodnie z założeniami programu, pokryć mają organy prowadzące. Wnioski w tej sprawie złożyły szkoły w Bukowcu Opoczyńskim, Ogonowicach, Modrzewiu, Woli Załężnej, Januszewicach, Libiszowie, Mroczkowie Gościnnym, Kruszewcu i Dzielnej oraz ZSS nr 3. Złożono je po raz pierwszy, co oznacza, że otrzymają wnioskowane dofinansowanie, o ile wystarczy środków.
Przypomnijmy, że program rządowy „Radosna szkoła" zakłada wsparcie finansowe dla organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły muzyczne pierwszego stopnia. W ramach programu będą one mogły uzyskać środki na zakup - lub zwrot kosztów zakupu - pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole i na urządzenie - lub zwrot kosztów urządzenia - szkolnego placu zabaw (obejmującego, między innymi, zagospodarowanie terenu, bezpieczną nawierzchnię oraz instalację sprzętu rekreacyjnego). Realizacja programu, planowana w latach 2009-2014, zakłada stworzenie w szkołach podstawowych warunków do aktywności ruchowej, porównywalnych ze standardami wychowania przedszkolnego. Koszt całego programu wynosi blisko 2,5 mld złotych. Koszt zakupu pomocy dydaktycznych finansowany jest w całości z budżetu państwa - do kwoty 6 lub 12 tys. zł, w zależności od liczby uczniów w klasach I-III. Wsparcie finansowe na urządzenie szkolnych placów zabaw wynosi do 63.850 zł lub do 115.450 zł.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (640) z dnia 16 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »