tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Cała para poszła w gwizdek

 


Pierwsze informacje na temat możliwości zmian w organizacji ruchu drogowego w Opocznie pojawiły się jeszcze w ubiegłym roku. Wówczas była mowa o tym, że po oddaniu do użytku dużej obwodnicy, w ciągu drogi krajowej K?12, w samym Opocznie nastąpią duże zmiany w organizacji ruchu. Większość ulic, łączących ulice Biernackiego i Piotrkowską, miały zostać zmienione na jednokierunkowe. Od strony ulicy Biernackiego miała być możliwość przejazdu ulicami Armii Ludowej, Kopernika i Partyzantów. Ta ostatnia, przy skrzyżowaniu z ulicą Piotrkowską, miała mieć lewo? i prawoskręty. Jednokierunkowe, ale w drugą stronę, miały być ulice Żeromskiego, Spacerowa. Dyskutowana była sprawa ruchu na ul. Konopnickiej ? albo jednokierunkowa od Biernackiego, albo z obowiązkową jazdą w prawo przy wyjeździe z ulicy Konopnickiej w Biernackiego. Nadal dwukierunkowe miały pozostać ulice Słowackiego i Kossaka. Taka organizacja ruchu miała usprawnić m.in. ruch w rejonie skrzyżowania ulic Partyzantów i Biernckiego, co wobec odsuwającej się w czasie budowy ronda na tym skrzyżowaniu miałoby kapitalne znacznie. Zmiany miały nastąpić zaraz po przejęciu od GDKKiA starego śladu K?12, czyli ulicy Piotrkowskiej. Formalnie przejęcie nastąpiło 5 stycznia, wraz z oddaniem do użytku obwodnicy, ale w organizacji ruchu nic się nie zmieniło.
Drugim, iście rewolucyjnym pomysłem, było wprowadzenie w kilku newralgicznych miejscach stref płatnego parkowania. Była mowa o placu Kościuszki, ulicach Kopernika, Spacerowej, Żeromskiego, Inowłodzkiej, Westerplatte i Biernackiego od Partyzantów do Konopnickiej, władze zastanawiały się również nad parkingiem przy Biedronce. TOP od początku kibicował temu pomysłowi. Wprowadzenie strefy płatnego parkowania pozwoliłoby łatwiej znaleźć wolne miejsce na pozostawienie samochodu, załatwić sprawę i po zapłaceniu symbolicznej kwoty, jechać dalej. Najpierw przesuwane było wprowadzenie sprawy pod obrady radnych. Potem okazało się, że propozycje burmistrza odbiegają od wcześniej dyskutowanych. Już podczas grudniowej sesji radni nie zgodzili się z propozycjami, zgłoszonymi w projekcie uchwały, i nie wiadomo czym się kierując, ograniczyli wprowadzenie stref do dwóch miejsc: placu Kościuszki i ul. Kopernika. Strefy powinny być wprowadzone od 1 kwietnia. I wyszedł niezły prima aprilis. Przez trzy miesiące nie zdołano wykonać odpowiednich znaków drogowych, nie wydrukowano biletów, bo w strefie miało nie być automatów, ale parkingowi. W rezultacie może strefy płatnego parkowania powinny być wprowadzone od maja. Przy czym, żeby było jasne, nie jest to do końca pewne. Ponadto podobno dwa miejsca wyłączone ze strefy wywalczyła dla swoich pracowników Poczta Polska i tylko patrzeć jak w jej ślady zechcą pójść inne firmy.
Z tego co nam udało się ustalić, ze względu na naciski ze strony administracji galerii Inspiro, jak na razie na ul. Kopernika strefy nie powstaną. Burmistrz zapytany o przyczyny takiej decyzji mówi dyplomatycznie, że trzeba sprawę jeszcze przemyśleć. Jest to o tyle niezrozumiałe, że właśnie sytuacja na ul. Kopernika legła u początku pomysłu o strefie płatnego parkowania. To co się tam dzieje woła o pomstę do nieba. Zdjęcie, które prezentujemy robione było w wielki czwartek, ale podobnie jest w każdą sobotę i tylko nieco lepiej w pozostałe dni tygodnia, z wyjątkiem niedzieli. Jeszcze nie widziałem na tej ulicy patroli ani Straży Miejskiej, ani policji. Kierowcy parkują jak im się podoba, pozajmowane są oznakowane miejsca dla osób ze schorzeniami narządów ruchu, blokowane bramy, samochody stoją we wszystkie strony.
Tuż obok galerii, na ul. Biernackiego jest ogromny parking, ale podobno wynajmujący pomieszczenia w galerii koniecznie muszą parkować tuż przed drzwiami i wprowadzenie opłaty w wysokości 1 zł za godzinę doprowadziłoby ich do bankructwa. No cóż. Nie pierwszy to w naszej historii przypadek, że klient w sporze ze sprzedawcą zawsze stoi na pozycji straconej. We wszystkich kwestiach, w tym i miejsc parkingowych. Szkoda.
Wiemy, że w Opocznie kultywowane są tradycje, ale bez przesady. Czasami warto burzyć skostniałe przyzwyczajenia.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (770) z dnia 13 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »