tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Bystry mózg

 
Inteligencja człowieka to fascynujące zjawisko, ciągle nieco tajemnicze, nie wiemy bowiem na pewno, co w mózgu sprawia, że staje się on inteligentny? Badania nie potwierdzają jednoznacznie, że narkotyki zwiększają inteligencję

Jednak po zażyciu amfetaminy wielu czuje, że szybciej myśli, że problemy stały się łatwiejsze do rozwiązania, że łapią wszystko w lot. Po zażyciu LSD nawet tak sławni jak Witkacy, Aldous Huxley czy Timothy Leary, twierdzili, że poprawiło się ich twórcze myślenie i dzięki LSD potrafili na świat spojrzeć inaczej niż normalnie.
Nie mamy wątpliwości, że procesy chemiczno?elektryczne w mózgu przekładają się w jakiś sposób na inteligencję. Jak to się dzieje?

Szybkość
Nerwy małych dzieci są mniej sprawne niż nerwy dorosłych. Wystarczy poprosić pięciolatka aby pomachał jak najszybciej palcem. Będzie nim poruszać niezdarnie i znacznie wolniej niż dorosły. To dlatego, że komórki nerwowe pięciolatka są jeszcze niedojrzałe.
W okresie dojrzewania komórki nerwowe otulają się izolatorem (tłuszczem mieliną), co sprawia, że szybciej i bez zakłóceń przewodzą one impulsy elektryczne.
Wielu psychologów uważa, że ta poprawa sprawności elektrycznej szarych komórek przekłada się na inteligencję. Dlatego dzieci nie myślą w sposób abstrakcyjny, a dorośli tak. Inteligentny mózg to taki, który bez zakłóceń przesyła impulsy elektryczne i zużywa przy tym mniej energii. Dlatego niektórzy ludzie wykonują bez wysiłku złożone prace umysłowe, nauka ich nie męczy, lubią się uczyć, więcej zapamiętują i są bardziej wydajni w myśleniu.

Złożoność
Kobiece mózgi są statystycznie rzecz biorąc bardziej skomplikowane niż mózgi mężczyzn. Szare komórki w mózgach kobiet tworzą więcej połączeń między sobą. Także mózgi noworodków są stosunkowo mało skomplikowane ? sieć połączeń między szarymi komórkami jest jeszcze uboga.
Być może złożoność mózgu idzie w parze z inteligencją. Im więcej jest połączeń między szarymi komórkami (połączeń synaptycznych), tym bardziej inteligentny mózg.
Odkryto w dodatku, że ta złożoność mózgu zależy w dużym stopniu od środowiska. Można powiedzieć: jeśli chcesz być inteligentny, to zorganizuj swój świat tak, aby był on skomplikowany. Złożone środowisko produkuje złożone mózgi. Życie w prostym, przewidywalnym i nudnym świecie sprawia, że redukuje się jego złożoność i mózg głupieje.

Ilość
Mężczyźni nie są jednak mniej inteligentni od kobiet. W końcu historia nauki, sztuki i wynalazków, to przede wszystkim historia mężczyzn. Tak przynajmniej było do tej pory.
To dlatego, że w mózgu liczy się nie tylko ilość synaps, ale też sama ilość szarych komórek ? im jest ich więcej, tym jesteśmy bystrzejsi. Mózgi mężczyzn są ? znowu statystycznie ? większe niż mózgi kobiet, co kompensuje większą złożoność kobiecych mózgów.
Niestety na ilość komórek nerwowych w naszym mózgu nie mamy wielkiego wpływu. Jest nam ona dana w momencie urodzenia i w ciągu życia może się jedynie zmniejszać. Faktycznie po okresie dojrzewania każdy człowiek traci codziennie bezpowrotnie pewną ilość szarych komórek. Nazywamy to uroczo łysieniem mózgu.
Na szczęście możemy spowolnić ten proces poprzez zdrowy tryb życia, unikanie odżywek, nadmiernych stresów, odpowiednie odżywianie się i dbanie o aktywność umysłową. Wtedy szybkość ?łysienia? jest wolniejsza, a inteligencja nie spada, ponieważ utrata szarych komórek kompensowana jest przez zwiększanie się ilości połączeń między nimi.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (780) z dnia 22 Czerwca 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »