tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Firma budowlana zatrudni brygadę murarzy. tel. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdrowie

 Byłeś molestowany?

 
Grozę budzi w nas myśl, że ktoś może zakochiwać się w dziecku i molestować je. Najczęściej po prostu nie rozumiemy jak może dochodzić do tak potwornych czynów...


W powszechnym przekonaniu pedofil to obśliniony zboczeniec, który poluje na dzieci, wykorzystuje je i krzywdzi. Pedofile są surowo potępiani. Niemal jedna trzecia wszystkich wyroków wydawanych przez sądy dotyczy nadużywania seksualnego dzieci. Pedofilia jest jednak o wiele bardziej rozpowszechniona ? co trzecia dorosła osoba twierdzi, że w dzieciństwie była w jakiś sposób molestowana.

Czym jest molestowanie
O pedofilii świadczy fakt, że ktoś czuje pociąg seksualny do osób, które nie weszły jeszcze w okres dojrzewania.
Molestowanie może przybierać różne formy. Niekiedy jest to tylko rozbieranie dziecka, przyglądanie mu się i towarzyszące temu podniecenie. Czasem pedofil sam obnaża się przy dziecku, masturbuje w jego obecności, delikatnie dotyka lub ociera. Niektórzy posuwają się dalej, aż do stosunków oralnych, analnych lub waginalnych. Takie zdarzenia są jednak rzadkie ? 90% aktów pedofilii nie kończy się stosunkiem seksualnym.

Kim jest pedofil
Typowy pedofil zupełnie nie pasuje do stereotypowego wyobrażenia "obdartego szaleńca o błędnym wzroku". Najczęściej jest to bowiem osoba, którą dziecko zna ? ktoś z rodziny (np. ojczym, wujek, dziadek), znajomy rodziców, sąsiad itp. Akty pedofilii mają też przeważnie miejsce w domu dziecka lub podczas dobrowolnej wizyty dziecka w domu pedofila. Z reguły też szybko się one kończą, jeśli dziecko zaczyna protestować, donosi rodzicom lub w inny sposób się sprzeciwia.

Potępienie pedofila
Tylko jedno przestępstwo jest uważane za bardziej godne potępienia niż pedofilia ? morderstwo z lubieżności. Zaraz po nim najsurowiej ocenia się właśnie pedofilię.
Z dwóch przyczyn. Po pierwsze uważamy, że nie ma nic bardziej odrażającego niż wykorzystanie osoby niewinnej, ufnej, która w dodatku nie ma szans obronienia się.
Po drugie istnieje przekonanie, że pedofil "zaraża" dziecko swoim zboczeniem. Wykorzystane dziecko "już na zawsze" będzie skrzywione i będzie mieć skłonność do wykorzystywania innych w przyszłości.
Trzeba jednak powiedzieć jasno, że nie ma naukowych dowodów na to, że molestowane dzieci wyrastają na dorosłych, którzy będą mieć skłonność do molestowania innych. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że człowiek, który jako dziecko był poddany wykorzystaniu często wierzy, że takie zdarzenie "musiało mnie zmienić" i właśnie owo przekonanie (a nie sam akt wykorzystania) może zniekształcać jego skądinąd normalny rozwój seksualny.

Skąd bierze się pedofilia
Pedofilię dawniej nazywano perwersją, dzisiaj używa się nazwy parafilia. Do zakończenia okresu dojrzewania kształtują się u człowieka preferencje seksualne. Rozwój i doświadczenia sprawiają, że dla większości ludzi podniecające stanie się nagie ciało innej osoby, erotyczny dotyk, uwodzicielska rozmowa, pocałunek, piękna twarz itp. Jednak przypadek i niektóre wydarzenia życiowe mogą spowodować, że podniecenie seksualne stanie się niemożliwe bez określonych obiektów lub sytuacji ? np. butów (fetyszyzm), bólu (sadyzm), widowni (ekshibicjonizm).
Pedofilia polega na wykształceniu się takich niezwykłych preferencji seksualnych. Czasem jest to związane z lękiem wobec dorosłych kontaktów seksualnych, których pedofile nie potrafi nawiązywać. Bywa i tak, że u dorosłych, którzy nie są pedofilami, stres (np. niewierność partnera) może wywołać epizodyczne skierowanie uwagi seksualnej na dzieci.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (887) z dnia 11 Lipca 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »