tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

STUDNIE głębinowe, pogłębianie studni w kręgach, ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Brr, ale mróz!

 
Stacja meteo z Mroczkowa Gościnnego informujeWidok na panel pomiarowy stacji meteorologicznej Rainwise MK–III LR – sytuacja pogodowa z godziny 1.00 w nocy 23 lutego


Mroźny wyż znad Europy Wschodniej, który zagościł nad naszym krajem, przyniósł znaczne spadki temperatur. Choć mrozy w lutym nie należą do rzadkości, to jednak skutecznie uprzykrzają życie. W nocy z poniedziałku, 21 lutego na wtorek, 22 lutego słupek rtęci w stacji meteo w Mroczkowie Gościnnym zatrzymał się na –18,3 o Celsjusza. Temperaturę tą zanotowano o godzinie 4.28 nad ranem i była ona najniższą w bieżącym roku kalendarzowym.
Należy pamiętać, że termometry w stacjach meteorologicznych umieszczane są na wysokości dwóch metrów nad ziemią, co oznacza, że przy powierzchni gruntu temperatura była jeszcze niższa. Warto dodać, że o tym, jak odczuwamy temperaturę decydują, jeszcze dwa składniki pogody: prędkość wiatru i wilgotność powietrza. Generalnie silny wiatr i wilgotne powietrze potęgują poczucie chłodu zimą. Na przykład temperatura –5 oC przy wietrze 2,5 m/s (lekki wietrzyk) odczuwana jest jako – 8 oC, ale przy wietrze 5 m/s nasz organizm odczuwa ją już jako –14,9 oC. (wg tabeli zależności temperatury odczuwalnej od temperatury powietrza i prędkości wiatru).
Dużym spadkom temperatur zimą towarzyszy wzrost ciśnienia – typowa cecha dla silnie rozbudowanego wyżu. Największe jego wartości notowane są w dzień, a nieznaczny spadek w godzinach nocnych. W ostatnich kliku dniach ciśnienie wynosiło od 1005 hPa (maksymalnie) do ok. 1002 hPa (minimialnie).
Chociaż stacja meteo przy Zespole Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym istnieje stosunkowo krótko – bo od kwietnia 2010 roku – to jej archiwum zawiera już ciekawe „rekordy klimatyczne”. Pierwszy z nich to wyjątkowo mokry maj, czyli okres powodzi w kraju, podczas którego spadło 218,4 mm deszczu. Dla porównania, średnie opady roczne dla naszego regionu kształtują się na poziomie 600–650 mm. Oznacza to, że w ciągu tego wiosennego miesiąca opad był równy 1/3 opadów rocznych. Drugi to ciepły czerwiec po deszczowym maju. Przypomnijmy, że temperatura w ciągu miesiąca 5 razy przekraczała 30 oC – a maksimum przypadło na 11 czerwca, kiedy termometr wskazywał 34,4 oC. Przez 11 miesięcy istnienia stacji meteo amplituda (różnica między wartością maksymalną i minimalną) temperatur w Mroczkowie Gościnnym przekroczyła 55 stopni, co daje obraz zmienności pogody nad naszym powiatem.
Przypominamy, że aby sprawdzić aktualną sytuację pogodową wystarczy wpisać adres internetowy Zespołu Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym – www.zsr–mroczkow.pl – i kliknąć na odpowiedni link z chmurką i słoneczkiem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (711) z dnia 25 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »