tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Bliżej ekonomii społecznej

 
Od października 2009 roku gmina Drzewica uczestniczy w projekcie „Partnerstwo na rzecz ekonomii społecznej” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Średnio dwa razy w miesiącu odbywają się spotkania z lokalnymi działaczami i osobami, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzą z zakresu ekonomii społecznej (ES)

- Dla organizacji ekonomii społecznej priorytetem jest inwestycja w człowieka - nie tak jak w zwykłym biznesie, gdzie największe znaczenie ma działalność zarobkowa. Tutaj prymat nad maksymalizacją zysku mają działania na rzecz ludzi - mówi animator lokalny Andrzej Krzyżanowski. - Ekonomia społeczna może okazać się ważna dla sposobu działania organizacji pozarządowych i w tym kierunku zmierzamy.
27 stycznia w nowej siedzibie drzewickiego WTZ-etu przy ul. Braci Kobylańskich odbyło się kolejne spotkanie w ramach ES, na którym obecni byli reprezentanci Lokalnej Grupy Działania „Nad Drzewiczką”, stowarzyszenia „Budzimy Nadzieje”, Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica i warsztatu.
Przedstawiciele Centrum Inicjatyw Obywatelskich OPUS, którzy są współrealizatorami projektu, zaprezentowali możliwości wsparcia w ramach środków krajowego Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (PO FIO). Była to doskonała okazja do dyskusji z ekspertami w tej dziedzinie, ponieważ zarówno LGD „Nad Drzewiczką”, jak i prężnie rozwijające się stowarzyszenie „Budzimy Nadzieje” zamierzają złożyć wnioski w ramach PO FIO.
LGD nastawia się na działania, które umożliwią m.in. pozyskiwanie środków zewnętrznych na funkcjonowanie rozmaitych stowarzyszeń, natomiast „Budzimy Nadzieje” ma w planach aktywizację osób powyżej 60 roku życia.
Konsultanci z OPUS-a dostrzegli potrzebę „zainwestowania” działań merytorycznych w drzewicki tor kajakowy, aby uczynić z niego produkt lokalny, co powinno przełożyć się na poprawę innych aspektów życia mieszkańców. Niewątpliwie jest to wyróżnik na mapie województwa łódzkiego, dlatego przy odpowiednim zaplanowaniu działań i dalszej współpracy samorządu z klubem fakt funkcjonowania obiektu na europejską skalę może przełożyć się na dalszy rozwój gminy.
Kolejne spotkanie z przedstawicielami OPUS-a odbędzie się ok. 17 lutego w siedzibie WTZ-etu. Pierwsze ustalenia mówią, iż ma to być swego rodzaju wstęp do przygotowania wniosku aplikacyjnego w ramach PO Kapitał Ludzki. Wszystko zależy jednak od dyspozycji eksperta w tej dziedzinie.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o kontakt osobisty z kierownikiem WTZ- etu Andrzejem Krzyżanowskim lub za pomocą e-maila: wtz@drzewica.pl, akdrzewica@interia.pl


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (656) z dnia 5 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »