tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Biblioteka pedagogiczna poleca

 
Rok 2013 zgodnie z przyjętą uchwałą sejmową ustanowiono Rokiem Juliana TuwimaPiotr Matywiecki, "Twarz Tuwima", seria: Z wagą, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2007, Sygn. 29 281Tuwim to najpopularniejszy poeta dwudziestolecia międzywojennego. Znany był ze specyficznego humoru objawiającego się niezwykłą świeżością i bystrością umysłu. Pisarz, redaktor pism literackich, tłumacz, autor tekstów politycznych, kabaretowych, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek silnie związany był z naszym regionem. Jego losy wiążą się jednak nie tyko z Łodzią. Szczególne miejsce w jego sercu miał położony niedaleko Opoczna ? Inowłódz. Tu w latach 1907?1914, wraz z matką i siostrą przyjeżdżał na wakacje. Po wojnie opiekował się tamtejszą szkołą a w liście do dzieci z Inowłodza możemy przeczytać: "Trzeba Wam wiedzieć, że do Inowłodza jestem przywiązany niemal tak mocno jak do Łodzi, mego rodzinnego miasta. Przez szereg lat, aż do r. 1914, spędzałem w Inowłodzu wakacje, napisałem tam wczesne moje wiersze, przeżywałem pierwsze serdeczne burze i bunty. (?) W pięknym letnisku nad Pilicą pokochałem krajobraz i przyrodę polską, której żadne cuda zagraniczne nie dorównują". Było to więc dla poety niezwykłe miejsce, mała ojczyzna, o którą zawsze pytał, prosił o zdjęcia i o której pamiętał aż do śmierci.
Tym bardziej zapraszamy wszystkich czytelników do lektury Piotra Matywieckiego "Twarz Tuwima". Jest to monografia znakomitego poety, człowieka, którego życie było swoistym sejsmografem, rejestrującym jawne i podskórne prądy ideowe ubiegłego wieku. Dzięki niej poznajemy skomplikowaną historię i zawiłą politykę dwudziestolecia międzywojennego. Książka przesycona jest poezją, listami i fotografiami z życia poety. Dowiadujemy się z niej o fobiach, obsesjach i mitach związanych z osobą Tuwima i jego rodziny. Książka "Twarz Tuwima" została wybrana Książką Wiosny 2007 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych, była nominowana do Nagrody Nike 2008, została także laureatką Nagrody Literackiej Gdynia 2008.
Polecamy tę jak i inne pozycje dotyczące życia i twórczości Juliana Tuwima, znajdujące się w zbiorach naszej biblioteki.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (828) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »