tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Biblijny Józef

 
Nie tylko dla solenizantów

Imię nielubiane, niecenione, jednak ? doloż ludzka nieszczęśliwa! ? pół ludności męskiej w całej Polsce na to miano stale się odzywa ? tak pisała Kazimiera Iłłakowiczówna.
Imię to po raz pierwszy pojawiło się w biblijnej Księdze Rodzaju: Wspomniał też Pan na Rachelę, i wysłuchał ją, i otworzył jej żywot. Poczęła tedy i porodziła syna (?). I nazwała imię jego Józef, mówiąc: Niech mi przyda Pan drugiego syna. (Rdz 30, 22?24). Prawdopodobnie właśnie to biblijne znaczenie imienia ("niech Bóg pomnoży") spowodowało, że zdobyło ono wielką popularność ? przez wieki z reguły nadawano je pierworodnym synom. Rachela była żoną Jakuba, symbolicznego praojca Izraelitów. Według podania bracia Józefa, zazdrośni o to, że był on bardziej przez ojca kochany, sprzedali go wędrownym kupcom. Następnie trafił jako niewolnik do Egiptu, gdzie na dworze faraona doszedł do najwyższych godności. Barwne dzieje Józefa są jedną z najbardziej znanych opowieści biblijnych, opisuje je również XII sura Koranu.
W Nowym Testamencie najważniejszym z Józefów jest święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, opiekun Jezusa, rzemieślnik, prawdopodobnie cieśla i kołodziej. Źródła historyczne nie podają o nim bliższych danych. Wiadomo tylko, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Zmarł, zapewne jeszcze przed rozpoczęciem przez Jezusa publicznej działalności, gdyż Ewangelie o nim później nie wspominają. Kult św. Józefa szerzył się już od pierwszych wieków chrześcijaństwa, szczególnie na Wschodzie. W liturgii zachodniej spopularyzowały go zakony bernardynów i jezuitów. Od 1621 roku poświęcony mu 19 marca stał się świętem obowiązującym. W grudniu 1870 r. papież Pius IX ogłosił go patronem Kościoła powszechnego. 1 maja 1955 roku papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa Rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie obchodzonemu na całym świecie świeckiemu świętu pracy; obecnie jest to wspomnienie dowolne.
Nadchodzący Wielki Tydzień będzie okazją do przypomnienia Józefa z Arymatei, potajemnego wyznawcy Jezusa, prawdopodobnie członka sanhedrynu (najwyższej rady żydowskiej). Wyjednał on u Piłata zezwolenie na zdjęcie ciała Jezusa z krzyża. Wg ewangelii św. Jana, wraz z Nikodemem namaścił ciało i pochował w swoim nowym grobowcu wykutym niedaleko, w skale (J 19, 28?42). Legendy średniowieczne związały jego postać ze Świętym Graalem, kielichem Jezusa z Ostatniej Wieczerzy, w którym Józef miał przechować krople krwi z przebitego boku Chrystusa. Wspominany 29 marca.
Oprócz biblijnych Józefów Kościół wyniósł na ołtarze co najmniej 25 świętych o tym imieniu. Są wśród nich: Józef Kalinowski (1835?1907,) uczestnik powstania styczniowego, zesłany na Sybir, kapłan, karmelita, kanonizowany w 1991 roku pod zakonnym imieniem Rafała oraz biskup Józef Sebastian Pelczar (1842?1924), założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, kanonizowany w 2003 roku. Na 23 października bieżącego roku wyznaczona została kanonizacja bł. Józefa Bilczewskiego (1860?1923), arcybiskupa metropolity lwowskiego. Dwunastu Polaków noszących imię Józef zostało beatyfikowanych w gronie 108 męczenników Kościoła w Polsce w czasie II wojny światowej.
Diametralnie innym kultem otoczona była postać generalissimusa Józefa Wissarionowicza Stalina (1878?1953), Gruzina, dyktatorskiego przywódcy partii i państwa radzieckiego. Był twórcą najbardziej ludobójczego, obok hitleryzmu, systemu XX wieku. Wprowadził dyktatorski kult własnej osoby, przypisujący osobie stojącej na szczycie hierarchii władzy cechy nadprzyrodzone ? nieomylność wszelkich podejmowanych decyzji oraz niepowtarzalność cech umysłu i charakteru.
W Polsce imię to występuje od XIV wieku, w wiekach XVIII i XIX było najczęściej nadawanym imieniem męskim. Nic więc dziwnego, że właśnie wtedy najwięcej Józefów zapisało się w dziejach Polski. Nie sposób wymienić wszystkich, przypomnijmy tylko dowódców i polityków. Szczególną popularnością do dziś cieszy się postać księcia Józefa Poniatowskiego (1763?1813), bratanka króla Stanisława Augusta, naczelnego wodza Księstwa Warszawskiego i marszałka Francji (jego przydomek "książę Pepi" był zdrobnieniem od Giuseppe ? włoskiej wersji Józefa). Do dziś popularny jest Józef Rufin Wybicki (1747?1822), współorganizator Legionów Polskich we Włoszech, poeta, twórca naszego hymnu narodowego. W powstaniu listopadowym wsławili się generałowie: Józef Grzegorz Chłopicki (1771?1854) ? dyktator powstania, Józef Bem (1794?1850) ? artylerzysta, późniejszy wódz naczelny wojsk węgierskich i tureckich; Józef Longin Sowiński (1777?1831) ? obrońca reduty na Woli, Józef Dwernicki (1779?1857) ? zwycięzca spod Stoczka Łukowskiego oraz Józef Szymanowski (1779?1867) ? dowódca pułku. W powstaniu styczniowym uczestniczyli: gen. Józef Ludwik Hauke?Bosak (1834?1871) ? dowódca korpusu i gen. Józef Wysocki (1809?1873) ? minister wojny w Rządzie Narodowym. Niewątpliwie najwybitniejszym Polakiem XX wieku był Józef Klemens Piłsudski (1867?1935), działacz niepodległościowy, twórca Legionów Polskich, komendant I Brygady, po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Państwa i marszałek Polski. Dowódcą II Brygady Legionów był gen. Józef Haller (1873?1960), wódz naczelny Armii Polskiej we Francji. Podczas powstania wielkopolskiego 1918/19 armią wielkopolską dowodził gen. Józef Dowbór?Muśnicki (1867?1937). Polską polityką zagraniczną od 1932 roku do wybuchu II wojny światowej kierował pułkownik Józef Beck (1894?1944). Dowódcą lotnictwa w wojnie 1939 roku był gen. Józef Zając (1891?1963), późniejszy dowódca Wojska Polskiego w Szkocji. Józef Kuraś, ps. Ogień (1915?1947) dowodził partyzantami Batalionów Chłopskich na Podhalu, od 1945 roku na czele oddziału "Błyskawica" walczył z władzą komunistyczną. W okresie powojennym w pamięci współczesnych zapisał się Józef Cyrankiewicz (1911?1989), prawnik, polityk, najdłużej w historii Polski urzędujący premier rządu (lata 1947?52 i 1954?70). W II połowie XX wieku spadła popularność tego imienia, nadal jednak żyje w Polsce ponad 600 tysięcy Józefów.
Współczesny Józef to jeden z najbardziej tajemniczych charakterów ? twierdzą znawcy. To niewątpliwie człowiek bardzo wartościowy o dużym poczuciu odpowiedzialności. Zwykle mocno stąpa po ziemi i ma sprecyzowane oczekiwania w stosunku do życia i ludzi. Konsekwentny, dynamiczny i wytrwały w działaniu. Nie liczy na łatwe sukcesy ani na pomoc innych. Uważa, że do wszystkiego można dojść tylko uczciwą i ciężką pracą. Jednak świetnie radzi sobie z przeciwnościami losu, nie przywiązuje zbytniej wagi do porażek. Wcześnie bierze swój los we własne ręce. Zjawia się zawsze tam, gdzie potrzeba człowieka kompetentnego i bezinteresownego. Wybierając zawód kieruje się nie jego prestiżem społecznym lecz walorami humanitarnymi. Preferuje rzemiosło i służby mundurowe, ciekawi go literatura, muzyka i dziennikarstwo. Wykazuje duże zainteresowanie rodziną, kocha dzieci, jest dobrym małżonkiem. Emanuje z niego ciepło i przyjaźń. Niestety, czasami chce uszczęśliwiać wszystkich na siłę.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (922) z dnia 20 Marca 2015r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »