tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Białaczowianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Białaczowie powstało w 2009 roku. Obecnie należy do niego piętnaście członkiń, które spotykają się ze sobą w celu kultywowania regionalnych tradycji

Członkinie są otwarte na dołączanie do ich stowarzyszenia nowych pań. Liczy się dla nich każda nowa głowa pełna pomysłów i ręce chętne do pracy. Z grupą współpracuje jeden mężczyzna, który wyręcza gospodynie w cięższych pracach fizycznych. Na czele stoi przewodnicząca Ewa Tatarzyńska. Wraz z nią w skład zarządu koła wchodzi zastępczyni Urszula Witecka, skarbniczka Agnieszka Szewczyk oraz Zofia Kresińska.
KGW w Białaczowie współpracuje z różnymi organizacjami i instytucjami. Najczęściej jednak panie organizują przedsięwzięcia wraz ze strażakami z lokalnego OSP oraz dyrekcją i uczniami z miejscowych szkół. Często spotykają się także podczas imprez integracyjnych z członkiniami kół w terenu gminy i powiatu oraz uczestniczą w wielorakich inicjatywach podejmowanych przez bibliotekę w Białaczowie.
Tradycją utartą wśród białaczowianek jest ich udział we wszystkich obrzędach kościelnych. Ubrane w regionalne stroje ludowe są ozdobą procesji. Mogą na nie liczyć pielgrzymi, którzy chwilę wytchnienia znajdują w Białaczowie. Gospodynie przygotowują wówczas radosne powitanie oraz ciepły i sycący posiłek w postaci opoczyńskiego jadła. W okresie Bożego Narodzenia organizują wieczór kolęd, który na wsi znalazł wielu zwolenników, wszystko za sprawą wprowadzenia uczestników wydarzenia w niepowtarzalny świąteczny klimat.
Nic tak nie wpływa na frekwencję i częstotliwość spotkań pań z KGW, jak możliwość zdobycia wiedzy dotyczącej regionalnych tradycji. Panie najmilej wspominają udział w praktycznym kursie wikliniarstwa, podczas którego każda z uczestniczek miała okazję nauczyć się wykonywania cieszących oko ozdób i przedmiotów codziennego użytku. ? Dzięki tego typu inicjatywom zostajemy wtajemniczane w sekrety twórczości ludowej. Poprzez to możemy poszczycić się rzeczami, które dawniej wykonywały nasze babcie i mamy. Zdobytą wiedzę przekażemy młodszemu pokoleniu ? mówi przewodnicząca.
Koło często reprezentuje swoje środowisko podczas wielu lokalnych imprez. Panie corocznie biorą udział w święcie ludowym, dożynkach powiatowych i gminnych, Dniu Kobiet oraz wielu innych przedsięwzięciach. Korzystając z wiedzy przekazanej przez starsze pokolenie, kultywują regionalne tradycje. Organizują śmigusa?dyngusa, a podczas ostatków przebierańce. ? Jest to zwyczaj polegający na przebieraniu się mieszkańców, ich wzajemnym odwiedzaniu się oraz tańczeniu i śpiewaniu w zaprzyjaźnionych, a czasem nawet zupełnie obcych, domostwach. Zespół przebierańców w zamian za odśpiewanie i odtańczenie kilku ludowych przyśpiewek otrzymuje w każdym domu drobną kwotę pieniężną oraz jajka będące symbolem zbliżającej się Wielkanocy, z których wieczorem gospodyni przyrządza jajecznicę ? opowiada Ewa Tatarzyńska.
Poza wymienionymi wyżej przedsięwzięciami, białaczowianki organizują po wykopkach święto pieczonego ziemniaka, podczas którego integrują się przy ognisku wraz z innymi mieszkańcami wsi. Gdy zbliża się noc świętojańska, gospodynie wiją wianki, które następnie, zgodnie z sobótkową tradycją, powierzają falom rzeki.
Koło Gospodyń Wiejskich w Białaczowie nigdy nie zawieszało swojej działalności. Członkinie utrzymują się z comiesięcznych składek i ze wsparcia władz gminnych. Spotykają się regularnie w świetlicy wiejskiej w każdą ostatnią środę miesiąca. Podczas wspólnego przebywania ze sobą, panie zajmują się twórczością ludową oraz planowaniem działań na najbliższy czas. ? Ostatnio postanowiłyśmy zorganizować warsztaty dla młodzieży. Ze smutkiem zauważyłyśmy, że młodzi nie potrafią robić na drutach, szydełkować, tworzyć opoczyńskich wycinanek czy przygotowywać regionalnych potraw, takich jak gały, tarciok i kapusta z grochem. To chcemy uczynić tematami naszych zajęć ? mówi przewodnicząca.



Obecny skład Koła Gospodyń Wiejskich w Białaczowie



Białaczowianki podczas wizyty w Sejmie w 2013 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (846) z dnia 27 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »