Lato w pełni. Są i tacy szczęśliwcy, którzy właśnie mają urlop i mogą w pełni korzystać z kąpieli słonecznych, bo przecież kiedy jak nie teraz można rozkoszować się słońcem
Podczas korzystania z kąpieli słonecznych najważniejszy jest umiar. Nie powinniśmy unikać promieni słonecznych, ale nie powinniśmy też zbyt wiele czasu spędzać na słońcu. Opalać trzeba się przede wszystkim mądrze, a dla bezpieczeństwa używać właściwie dobranych kosmetyków z filtrami ochronnymi. Tylko wtedy uzyskamy ładną opaleniznę, bez ran po poparzeniach. W przypadku, takich wysokich temperatur, z jakimi mamy do czynienia, trzeba zachować dużą ostrożność podczas wylegiwania się na słońcu. Eksperci radzą, żeby unikać słońca od godz. 10.00 do 15.00. Na początku, kiedy nasza skóra jest jeszcze blada powinniśmy opalać się góra 20 minut. Obowiązkowo stosując przy tym odpowiednie kosmetyki. Filtry zawarte w kosmetykach mają za zadanie chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym i spowolnić proces opalania się, co uczyni go bardziej bezpiecznym. Na opakowaniach kosmetyków najczęściej widnieje skrót SPF, co oznacza Sun Protection Factor. Kosmetyki z niskimi filtrami od 2 do 5 SPF, wykazują niską ochronę przeciwsłoneczną. Mogą je stosować osoby o ciemnej karnacji lub krótko przebywające na słońcu. Często mają w składzie substancje brązujące lub rozświetlające i stosowane są jako preparaty wspomagające opalanie i poprawiające koloryt skóry. Najczęściej niskie filtry występują w olejkach do opalania, które zabezpieczają skórę przed utratą wilgoci i nadają skórze wyjątkowy połysk. Te z filtrami pośrednimi od 5 do 25 SPF, występują najczęściej w postaci emulsji lub mleczek do opalania i polecane są jako typowa ochrona przeciwsłoneczna. Dobór filtra uzależniony jest od czasu przebywania na słońcu, regionu, w którym spędzamy urlop, typu karnacji. Kosmetyki te, obok filtrów UV, posiadają również substancje nawilżające, chroniące skórę przed nadmierną utratą wilgoci. Blokery słoneczne, zawierają filtry powyżej SPF 30, zatrzymują prawie całkiem promieniowanie słoneczne dając bardzo wysoką ochronę. Mimo to należy zachować ostrożność w czasie opalania. Wysokie filtry w kosmetykach polecane są przede wszystkim osobom o bardzo jasnej karnacji, z wrażliwą skórą, przebywających w krajach o bardzo dużym narażeniu na promieniowanie UV oraz u małych dzieci.
Im nasza skóra jest jaśniejsza tym kosmetyki powinny mieć większe filtry. Należy się opalać stopniowo, codziennie trochę dłużej. Kiedy skóra będzie brązowa, powstały w skórze barwnik, tzw. melanina zapewni jej stosowną ochronę i wtedy będzie można stosować kosmetyki ze słabszymi filtrami. Będzie też można dłużej korzystać z promieni słonecznych.
Najlepiej opalają osoby o śniadej karnacji. One najszybciej brązowieją. Omija ich początkowe zaczerwienienie, które prawie zawsze towarzyszy osobom o jasnej karnacji. Także bruneci powinni zadbać o swoje zdrowie i stosować kosmetyki z filtrem. Bardziej wrażliwa i cieńsza jest skóra małych dzieci, a to dlatego, że nie wykształca jeszcze systemu ochronnego. Dlatego o wiele szybciej ulega poparzeniom, a skutki tego mogą się ujawniać dopiero po pewnym czasie. Dlatego dzieciaki, bez względu ile mają lat trzeba chronić przed słońcem. Nie wolno im przebywać bez ograniczeń na słońcu, a dodatkowo należy je chronić specjalnymi kosmetykami dla dzieci z wysokim filtrem. Są to długo utrzymujące się preparaty, najczęściej wodoodporne. Dzieci powinno się smarować się kilka razy dziennie.
Przy okazji warto wspomnieć, że kremy z filtrem owszem chronią nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale niestety promienie słoneczne powodują, że nasza skóra będzie się szybciej starzeć. Nic dziwnego, że osoby, które bez ograniczeń korzystają z promieni słonecznych wyglądają starzej niż ich rówieśnicy. Na skórze mogą się tworzyć plamy pigmentacyjne, powstać alergie, a czasami nawet nowotwory.
Tak samo szkodliwe dla zdrowia jest opalanie w solarium. Niestety wciąż pokutuje opinia, że promieniowanie, jakiemu poddajemy się w solarium jest mniej szkodliwe, niż promieniowanie słoneczne. To nie jest prawda. Dermatolodzy ostrzegają, że promieniowanie, którego używa się w solariach, jest tak samo szkodliwe, a nawet jeszcze bardziej, bo ingeruje w głębsze warstwy skóry. W konsekwencji promienie UVA mogą prowadzić do chronicznych zmian, jak na przykład osłabienie tkanki łącznej czy przedwczesne starzenie się skóry, nie wspominając już o najgroźniejszych skutkach ? nowotworach. Ponieważ promieniowanie UVA jest mniej agresywne niż UVB, używa się go w solarium w większych dawkach, aby osiągnąć efekt opalenia. Tym samym staje się ono bardziej szkodliwe dla skóry. Przy okazji warto zauważyć, że na niebezpieczeństwo najbardziej narażeni są ci, którzy mają znamiona na skórze, np. pieprzyki. Pod wpływem promieni czy to słonecznych, czy tez emitowanych w solariach mogą się przekształcać w nowotwory. Dlatego należy stale obserwować, czy znamię nie zmienia kształtu, koloru, rozmiaru. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem.
Na pewno nie warto oszczędzać na kosmetykach. Jednorazowe posmarowanie się kremem ochronnym nie wystarczy na cały dzień. Warto robić to kilkakrotnie w ciągu dnia. Dlatego, ze działanie tego typu kosmetyków osłabia np. kąpiel. Z tego typu ochrony warto korzystać także na co dzień, kiedy po prostu idziemy na zakupy, bo wtedy też wystawiamy naszą skórę na słońce. Nieprawdą jest, że podczas kąpieli jesteśmy chronieni przed słońcem. To tylko złudzenie, bo wchodząc do wody czujemy różnice temperatur powietrza, wody i naszego organizmu. Nad wodą słońce operuje jeszcze bardziej, bo jego promienie odbiją się od tafli wody jak od lustra, załamują się i w efekcie nasza skóra odbiera zwiększoną dawkę promieniowania UV.
|