tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Bezpiecznie nad wodą

 
Nie lekceważ wody i nie przeceniaj swoich możliwości ? to hasło powinien mieć w pamięci każdy, kto zamierza spędzić czas wolny od nauki i pracy nad morzem, rzeką czy jeziorem. Słoneczna pogoda i dużo wolnego czasu w wakacje zachęcają do wodnych kąpieli. Podczas letniego wypoczynku często jednak zapominamy o bezpieczeństwie, które podczas pobytu nad zbiornikiem wodnym powinno być dla nas najważniejsze


Policja przypomina jak ważny jest rozsądek i radzi jak ustrzec się przed tragedią. Z danych policyjnych wynika, że najczęstszymi ofiarami wypadków utonięć są niepełnoletni oraz osoby nietrzeźwe, które w ogóle nie powinny wchodzić do wody. Głównymi przyczynami utonięć są: brawura, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania, alkohol oraz niewłaściwy nadzór dorosłych nad najmłodszymi. Część utonięć to wypadki losowe, które w połączeniu z innymi niesprzyjającymi okolicznościami doprowadziły do tragedii. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachowanie większej ostrożności oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych.
Przebywając nad wodą powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, by kąpać się w miejscach tylko do tego celu przeznaczonych i nadzorowanych przez uprawnione osoby. Wykluczone jest zażywanie kąpieli po spożyciu alkoholu oraz wskakiwanie do zbiorników wodnych, których nie znamy. Nie wolno gwałtownie się zanurzać. Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas upałów oraz nie pływać bezpośrednio po posiłku, gdyż zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Nie można także wypływać za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, ponieważ grozi to niebezpieczeństwem. Będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet jeśli jest to staw na własnej posesji. Należy pamiętać o tym, że każde zbliżenie się do wody może być niebezpieczne, jeśli nie zachowamy odpowiednich warunków bezpieczeństwa. Ze sprzętu wodnego należy natomiast korzystać tylko w kamizelkach ratunkowych.
Warto pamiętać o tym, że wakacje to nie tylko czas wyjazdów, wypoczynku i relaksu. To również okres wielu pokus, niebezpieczeństw i zagrożeń. Należy zatem zakodować sobie w pamięci powyższe rady, aby z wakacji powrócić cało i zdrowo oraz jedynie z miłymi wspomnieniami.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (836) z dnia 19 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »