tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Bezpieczne ferie

 


W poniedziałek, 11 lutego w województwie łódzkim rozpoczynają się ferie zimowe. Jak co roku policjanci prowadzić będą w tym okresie akcję ?Bezpieczne ferie?, podejmując działania mające zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczny wypoczynek ? w podróży, ale nie tylko.
Głównym punktem tegorocznej akcji będzie kontrola sposobu przewożenia dzieci w autokarach i w samochodach osobowych. Policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać stan techniczny autokarów oraz uprawnienia kierowców. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości kierowców oraz prędkość jazdy. Wszystko po to, aby najmłodsi mogli bezpiecznie dotrzeć na zimowiska.
Jak co roku policjanci przeprowadzać będą kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, Grzegorz Fiderek radzi, aby planowany odjazd autokaru zgłosić wcześniej. Wówczas łatwiej będzie zorganizować jego kontrolę. Można to uczynić telefonicznie, pod numerem tel. 44 754 61 30 lub 44 754 61 55. Policję należy koniecznie wezwać, jeśli na miejsce zbiórki podjedzie autokar, co do którego rodzice lub opiekunowie będą mieli podejrzenia, że jest niesprawny albo też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu. Warto opóźnić odjazd, żeby zapewnić dzieciom bezpieczną podróż.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci. Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, dzieci muszą mieć je zapięte. Przejścia w autokarze powinny pozostawać wolne, co umożliwi szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub w bagażniku autokaru). W przypadku wycieczek autokarowych najlepiej, gdy jeden opiekun przypada na 15 osób. Kierownik wycieczki powinien zająć miejsce obok kierowcy, miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych ? dzieci nie powinny siadać przy drzwiach. Uczestnicy wycieczek i imprez powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Podczas podróży samochodem osobowym dzieci powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a młodsze dzieci muszą podróżować w specjalnych fotelikach.
Jak co roku wielu uczniów pozostanie w trakcie ferii w miejscu zamieszkania. Warto więc przypomnieć podopiecznym podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach, uwrażliwiając na zagrożenia związane ze złą widocznością oraz śliskimi nawierzchniami. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno?zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Dla lepszej widoczności dziecko powinno mieć przy sobie element odblaskowy. Nauczyciele i rodzice powinni też przypomnieć dzieciom o tym, że nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg ze względu na duże ryzyko wpadnięcia pod pojazd. Wszystkie te zasady w trakcie zorganizowanego wypoczynku na terenie naszego powiatu mogą przekazać uczniom bezpośrednio policjanci ? wystarczy zaprosić wcześniej funkcjonariuszy z KPP w Opocznie. Rodzice i opiekunowie powinni też zadbać, aby w czasie ferii dzieci nie pozostawały bez opieki. Czasem warto poprosić o pomoc babcię lub sąsiadkę. Maluchom należy zapewnić opiekę nie tylko na drodze, ale także w domu. Nawet starszym i pozornie rozsądnym pociechom warto przypomnieć podstawowe zasady korzystania z urządzeń elektrycznych, kuchenek gazowych, a także przestrzec przed kontaktami z nieznajomymi.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (813) z dnia 8 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »