tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Bez telewizji analogowej

 
W poniedziałek, 17 czerwca w naszym powiecie został wyłączony sygnał analogowy

Naziemna telewizja cyfrowa ma być udogodnieniem dla milionów Polaków, nie korzystających z anten satelitarnych czy sieci kablowych. Widzowie mogą za darmo w cyfrowej jakości oglądać dziewiętnaście programów, a w przyszłości ma być ich więcej. W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej znajduje się 19 programów, rozmieszczonych na trzech multipleksach cyfrowych (MUX), czyli pakietów programów telewizyjnych, radiowych i usług dodatkowych, transmitowanych w cyfrowej jakości. Wdrażaniem multipleksów, na podstawie umów zawartych z Telewizją Polską, Telewizją Polsat, Grupą TVN, Polskimi Mediami i innymi prywatnymi nadawcami, zajmuje się firma Emitel. W ramach MUX-1 odbiorcy mogą oglądać siedem programów: TVP 1, TVP 2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV oraz TTV. Uruchomiono już stacje nadawcze dla MUX-1, które pozwalają na odbiór tych programów przez 95% Polaków. W MUX-2 znajdują się takie programy jak: Polsat, TVN, TVN 7, TV 4, TV Puls, TV Puls 2 (wersja testowa, w przyszłości będzie to kanał dla dzieci: Puls Kids), TV 6 i Polsat Sport News. Drugi multipleks obejmuje zasięgiem 94% mieszkańców Polski. Jak na razie najmniejszy zasięg ma MUX-3, na którym znajdują się programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia. Z trzeciego multipleksu korzysta na razie tylko 45% Polaków. W naszym województwie jest on dostępny tylko w Łodzi i w okolicach oraz w części północno-wschodniej za sprawą nadajnika w Warszawie. Dopiero od kwietnia 2014 roku zasięg MUX-3 znacznie się rozszerzy i dotrze do 98% mieszkańców kraju.
Do odbioru sygnału telewizji cyfrowej wystarczy tylko telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-4 lub zewnętrzny dekoder podłączony do odbiornika. Zestaw do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej uzupełnia antena, nawet zwykła siatkowa lub kierunkowa, którą trzeba ustawić w stronę właściwego nadajnika, w naszym przypadku w stronę nadajnika zamieszczonego w Przysusze. Wtedy jakość obrazu powinna być najlepsza.
Zakłócenia w odbiorze telewizji cyfrowej można zgłaszać do łódzkiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerami tel. 42 678 85 21 lub 42 633 94 54. Informacje na temat naziemnej telewizji cyfrowej można uzyskać również pod bezpłatnym numerem infolinii 800 007 788 lub na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl. Tam znajdziemy także wykaz częstotliwości, na których można odbierać kanały w wersji cyfrowej z poszczególnych nadajników.
Wyłączenia telewizji analogowej w całym kraju potrwa do 23 lipca. W efekcie zastąpienia sygnału analogowego cyfrowym odbiorcy uzyskają bogatszą ofertę programów w lepszej jakości.


rz.p.   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (832) z dnia 21 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »