tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Będziemy pracować dłużej?

 
Komisja Europejska za podniesieniem wieku emerytalnego

W wyniku szybko postępujących zmian demograficznych oraz globalnego kryzysu gospodarczego systemy emerytalne państw członkowskich UE wymagają fundamentalnych reform. Już w 2060 roku wydatki na emerytury w Europie będą stanowiły ponad 12,5% PKB, a na każdego emeryta będą przypadały tylko dwie osoby w wieku produkcyjnym w porównaniu z czterema dzisiaj. Według opublikowanej 16 lutego przez Komisję Europejską Białej Księgi ws. Emerytur, Europejczycy powinni pracować dłużej, i to zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Według Komisji Europejskiej podstawą reform systemów emerytalnych powinno być wydłużenie wieku emerytalnego oraz zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Społeczeństwo się starzeje i każdy z nas musi zrozumieć, że takie rozwiązania są koniecznością. Komisja nie proponuje wprowadzenia wspólnego europejskiego wieku emerytalnego ze względu na różnorodne uwarunkowania społeczne i gospodarcze w krajach UE. Każdy kraj może wybrać rozwiązania przystosowane do jego struktury demograficznej i sytuacji na rynku pracy ? komentuje Danuta Jazłowiecka, eurodeputowana Platformy Obywatelskiej.
? Wydłużenie wieku emerytalnego nie będzie skuteczne, bez możliwości dłuższej aktywności zawodowej. Zmiany wieku przejścia na emeryturę powinny być połączone z kompleksowymi działaniami na rzecz poprawy opieki zdrowotnej, przystosowania miejsc pracy dla potrzeb osób starszych, zapewnienia dostępu do szkoleń i elastycznych form pracy. Polska debata o wydłużeniu wieku emerytalnego ma wymiar europejski, zatem działania musimy podjąć już dziś. Wyznaczając rok 2040, jako moment całkowitego wdrożenia reformy dajemy sobie czas na przygotowanie pracowników do koniecznych zmian ? powiedziała Danuta Jazłowiecka, koordynator Grupy EPL ds. Zielonej Księgi ws. emerytur w komisji spraw gospodarczych.
Opublikowana dzisiaj Biała Księga jest odpowiedzią na szerokie konsultacje, jakie zostały przeprowadzone na podstawie Zielonej Księgi ws. systemów emerytalnych w Europie. W odpowiedzi na Zieloną Księgę europarlament w lutym 2011 roku przyjął stanowisko, w którym posłowie wskazywali m.in. na konieczność podniesienia wieku emerytalnego w Europie oraz tworzenia stabilnych systemów opartych na publicznych i prywatnych źródłach finansowania.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (763) z dnia 24 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »