tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Będzie woda mineralna „Drzewiczanka”?

 
Pod koniec ubiegłego roku naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadzili badania wody gruntowej wypływającej ze źródełka przy ulicy Zdrojowej. Wyniki ekspertyzy są wręcz sensacyjneOkazało się, że ze źródełka płynie woda mineralna


Badania wykonali pracownicy Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ we współpracy z łódzkim sanepidem, w ramach akcji finansowanej ze środków Unii Europejskiej. Jej celem było opracowanie wojewódzkiej mapy miejsc z najczystszą naturalną wodą źródlaną. – O źródlance z Drzewicy słyszeliśmy już kilka lat temu, ale na zorganizowanie specjalistycznych badań zawsze brakowało pieniędzy. Dopiero unijny projekt pn. „Do źródeł po zdrowie” umożliwił objazd całego województwa i przeprowadzenie ekspertyz – wyjaśnia szef zespołu badaczy.
Próbki z Drzewicy pobrano 22 grudnia, a opracowywanie wyników badań trwało trzy miesiące. Końcowy raport został opublikowany kilka dni temu. Z jego lektury wynika, że drzewickie źródełko to prawdziwa żyła złota.
Jak wykazała szczegółowa analiza fizykochemiczna, ogólna zawartość rozpuszczonych komponentów mineralnych jest dużo wyższa od typowych wód źródlanych. Wynosi dokładnie 1230 mg składników mineralnych na litr, co klasyfikuje wodę jako mineralną średniozmineralizowaną.
– Woda z Drzewicy pochodząca z zasobów podziemnych posiada sporo wapnia, magnezu i potasu – a niezbyt dużo sodu, co jest korzystne dla osób cierpiących na nadciśnienie, mających problemy z krążeniem lub nerkami – napisano w opracowaniu. Tym samym naukowcy dowodzą, że woda posiada znaczne wartości lecznicze.
Sprawa jest świeża, ale informacja o raporcie zatacza coraz szersze kręgi. Do gminy, która jest właścicielem terenu, dzwoniły już pierwsze firmy zainteresowane wykupem ujęcia. Telefonów będzie jeszcze więcej, bo rynek wód mineralnych w naszym kraju prężnie się rozwija.
Oczywiście decyzję dotyczącą ewentualnej sprzedaży źródełka będą podejmować radni. Tak naprawdę to od nich zależy, czy za jakiś czas na sklepowych półkach obok „Muszynianki”, „Nałęczowianki” i „Cisowianki” stanie „Drzewiczanka”. Muszą jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi normami woda mineralna jest czerpana z ujęć zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi, a więc mieszkańcy zostaną pozbawieni możliwości korzystania ze źródełka. Chyba, że znajdzie się jakieś inne rozwiązanie.
Sprawie będziemy się przyglądać bardzo dokładnie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (716) z dnia 1 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »