tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Becikowe po nowemu

 

Od poniedziałku zmieniają się zasady przyznawania becikowego. Ci, którzy zgłoszą się po świadczenie do końca października, odbiorą je na starych zasadach.
Osoba, która wystąpi o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka po 31 października, będzie musiała przedstawić zaświadczenie lekarskie - bez względu na to, kiedy dziecko się urodziło. Chodzi o poświadczenie, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu. Warunek ten dotyczy również ubiegających się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.
Do tej pory becikowe w wysokości 1 tys. zł przyznawano na podstawie aktu urodzenia dziecka. Drugie świadczenie w tej samej kwocie - dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka - był uzależniony od wysokości dochodów rodziny. Od tego roku warunkiem otrzymania obu świadczeń będzie pozostawanie kobiety ciężarnej pod opieką lekarza.
Nowe zasady przyznawania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka wprowadziła ustawa rodzinna, która weszła w życie 1 stycznia. Zgodnie z jej zapisami osoby, które będą się ubiegać zarówno o becikowe, jak i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, będą musiały przedstawić zaświadczenie lekarskiego potwierdzające pozostawanie kobiety ciężarnej pod opieką medyczną. Będzie ono zawierało podstawowe informacje: imię i nazwisko pacjentki, PESEL, adres zamieszkania oraz datę rozpoznania ciąży, datę objęcia opieką medyczną i terminy zgłaszania się do lekarza w kolejnych trymestrach ciąży. Będzie więc bez szczegółów medycznych informowało o pozostawaniu ciężarnej pod opieką medyczną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobieta będzie musiała zostać objęta opieką lekarską najpóźniej od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu. Inaczej od 1 listopada nie otrzyma becikowego.
Wprowadzenie zaświadczeń ma zmotywować kobiety ciężarne do jak najwcześniejszego zgłoszenia się do lekarza, a następnie systematycznego przychodzenia na kolejne badania kontrolne.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (642) z dnia 30 Października 2009r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »