tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Bądź widoczny po zmroku

 


Okres jesienno?zimowy to najtrudniejszy czas na drogach. Nie tylko z uwagi na śliskie drogi i chodniki, czego na szczęście jeszcze nie doświadczyliśmy, ale również z powodu ograniczonej widoczności na drogach. Rano, kiedy większość z nas wędruje do szkoły lub do pracy, często jest jeszcze ciemno. Zmrok zapada zaś tak wcześnie, że już o 16.00, kiedy kończymy pracę lub zajęcia lekcyjne, właściwie już jest ciemno. Tymczasem dopiero po południu niektórzy mogą wybrać się na zakupy, czy załatwić inne sprawy. Policja apeluje jednak, aby w takich warunkach zachować szczególną ostrożność na drogach.
Najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu są przede wszystkim piesi i rowerzyści. Policja za naszym pośrednictwem apeluje, aby zadbać o to, by być widocznym na drodze. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem jest noszenie elementów odblaskowych. Zadbajmy, aby nosiły je nasze dzieci, ale sami również ich nie unikajmy. Dzięki nim kierowcy dostrzegą nas nawet z odległości ponad 100 metrów, co da im wystarczający czas na wyhamowanie. Przypominamy, że poza terenem zabudowanym po zmroku piesi mają obowiązek noszenia odblasków. Mundurowi ostrzegają, że czas taryfy ulgowej po wprowadzeniu nowych przepisów w tym zakresie już minął. Teraz, jeśli ktoś nie dopełni tego obowiązku, musi się liczyć z mandatem. Opaskę odblaskową, czy jakikolwiek inny odblaskowy gadżet warto zawsze mieć przy sobie, bo przecież nigdy nie wiadomo, ile nam zejdzie na mieście. Poza tym pamiętajmy, że także w terenie zabudowanym warto je nosić. Nie wszędzie ulice są oświetlone, a w wielu miejscach światło lamp jest na tyle słabe, że pieszego można nie zauważyć. Z odblaskiem na pewno będzie widoczny. No i pamiętajmy aby nie przechodzić przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, a nawet nie wchodzić gwałtownie na przejście dla pieszych. Dajmy kierującym szansę na jakąkolwiek reakcję, a tym samym sobie na uniknięcie potrącenia.
Powoli zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Już wkrótce wszystkich ogarnie przedświąteczna gorączka, a zaaferowane zakupami tłumy będą wędrować w rejonach sklepów i bazarów przez całe dnie. W pobliżu sklepów pojawi się także znacznie więcej samochodów. Policja przypomina, aby zachować rozsądek na drogach.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (908) z dnia 5 Grudnia 2014r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »