tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Bądź mądry przed szkodą

 

Nie unikniemy tego – zima już przyszła i przyjdzie nam poczekać kilka miesięcy na wiosnę. Dlatego mamy kilka dobrych rad dla kierowców, jak mają przetrwać ten trudny okres.
Nawet, jeśli zrobiłeś już w tym roku przegląd techniczny, nie zawadzi podjechać do mechanika, by sprawdził najważniejsze elementy, tj. układ kierowniczy i hamulcowy. Być może będzie trzeba zmienić olej, płyn hamulcowy lub chłodniczy. Może potrafisz zrobić to sam, ale lepiej wykonać to u mechanika. Ponieważ wraz z zimą należy spodziewać się mrozów, koniecznie należy wymienić płyn do spryskiwaczy szyb na zimowy. Absolutnie koniecznie, o ile ktoś jeszcze tego nie zrobił, należy zmienić opony na zimowe. Od tego może zależeć nasze życie!
A jak jeździć? Przede wszystkim z głową. Gdy jezdnie już będą ośnieżone lub oblodzone, należy zabezpieczyć sobie kilka minut więcej czasu na dojazd do celu, bowiem będzie trzeba jechać wolniej. Jak mówi stare przysłowie, w tym przypadku pospiech jest wskazany tylko przyłapaniu pcheł... Należy jeździć bez gwałtownych manewrów, bez nagłych przyśpieszeń, hamowań, skrętów. Częściej, do redukowania prędkości, używaj biegów, niż hamulców. Przed wyruszeniem sprzed domu dokładnie oczyść ze śniegu lub lodu szyby. Szyby powinny być oczyszczone w całości, przednie, boczne i tylne. Jeśli w momencie uruchomienia samochodu szyby nam ponownie parują, uchylmy na moment okno i przewietrza pojazd, wyrównując temperaturę wewnątrz i na zewnątrz samochodu. Przy okazji wizyty u mechanika możemy poprosić go, by sprawdził stan nawiewu na szyby – zimą sprawny nawiew jest niezbędny! Należy również pamiętać o usunięciu „śnieżnej czapy” z dachu pojazdu, bowiem możemy nie tylko ponieść konsekwencje w postaci mandatu, ale przede wszystkim jest to zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Apel ten kierujemy szczególnie do kierowców samochodów ciężarowych, chociażby dlatego, że na wierzchu plandeki wielometrowego pojazdu tworzą się ogromne i niebezpieczne warstwy lodu. Sama byłam o milimetry od katastrofy, gdy ze skręcającego tira spadały ogromne tafle grubego lodu. A co by było, gdyby taka ważąca kilkadziesiąt kilogramów tafla trafiła w szybę mojego samochodu? Może wylądowałabym tylko w rowie, ale może też mogłabym stracić życie, gdyby lód uderzył mnie w głowę lub sytuacja spowodowałaby, że zjechałabym na przeciwny pas, wprost pod innego tira?
Jeśli nie chcemy już na wiosnę wymieniać całej blacharki, to warto przed sezonem posypywania jezdni solą, odpowiednio zabezpieczyć wszystkie, nawet najmniejsze ubytki w lakierze. Inaczej sól nam wyżre takie dziury, że już nic na to wiosną nie poradzimy.
Nie wolno też zapominać o sprawnym oświetleniu naszego pojazdu. Ustawienie świateł jest istotne, byśmy nie oślepiali nadjeżdżających z przeciwka, no i byśmy sami dobrze mieli oświetloną drogę przed nami. Ponieważ wkrótce na jezdniach pojawią się mieszanki solno–piaskowe, częściej, niż zwykle sprawdzajmy czy światła nie są zalepione brudem. Zawsze można na stacji paliw przetrzeć światła z przodu i tyłu, są przecież ogólnodostępne wiaderka z myjkami.
No i najważniejsze – na śliskiej nawierzchni droga hamowania wydłuża się dwukrotnie. Warto o tym pamiętać, gdy zbliżamy się do skrzyżowań lub zbliżamy się do pojazdu poprzedzającego. Zwiększamy więc odstęp od pojazdu, a przed skrzyżowaniem hamujemy stopniowo, znacznie delikatniej i odpowiednio wcześniej.
Jeśli tylko dostosujemy się wszyscy do tych kilku podstawowych zasad, mamy szansę przetrwać ten trudny, zimowy czas.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (698) z dnia 26 Listopada 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »