Po raz kolejny doszło na naszym terenie do tragedii – na skutek wybuchu pieca centralnego ogrzewania bardzo poważnie ucierpiał 54–letni mężczyzna. Wcześniej były przypadki zatrucia tlenkiem węgla i pożarów. Co roku, tuż przed sezonem, na naszych łamach przypominamy o zasadach bezpieczeństwa. Niestety, jak się okazuje, ludzie wciąż je ignorują. Najłatwiej jest przekonać się o tym, wychodząc na ulicę w rejonie, gdzie domy ogrzewane są piecami. O tym, że smród aż dusi oraz truje wszystkich wokół nie ma co mówić, bo każdy to czuje…
Policja, straż pożarna oraz my po raz kolejny apelujemy więc o prawidłowe korzystanie z piecy i kominków. Palenie w piecu wymaga ścisłego przestrzegania dwóch podstawowych zasad. Pamiętaj, zanim rozpalisz, sprawdź czy podłączenie pieca jest prawidłowe i upewnij się, czy kanały wentylacyjne są drożne. Jeśli sam tego nie potrafisz – wezwij do pomocy kominiarza!
Piec to nie śmietnik! Nie wolno używać do spalania odpadków. Plastik, butelki, siatki, folie, malowane drewno, a nawet kolorowe gazety są niebezpieczne, bo zalepiają piec, a dym – zamiast wydostawać się na zewnątrz – wraca do domu i może być przyczyną zatrucia. W domowych piecach jest zbyt niska temperatura spalania i z tego powodu rozkład termiczny jest niecałkowity, stąd też tak często spotykany fetor. Należy też pamiętać, że związki chemiczne wytwarzane w czasie spalania, mogą wywołać rozmaite choroby, poczynając od alergii i astmy, na chorobach układu krążenia kończąc. Pamiętajmy o tym, że trujemy nie tylko siebie, ale i innych, w tym nasze dzieci!
Sadze i osady odkładają się i mogą być przyczyną pożarów. Dlatego nigdy nie rozpalaj w piecu stosując materiały łatwopalne, tj. nie podlewaj drewna lub węgla dla szybszego rozpalenia np. benzyną. Przed rozpaleniem ognia sprawdź czystość pieca, a do palenia używaj tylko materiałów do tego przeznaczonych! |