tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Antoniówkowianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Antoniówce powstało w latach 60. Jego założycielką była, nieżyjąca już, Marianna Malej, która organizowała dla członkiń kursy gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia. Jakie zmiany nastąpiły w kole na przestrzeni lat? Jakie są największe osiągnięcia gospodyń z Antoniówki? Które antoniówkowianki są szczególnie utalentowane? O tym wszystkim w kolejnym materiale z cyklu dotyczącym KGW z gminy Sławno

W latach 60. panie często spotykały się zimowymi wieczorami na wspólnym darciu pierza. ? Z opowieści najstarszych członkiń wiemy, że wówczas szybko upływał im czas, ponieważ umilały go sobie żartując i śpiewając ludowe nutki ? opowiada przewodnicząca koła, Maria Składowska.
Początek lat 70. przyniósł KGW w Antoniówce duże zmiany. Wszystko za sprawą wyboru na przewodniczącą Stanisławy Kalinowskiej, która okazała się doskonałą organizatorką różnorakich przedsięwzięć. Pod jej opieką członkinie przedstawiały obrzędy ludowe, najczęściej związane z weselami, brały udział w konkursach pieśni ludowych, podczas których zdobywały nagrody i wyróżnienia. Organizowały także małe potańcówki oraz zabawy taneczne. Swoimi występami uświetniały również niektóre imprezy szkolne. Wszystko po to, by pokazać młodzieży, jak dawniej żyła opoczyńska wieś. Starsze członkinie z sentymentem wspominają "dzieciniec", który dawniej spełniał funkcję dzisiejszego przedszkola. Służył on dzieciom mieszkańców wsi, aby w okresie prac polowych mogły spędzić czas pod okiem opiekunów.
Pod koniec lat 80. KGW w Antoniówce zawiesiło swoją działalność. Reaktywacja nastąpiła w grudniu 2004 roku. Wówczas przewodniczącą została Bogumiła Cieślik. Za jej kadencji członkinie brały aktywny udział w imprezach lokalnych. Przygotowywały stoły wielkanocne, wigilijne oraz dożynki gminne. Występowały również na festiwalach pieśni maryjnych, podczas których seniorki z koła Celina Stańczyk i Aniela Pawlik zostały odznaczone "Orderem serca matkom wsi". Poza tym gospodynie uczestniczyły w wieczorze sobótkowym, na który uwiły wianek z polnych ziół oraz brały udział w konkursie tanecznym, podczas którego tańczyły oberka i polkę. Gdy pogoda dopisywała, przewodnicząca umilała członkiniom czas niedzielnym grillowaniem. Chętnie uczestniczyły w nim wszystkie panie. ? Na tych spotkaniach najlepiej planowało się następne przedsięwzięcia w kole ? wspomina skarbniczka Marianna Pietrzyk.
W 2009 roku przyszedł czas na kolejne zmiany, w wyniku których wybrano nowy, działający do dziś, zarząd. Jego skład stanowią przewodnicząca Maria Składowska, zastępczyni Bogumiła Cieślik, skarbniczka Marianna Pietrzyk oraz pełniąca funkcję sekretarza Renata Janus. Obecnie do KGW należą dwadzieścia cztery panie. ? Przez cały czas działalności koła przewijał się jeden problem, dotyczący miejsca organizowania spotkań. Z racji tego, że nie miałyśmy odpowiedniego lokalu, wszystkie zebrania odbywały się w mieszkaniu przewodniczącej. Mimo tego utrudnienia starałyśmy się pracować najlepiej jak potrafiłyśmy ? opowiada skarbniczka.
Sprawa jednak zakończyła się pozytywnie. Od 2011 roku antoniówkowianki mają świetlicę wiejską. ? Wszystko to dzięki wyrozumiałości i staraniom władz gminy w Sławnie. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczne. Wielki udział w tym przedsięwzięciu miała radna Dorota Gacparska i sołtys wsi Ewa Wojton. W budowę świetlicy angażowali się również mieszkańcy naszej wsi. Pracowali przy zalewaniu fundamentów i porządkowaniu placu budowy, a następnie terenu wokół budynku ? wspomina przewodnicząca.
Dziś świetlica jest miejscem spotkań nie tylko członkiń koła, ale służy także lokalnej społeczności. O ład i porządek dbają głównie gospodynie oraz ich mężowie. Na szczególne uznanie zasługuje jednak Mieczysław Bartyzel, który organizuje i angażuje innych mężczyzn do wykonywania cięższych prac fizycznych, a sam dogląda świetlicy niemalże każdego dnia.
Głównym celem działania antoniówkowianek jest kultywowanie tradycji i kultury naszego regionu. Ich atutami są członkinie, które charakteryzują się szczególnymi talentami i uzdolnieniami. Barbara Składowska pięknie haftuje serwetki, makatki i obrazy, a Anna Grodek wykonuje ciekawe prace z papieru techniką origami. Maria Grodek i Leokadia Lenart potrafią natomiast zrobić misterne kwiaty z bibuły oraz tzw. pająki. ? Prace naszych utalentowanych twórczyń prezentujemy na dożynkach gminnych oraz podczas przeglądów stołów wielkanocnych i wigilijnych. Cieszą się one dużym zainteresowaniem i często słyszymy słowa uznania z ust uczestników tych imprez ? mówi Maria Składowska. Wiele z członkiń jest też dobrymi kucharkami. Specjałami gospodyń z Antoniówki są pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem oraz pączki.
Każda z pań, na miarę swoich możliwości, angażuje się w pracę zespołu. Gospodynie regularnie uczestniczą w dożynkach, Festiwalu Pieśni Maryjnych oraz przeglądzie stołów wielkanocnych i wigilijnych. Biorą także udział w obrzędach nocy świętojańskiej. Same są natomiast organizatorkami imprez w świetlicy, takich jak Dzień Kobiet, andrzejki, zabawa karnawałowa dla dzieci oraz zabawa taneczna dla dorosłych.
W celu rozwijania zainteresowań i umiejętności, członkinie chętnie uczestniczą w warsztatach tematycznych organizowanych w gminie. ? To dla nas okazja do zdobywania nowych umiejętności, wymiany spostrzeżeń i doświadczeń oraz poznawania nowych ludzi ? mówi Marianna Pietrzyk. Antoniówkowianki w swoją pracę starają się jak najczęściej angażować młodzież. Zachęcają ją do wspólnego występowania na scenie oraz włączają do prac społecznych na rzecz świetlicy i środowiska lokalnego. Przecież za kilka lat to nastolatki z Antoniówki przejmą po swoich babciach i mamach pałeczkę w kultywowaniu regionalnych tradycji. ? Chętnie widzimy w naszym kole nowe członkinie. Czekamy na ich spostrzeżenia, uwagi i nowe pomysły, które przyczyniłyby się do lepszego promowania kultury naszego regionu ? podsumowała przewodnicząca.




Antoniówkowianki ? lata 70. Przedstawienie w Szkole Podstawowej w Szadkowicach



Puszczanie wianków w Wincentynowie (Noc Sobótkowa) 2008 rok



Obecny skład KGW w Antoniówce


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (825) z dnia 3 Maja 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »