tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

  Antoninowianki doKoła!

 
Cykl artykułów o gospodyniach z gminy Sławno rozpoczyna historia KGW w Antoninowie. Początki działalności tego koła sięgają końca lat 60. Wtedy to, z pomocą działającego wówczas Kółka Rolniczego, odbywały się różne kursy, m.in. gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia, w których uczestniczyły członkinie KGW, zdobywając nowe umiejętności. Jak na przestrzeni lat koło w Antoninowie ewoluowało? Kto był jego pierwszą przewodniczącą, a które gospodynie stanowią dziś zarząd KGW? Jakie są plany antoninowianek na przyszłość? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w pierwszym artykule traktującym o gospodyniach z gminy Sławno


W latach 70. członkinie KGW w Antoninowie spędzały wspólnie czas bawiąc się na organizowanych przez siebie zabawach tanecznych. Dzięki nim łączyły przyjemne z pożytecznym, bowiem ze sprzedaży biletów na imprezy czerpały dochody. Poza tym, gospodynie brały udział w organizowaniu dożynek gminnych w Szadkowicach oraz parafialnych, na które wykonywały misterne wieńce ze zbóż i kwiatów. Były także na wycieczkach w Warszawie i Piotrkowie Tryb., podczas których prezentowały własnoręcznie wykonane ozdoby ludowe, hafty i dywany.
Najwięcej czasu spędzały jednak na wspólnych spotkaniach jesienno?zimowych, podczas których najczęściej darły pierze, tkały na krosnach, przędły wełnę i len, haftowały oraz robiły na drutach. Antoninowianki umilały sobie spotkania śpiewkami ludowymi oraz potańcówkami.
Pod koniec lat 70. koło zawiesiło swoją działalność. Uśpienie trwało do 2008 roku, kiedy to ówczesny sołtys, Tadeusz Zdulski, aktywizował gospodynie do brania czynnego udziału w dożynkach gminnych w Sławnie. Koło przygotowywało na tę okoliczność, znajdujące uznanie odwiedzających wystawę, pyszne tradycyjne potrawy staropolskie. ? Naszymi daniami popisowymi były wtedy pierogi z kapustą i grzybami, pyzy, gołąbki, kluski śląskie, kapusta z grochem, bomby oraz sałatki i ciasta. Największym powodzeniem cieszyły się jednak faworki, które z biegiem czasu stały się specjalnością koła ? mówi przewodnicząca Bożena Dobrowolska.
Oficjalna reaktywacja nastąpiła jednak dopiero w 2011 roku, kiedy to obecny sołtys, Dariusza Peła rzucił pomysł utworzenia KGW w Antoninowie. Przewodniczącą została Bożena Dobrowolska, która tę funkcję pełni do dziś. Wraz z nią w skład zarządu wchodzą zastępczyni Marzena Szymczyk, skarbnik Bożena Lenarcik, kronikarz Anna Nowak oraz członkini zarządu Grażyna Jędrzejczyk. Obecnie do koła należy szesnaście kobiet, wśród których najmłodszą jest 12?letnia Weronika Stańczyk. Dwie panie w ostatnich dniach zadeklarowały swoje przyłączenie do koła, nie są jednak jeszcze oficjalnymi członkiniami.
Z kołem chętnie współpracują dziewczęta, które wraz z gospodyniami biorą udział w występach artystycznych, pomagają im także mężczyźni. ? Nasze popisy uświetnia mąż jednej z członkiń, Marek Stańczyk, który przygrywa nam podczas występów na lokalnych imprezach. Na uwagę zasługuje także mąż innej naszej koleżanki, Adam Nowak, który fotografuje i nagrywa nasze występy ? opowiada przewodnicząca.
Od chwili wznowienie działalności koła w Antoninowie, gospodynie reprezentują swoje środowisko na wielu przedsięwzieciach. Talenty wokalne i artystyczne prezentowały m.in. na święcie rodziny i przeglądzie pieśni religijnej w Sławnie i wieczorze sobótkowym w Wincentynowie. Podczas prezentacji stołów wigilijnych w Sławnie w 2012 roku, anotniowianki przygotowały piętnaście potraw wigilijnych i wyjątkowo przyozdobiły stół. Członkinie koła brały również udział w spotkaniu opłatkowym w Grążowicach, ostatkowym w Sławnie w 2012 roku oraz tłustoczwartkowym w Zachorzowie w 2013 roku. Kobiety z koła bardzo chętnie biorą udział w różnorakich warsztatach organizowanych na terenie gminy oraz poza nią.
Antoninowianki biorą też udział w życiu parafii Kunice i Sławno. Z dumą paradują w strojach ludowych podczas procesji rezurekcyjnych, odpustowych, Bożego Ciała i innych.
? Niestety w naszym sołectwie nie mamy świetlicy wiejskiej, dlatego spotkania odbywają się w pomieszczeniu garażowym jednej z członkiń lub w moim mieszkaniu ? informuje przewodnicząca. Panie spotykają się ze sobą dwa razy w miesiącu, jednak w przypadku zbliżającej się imprezy, w której mają zamiar aktywnie uczestniczyć, spotkania odbywają się w zależności od potrzeb. Obecnie antoninowianki zajmują się zdobnictwem, bibułkarstwem, robią palmy wielkanocne oraz haftują. Najładniejsze ozdoby wykonuje Marzena Szymczyk, a Grażyna Karp haftuje piękne obrazy. Oprócz spotkań planowych, gospodynie organizują integracyjne przedsięwzięcia z okazji dnia kobiet, dnia matki, andrzejek, opłatka, ostatków oraz wielu innych okoliczności. Na każde ze spotkań przygotowują regionalne jadło. Panie chętnie spędzają razem czas także w plenerze. Jeżdżą na rowerach, uprawiają nordic walking. Fundusze na działalność gospodynie z Antoninowa czerpią najczęściej ze składek członkowskich.
Jakie są plany członkiń na najbliższy czas? ? Zamierzamy wziąć udział w Przeglądzie Pieśni Religijnej w Kunicach i w tzw. wiankach. Poza tym chcemy wciąż się rozwijać, zdobywać nowe doświadczenia oraz pozyskiwać młode członkinie. Nie ukrywam, że pragniemy doczekać się godziwego pomieszczenia, gdzie będziemy mogły się spotykać częściej i działać efektywniej ? mówi z nadzieją Bożena Dobrowolska.
A co antoninowianki uważają za swój największy sukces? ? Niewątpliwie największym sukcesem antoninowianek jest to, że po tylu latach uśpienia reaktywowałyśmy koło i cieszymy się bardzo z tego, że możemy jak jednak rodzina spotykać się, wymieniać doświadczeniami, a przede wszystkim wspólnie kultywować piękne ludowe tradycje naszego regionu. Zatem, gospodynie z Antoninowa, przyłączajcie do nas! ? apeluje z uśmiechem przewodnicząca.




Wieczór sobótkowy w Wincentynowie w 2012 roku



Antoninowianki podczas występu na Przeglądzie Pieśni Religijnych w Sławnie w 2012 roku



Gospodynie z Antoninowa podczas prezentacji stołów wigilijnych w Sławnie w 2012 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (824) z dnia 26 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »