tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Aktywny senior w Sławnie

 
22 października w Sławnie odbyły się warsztaty wiedzy o wolontariacie w ramach projektu ?Aktywny senior na wsi?. W związku z tym, że rok 2012 jest Rokiem Seniora, planowane działania ukierunkowane są na podniesienie poziomu aktywności tej grupy społecznej. Organizatorami przedsięwzięcia byli prezeska fundacji ?Akademia Inicjatyw Społecznych?" Krystyna Fuerst oraz wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski


Warsztaty cieszyły się dużym powodzeniem osób starszych. Na spotkanie w strażnicy przybyło ponad sto osób, głównie ze Związku Emerytów z Białej Rawskiej, Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Opoczna i Tomaszowa Mazowieckiego, gminnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz Klubu Aktywnego Seniora z Żarnowa. Nie zabrakło również przedstawicieli gmin Opoczno, Paradyż oraz Uniejów.
Spotkanie rozpoczął Tadeusz Wojciechowski, prezentując slajdy dotyczące gminy Sławno. Najważniejsza informacja to przekształcanie gminy w gospodarczo?rolniczą.
Warsztaty o wolontariacie poprowadziła Krystyna Fuerst. Miały one formę luźnej pogadanki z uczestnikami spotkania. Prowadząca wyjaśniła termin ?wolontariat? oraz opowiedziała o zaletach pracy społecznej. Zaplanowane w harmonogramie zadania dla seniorów uwzględniały elementy edukacyjne, aktywizujące, kulturalne oraz integracyjne. Głównymi celami projektu są natomiast: zdobycie nowej wiedzy, integracja, możliwość skorzystania z dóbr kultury oraz wzmocnienie poczucia wartości i sprawczości w podejmowanych w przyszłości działaniach poprzez aktywny udział w zajęciach warsztatowych. Podczas spotkania poruszono również temat działalności stowarzyszeń na terenie gminy Sławno.
Po przerwie kawowej oraz prawdziwej uczcie dla podniebienia, którą zgodnie ze staropolską zasadą ?Czym chata bogata? przygotowały panie z KGW, odbyła się część artystyczna spotkania. Na scenie zaprezentowali swoje możliwości podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu. O działalności ośrodka opowiedziała jego prezeska Jolanta Kubiak. Zespół przygotowany pod kierunkiem opiekunek Elżbiety Kotyni i Anny Frączek zaprezentował się w ambitnym i różnorodnym repertuarze, a za swój występ otrzymał od publiczności gromkie brawa.
Niemniejsze owacje dostały od obecnych na sali panie z zespołu ludowego ?Niebowianki? z Wincentynowa. Swoimi skocznymi przyśpiewkami wprawiły w dobry nastrój niejednego seniora.
Wyczekiwanym przez wszystkich uczestników gwoździem programu były warsztaty ?Pergaminat?, dotyczące sztuki zdobienia na pergaminie. Poprowadziła je twórczyni Aleksandra Kaczmarek, która ciekawie opowiadała obecnym o swojej pasji. Podczas warsztatów każdy ochotnik mógł zaobserwować, jak wykonuje się pergaminowe ozdoby, a także spróbować swoich sił w tej trudnej i misternej sztuce. Można było także zwiedzić wystawę prac, przygotowanych przez gospodynie z gminy Sławno. Nie da się ukryć te kobiety po prostu mają talent! Kolorowe kwiaty z bibuły, koronkowe serwetki, pisanki, zabawki, rzeczy codziennego użytku, to wszystko i wiele innych wytworów można było podziwiać tego dnia w OSP w Sławnie.
Warsztaty były udane. Seniorzy posiedli nie tylko pożyteczną wiedzę na temat wolontariatu i gminy Sławno, ale mieli okazję uczestniczyć w prawdziwej uczcie zarówno dla ciała jak i dla ducha.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (798) z dnia 26 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »