tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Agresja u dzieci

 
Agresja u dzieci





Jednym ze zjawisk, które coraz częściej występuje we współczesnym świecie jest agresja. Może ona przeradzając się często w przemoc przybierać postać niszczącej siły, ale również przejawiać się w formie cierpień, choroby czy nienawiści. Już w wieku przedszkolnym mamy do czynienia z agresją instrumentalną (celem jej jest zdobycie lub otrzymanie czegoś), jak i fizyczną (bicie kogoś, kopanie, gryzienie). W miarę rozwoju dziecka ustępuje ona miejsca agresji słownej. U dzieci w wieku szkolnym ogólny poziom agresji może wzrastać wraz z wiekiem. Uwarunkowane jest to wieloma czynnikami intelektualnymi i społecznymi.
Zjawisko agresji jest obecnie częstym przedmiotem badań, pojawia się coraz więcej publikacji na ten temat. Publikacją, która ukazuje ten problem oraz sposoby radzenia z nim jest książka Jana–Uwe Rogge: Agresja a wychowanie. Czy dzieci mają prawo do agresji? (przeł. z niem. Edyta Brudnik). Kielce: Jedność, 2009 (nr. inw. 29 565). Już tytuły rozdziałów: „Agresja – niekończący się temat”, „Agresja jest częścią życią czy to się nigdy nie skończy?”, „Wpływ otoczenia”, „Jak żyć z agresją – zapobieganie i zwalczanie” wskazują, że problem agresji wystepuje już w najmłodszych latach życia dziecka, a następnie w poszczególnych okresach przybiera różne formy. Autor ukazuje różne oblicza zachowań agresywnych na przykładzie historii z życia codziennego. Ukazuje sytuacje przemocy w wychowaniu, rywalizacji wśród rodzeństwa, agresji i przemocy w szkole, mediach, jak również sposoby unikania sytuacji, które je wywołują. W ostatnim rozdziale autor radzi, jak rozmawiać z dziećmi, aby utrzymywać z nimi bliski kontakt. Podaje przykłady, jak dzieci i młodzież widzą bliski kontakt i rozmowę z rodzicami: – młodzi ludzie chcą być akceptowani – potrzebują jasnych i wyraźnych komunikatów w kontaktach (kontakt wzrokowy, bliskość, klimat zaufania) – unikanie złości podczas rozwiązywania konfliktu – okazywanie wzajemnego szacunku wyrażający się uważnym słuchaniem ich podczas rozmowy itd. Pozycja „Agresja a wychowanie” jest rodzajem poradnika dla rodziców, nauczycieli i wychowawców, jak mogą postępować w tego typu zachowaniach dzieci i młodzieży.
Publikacją, która również dostarcza wielu cennych informacji o agresji w dzieciństwie jest książka Martina Herberta: Mamo, on mnie bije! (przekł. Magdalena Polaszewska–Nicke). Gdańsk: GWP, 2007 (nr inw. 29406). Uczy, jak rozpoznać zachowania związane z tym zjawiskiem oraz jak je eliminować. Książka ma pomóc praktykom wspólnie z rodzicami opracować plany strategiczne dotyczące ich postaw wobec agresji oraz innych problemów wychowawczych. W tej publikacji autor dużo miejsca poświęca konfliktom między rodzeństwem. Bardzo cenne są wskazówki dla rodziców, jak poradzić sobie z agresją swojego dziecka.
Zjawisko agresji i przemocy wśród uczniów ukazują publikacje Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego wydawane dla dzieci w serii „Bezpieczne dziecko”. Przykładem może być książka Elżbiety Zubrzyckiej: Dręczyciel w klasie. Gdańsk: GWP, 2008 (nr inw. 29397). Pozycja ta wyjaśnia, czym się różni zwykły żart od złego dowcipu i dręczenia, skąd się bierze siła dręczycieli, na czym polega mechanizm przemocy w grupie, jak mu przeciwdziałać, jak przerwać zmowę milczenia w grupie oraz o tym, jak zostaje się ofiarą dręczyciela, jak należy zachowywać się wobec ofiary dręczenia, do kogo należy zwrócić się wtedy o pomoc, ale też, jak zwiększyć bezpieczeństwo uczniów w szkole. Ze względu na sposób ukazania problemu książka może być adresowana zarówno do rodziców, wychowawców, nauczycieli, jak i uczniów. Jak sugeruje autorka wspólne jej czytanie przyniesie najlepsze rezultaty i pozwoli dzieciom znaleźć oparcie w dorosłych.
Inną pozycją dotyczącą zjawiska dręczenia wśród rówieśników jest książka Elżbiety Zubrzyckiej: Słup soli. Gdańsk: GWP, 2007 (nr 29527). Przeznaczona jest również zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Pomaga podjąć odpowiednie kroki i przeciwdziałać tego typu zachowaniom.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (693) z dnia 21 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »