tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Adamowianki doKoła!

 
W leżącym nieopodal Opoczna Adamowie nie ma czasu na nudę. ? Tu ciągle jest coś do roboty, jak to na wsi ? mówią mieszkańcy. Od niedawna jednak, za sprawą reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich, Adamów został rozsławiony na terenie całego powiatu



KGW z Adamowa podczas plenerowego Festynu Rodzinnego w Mroczkowie Gościnnym ? 19 czerwca 2011 roku



Już przed trzydziestu laty mieszkanki Adamowa wykazywały potrzebę wzajemnej integracji i kultywowania regionalnych tradycji. Z racji tego, że wówczas nie dokumentowano tego typu wydarzeń, nie znamy konkretnej daty powstania koła. Wiemy jednak, że funkcję pierwszej przewodniczącej pełniła Józefa Turlińska, która prowadziła dla gospodyń kurs gotowania. Poza zgłębianiem sztuki kulinarnej, panie zajmowały się również hodowlą boczniaków. Następnie stanowisko przewodniczącej piastowała Józefa Michałowska.
14 lutego 2011 roku nastąpiła reaktywacja koła. Wybrano zarząd, w skład którego wchodzą: przewodnicząca Iwona Sroka, zastępczyni Elżbieta Stępień, skarbniczka Agnieszka Grabska oraz pełniąca funkcję sekretarza Beata Białek. Na początku do reaktywowanego koła należało szesnaście gospodyń, a w 2012 roku dołączyły jeszcze dwie panie. Z Kołem Gospodyń Wiejskich w Adamowie współpracuje także trzech mężczyzn i jest prowadzony ciągły nabór nowych uczestniczek.
Pierwszym wydarzeniem, w którym nowo powstałe koło wzięło udział było spotkanie członkiń z okazji Dnia Kobiet, które odbyło się 7 marca 2011 roku. Od tego czasu panie są bardzo aktywne i uczestniczą w różnego rodzaju przedsięwzięciach i imprezach integracyjnych. Pierwszym sukcesem adamowianek było upieczenie dziesięciu bab z przeznaczeniem na organizowaną przez MDK ?Wielkanocną babę?. Gospodynie przygotowały wówczas atrakcyjne stoisko promocyjne, na którym serwowały swoje wypieki.
Mimo tak krótkiego okresu działalności, członkinie nawiązały współpracę z wieloma organizacjami i instytucjami. KGW Adamów uczestniczy w różnych przedsięwzięciach organizowanych przez: Starostwo Powiatowe (np. udział w Targach Kielce celem reprezentowania naszego powiatu, czy wyjazd na wycieczkę do Krakowa), sołectwo Adamów (panie są organizatorkami lub współorganizatorkami licznych imprez na terenie sołectwa m.in. ?Święta pieczonego ziemniaka?, spotkań andrzejkowych, mikołajkowych, opłatkowych, itp.); Szkołę Podstawową w Sielcu (spotkania wielkanocne, bożonarodzeniowe, Dzień Babci, Dzień Dziadka, udział w otwartym integracyjnym ?Dniu Rodziny?); KGW w Karwicach (pomoc, wraz z mieszkańcami Janowa Karwickiego, w organizacji i udział w majówce, dożynkach parafialnych i ostatkach, uczestnictwo w warsztatach bibułkarstwa); opiekuna karwickiej kaplicy księdza Sylwestra Jończyka (udział w strojach ludowych w mszy rezurekcyjnej oraz procesjach). Adamowianki aktywnie uczestniczą także w przedsięwzięciach organizowanych przez wsie z terenu całego powiatu. Reprezentowały gminę Opoczno na dożynkach powiatowych w Żarnowie, brały udział w dożynkach gminnych w Modrzewiu, zorganizowały zabawę sylwestrową w świetlicy w Stużnie, integrowały się z członkiniami innych kół na kusokach w Kraśnicy, a w Mroczkowie Gościnnym uczestniczyły w Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej oraz w plenerowym festynie rodzinnym ?Na ludową nutę?.
Spotkania członkiń koła odbywają się w budynku gospodarczym przewodniczącej, pełniącym funkcję świetlicy wiejskiej. Tam mają miejsce różnego rodzaju przedsięwzięcia oraz próby przed występami publicznymi. Repertuar KGW z Adamowa stanowi w większości własna twórczość. Panie mają głowy pełne pomysłów i na imprezach bawią gości, dopasowanymi do okoliczności, licznymi przyśpiewkami, skeczami kabaretowymi oraz ludowymi piosenkami. Adamowianki systematycznie dbają o swój rozwój poprzez organizację i udział w licznych imprezach integracyjnych i warsztatach. Kultywują regionalne tradycje przez przygotowywanie tradycyjnych potraw, ubieranie się w stroje ludowe, wicie wieńców dożynkowych oraz tworzenie i śpiewanie przyśpiewek opartych na gwarze opoczyńskiej. Mimo tego, że koło czerpie fundusze na swoją działalność w przeważającej większości ze składek członkowskich, dzięki rozsądnemu zarządzaniu wspólnym dobrem, panie często znajdują czas i fundusze na wspólne wyjazdy. ? Do tej pory udało nam się zgromadzić środki na wyjazd do Zakopanego. Ile radości i pozytywnych wrażeń dostarczyła nam ta wycieczka! ? opowiada rozentuzjazmowana przewodnicząca, Iwona Sroka. ? Na dniach jedziemy na spektakl do radomskiego teatru. Niejedna z członkiń nigdy nie była w takim miejscu, stąd pomysł na akurat taki wyjazd. W planach mamy także dwudniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego.
Adamowianki nie mają w zamiarach próżnować. Wciąż pragną rozwoju i rozrywki, poza licznymi wyjazdami krajo? i kulturoznawczymi, w najbliższym czasie planują zorganizować spotkania andrzejkowe i wigilijne oraz kulig połączony z pieczeniem kiełbasek, gdy tyko spadnie śnieg. A co z dalekosiężnych planów? ? Przede wszystkim potrzebujemy większego lokalu, w którym odbywałyby się nasze spotkania. Poza tym chciałybyśmy, aby do naszej grupy dołączył muzykant ? taki z prawdziwego zdarzenia, który przygrywałby nam podczas naszych występów. Marzymy również o tym, by do naszego koła dołączyły dzieci. Dużo nam pomagają w przygotowywaniu występów, widać, że je nasza działalność bardzo interesuje, dlatego planujemy w najbliższym czasie zachęcić je do bardziej aktywnego uczestnictwa w kole. Przecież ktoś w przyszłości musi po nas przejąć pałeczkę, prawda? A gdy patrzę na kilkuletnie maluchy poubierane podczas różnych uroczystości w stroje ludowe, to aż mi się ze wzruszenia łza w oku kręci? ? powiedziała Iwona Sroka.
Zapytana o największe sukcesy KGW z Adamowa wymieniła niezapomnianą wycieczkę do Zakopanego, zorganizowanie balu sylwestrowego w Stużnie oraz współorganizację dożynek parafialnych w Karwicach. Po dłuższym zastanowieniu, przewodnicząca dodaje jednak: ??Ale największym naszym sukcesem jest to, że po tak wielu latach udało nam się reaktywować koło.
I to z jaką pompą!


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (800) z dnia 9 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »