tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 
Skoro świt, 16 stycznia, od godz. 5.00 przy opoczyńskich drogach pojawiły się policyjne patrole. Funkcjonariusze wyposażeni w urządzenia pomiarowe kontrolowali stan trzeźwości kierujących. Przebadano ich do godz. 9.00 aż 350!

Jak się okazało, nie wszyscy z jednakową powagą podchodzą do przepisów, a tym bardziej do własnego i cudzego bezpieczeństwa. Ujawniono dwóch nietrzeźwych i jednego będącego w stanie po użyciu alkoholu kierujących pojazdem mechanicznym. Do tego grona dołączył jeszcze rowerzysta w stanie po użyciu alkoholu.
Co ciekawe, cała trójka została zatrzymana około godz. 6.00 na ul. Przemysłowej. Na tej ulicy nie ma sklepów, więc na pewno panowie nie śpieszyli się, by kupić gorące bułeczki na śniadanie. Bardziej prawdopodobne jest, że nietrzeźwi udawali się do pracy.
Przykro o tym mówić, ale wciąż nie potrafimy w narodzie wyrobić sobie kultury picia. Przecież każdy zdrowo myślący człowiek wie, że skoro następnego dnia bardzo wcześnie rano będzie musiał kierować i podjąć pracę, to odpowiednio wcześnie musi przestać pić. Nie można liczyć na to, że kilka godzin snu wystarczy, by wytrzeźwieć. Że wystarczy rano wziąć zimny prysznic lub zjeść obfite śniadanie ? nie, to nie wystarczy. Organizm musi mieć czas, by spalić alkohol. Czy będzie to 8 godzin, czy 12 lub nawet więcej trudno zgadnąć; na to składa się tak wiele czynników, że nikt nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi. Każdy organizm reaguje inaczej, inaczej też może być każdego dnia, bo można być przecież w lepszej lub gorszej kondycji. Przy okazji: jazda na kacu wcale nie jest bezpieczniejsza, niż jazda pod wpływem alkoholu.
Jak nam powiedział szef drogówki, Grzegorz Fiderek, wyniki akcji ?Trzeźwy poranek? dowodzą, że takie kontrole trzeźwości kierujących są konieczne, dlatego będą powtarzane nie tylko w ramach porannych czy weekendowych akcji, ale na co dzień i o każdej porze. Tym bardziej, że trwa karnawał.
Meteorolodzy przewidują, że zima trochę u nas pogości. Jej pierwsze objawy, tj. oblodzenie i opady śniegu, spowodowały, że w całym kraju doszło do mnóstwa wypadków i kolizji. Kierowcy odzwyczaili się od zimowych technik jazdy. Zanim powróciły nawyki, wiele samochodów znalazło się w rowach lub na tyłach pojazdów poprzedzających. Drogowcy nie zawiedli, od dłuższego czasu stali w pełnej gotowości, a mimo to muszą wysłuchiwać oskarżeń, że to oni zaspali i dlatego kierowcy się ślizgali. Teraz chyba już nikt nie ma wątpliwości, że wolniejsze tempo jazdy oraz większe odstępy od pojazdu przed nami ? to zimowa konieczność. Trzeba pamiętać o dłuższej drodze hamowania i o tym, że na pozornie czarnej nawierzchni może pojawić się lód ? i to o każdej porze dnia czy nocy, więc nóżka z gazu. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że dojedziemy cało do celu. A że nie da się poszaleć?
No cóż, byle do wiosny!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (758) z dnia 20 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »