tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 





Nie da się ukryć przyszła jesień i związane z tym niepogody, krótszy dzień, mgły i inne tego rodzaju nieprzyjemności znacznie utrudniające jazdę wszystkim kierującym. Coraz częściej ofiarami rozmaitych zdarzeń drogowych stają się ci najmniej chronieni, czyli rowerzyści i piesi.
W tym okresie policjanci prowadzą szeroko zakrojone działania prewencyjne. Przypominają kierowcom o zasadach poruszania się w trudnych warunkach, upominają rowerzystów by zaopatrzyli swe wehikuły w niezbędne oświetlenie, zaś pieszym przypominają zasady bezpiecznego poruszania się po zmroku. Ale nie ograniczają swych działań tylko do tego. Cały czas prowadzą inne działania choćby „Alkohol i narkotyki”. Akcję pod takim właśnie hasłem opoczyńscy policjanci przeprowadzili w minioną sobotę, 24 października. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na trzeźwość kierujących. W czasie akcji prowadzonej wspólnie z żandarmerią wojskową i przy udziale psa, skontrolowali 51 kierujących. Ujawniono jednego nietrzeźwego kierującego pojazdem mechanicznym i jednego będącego w stanie po użyciu alkoholu. Przy okazji kontrolowane były inne czynniki, mające wpływ na stan bezpieczeństwa. Ujawniono dziesięciu kierowców oraz czterech pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa i cztery przypadki nieprawidłowego przewożenia dzieci.
Sukcesem tych działań niewątpliwie jest fakt, że tego dnia nie doszło do żadnego wypadku drogowego.
Przed nami najtrudniejszy okres w roku: czas największej migracji ludności po zmroku. Zbliża się dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Przez najbliższe dni będziemy odwiedzać groby swoich bliskich, porządkować je. Potem przyjdziemy złożyć wieńce i zapalić znicze. Niektórzy w tym celu będą zmuszeni przemierzyć pół Polski, będą przejeżdżać obok innych cmentarzy, gdzie będą tłumy parkujących i przechodzących. Dlatego jeśli macie groby swoich bliskich w miejscowości, w której mieszkacie, najlepiej zrezygnujcie z jazdy samochodem. Lepiej przejść się razem z rodziną, będzie czas porozmawiać, a miejsce parkingowe będzie mógł zająć ktoś przyjezdny lub schorowany.
Od soboty, 31 października do poniedziałku, 2 listopada w całej Polsce prowadzona będzie akcja „Znicz”. Do pomocy kierowcom i pieszym, do zapewnienia płynności ruchu i bezpieczeństwa na drogach skierowane zostaną wzmocnione siły - policjanci, straż miejska i żandarmeria wojskowa.
Przy okazji przypominamy, że w pobliżu cmentarzy napotkamy spore utrudnienia, więc bądźmy cierpliwi, wyrozumiali. Przede wszystkim jednak obowiązkowo musimy podporządkowywać się poleceniom wydawanym przez policjantów, strażników i żandarmów kierujących ruchem. A z tego, co nam pwiedzili opoczyńscy policjanci kierowcy i piesi zupełnie nie potrafią podporządkowywać się kierującym ruchem. Dlatego przypomnimy niektóre przepisy z kodeksu: Sygnały dawane przez uprawnione osoby:
1) kierujący ruchem daje sygnały za pomocą postawy i ruchu rąk,
2) postawa, w której kierujący ruchem jest zwróconu bokiem do nadjeżdżających pojazdów oznacza zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszych - zezwolenie na wejście na jezdnię (odpowiednik zielonego światła);
3) postawa, w której kierujący ruchem jest zwrócony przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszych - zakaz wejścia na jezdnię (odpowiednik czerwonego światła),
4) podniesienie ręki do góry przez osobę kierującą ruchem oznacza mającą nastąpić zmianę dotychczas wydawanego sygnału. Dla uczestników ruchu, dla których ruch był zamknięty, oznacza, że za chwilę będzie dawany sygnał oznaczający zezwolenie na wjazd lub wejście, a dla uczestników, dla których ruch był otwarty, oznacza że za chwilę będzie dawany sygnał zakazujący wjazdu lub wejści (odpowiednik żółtego światła),
5) ręka osoby kierującej ruchem wyciągnięta poziomo, poprzecznie do kierunku jazdy zbliżających się pojazdow, oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem.
Nie jest to trudne, a jednak sami widzieliśmy w ostatnią niedzielę na dużym skrzyżowaniu w Łodzi, w chwilę po wypadku drogowym, jaki powstał chaos - kierowcy zamiast obserwować bardzo uważnie sytuację na drodze i sygnalizację ręczną policjantów, wyciągali szyje, by lepiej przyjrzeć się ofiarom. Skutek - stłuczka, kolejny problem do rozwiązania, zwiększający się korek. Jak nam powiedzieli policjanci z opoczyńskiej drogówki, taki sam chaos panował na ul. Piotrkowskiej, gdy doszło tam do wypadku śmiertelnego i ruch musiał być kierowany ręcznie. Kierowcy i piesi zupełnie jakby nie widzieli tego, co nakazywał im policjant. Nie widzieli, czy raczej nie rozumieli lub nie chcieli się podporządkować?
Dla dobra nas wszystkich, kierowców i pieszych, pamiętajmy, że w te szczególne dni musimy bardziej, niż zwykle przestrzegać przepisów i wykazywać więcej, niż zwykle zdrowego rozsądku. Tylko w ten sposób po tych świętach spotkamy się wszyscy cali i żywi.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (642) z dnia 30 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »