tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


Trzeźwość, prędkość
W miniony poniedziałek, 23 lipca od samego rana policjanci po raz kolejny kontrolowali stan trzeźwości kierujących. Badaniu poddanych zostało dwustu a ujawniono jednego nietrzeźwego kierującego pojazdem mechanicznym.
W piątek, 27 lipca, policjanci powrócą do kontrolowania prędkości pojazdów. W tym celu przeprowadzą na drogach naszego powiatu akcję ?Kaskada?, to znaczy, że radary będą ustawione w niewielkich odstępach jeden od drugiego. Jest to prawdziwa pułapka dla tych kierowców, którzy ostrzeżeni przed policyjnym patrolem natychmiast po minięciu punktu pomiaru naciskają pedał gazu. A trzeba przyznać, że wielu kierowców tak czyni. Lepiej tego dnia przestrzegać ograniczeń prędkości. Przypominamy, że nadal obowiązuje na terenie zabudowanym ograniczenie do 50 km/h.

Wracają upały
Po okresie pewnego ochłodzenia nad Polskę powracają iście afrykańskie upały i temperatura będzie przekraczać 30 oC. Nie jest to wymarzona pogoda dla tych, którzy będą musieli siadać za kółkiem w takich warunkach, szczególnie gdy trzeba będzie jechać samochodem pozbawionym klimatyzacji. Oślepiające słońce, rozgrzany asfalt, drżące nad nim powietrze, pot zalewający oczy ? oto rzeczywistość, z którą przyjdzie się nam zmierzyć w najbliższych dniach. Przypominamy, że gdy nad naszym krajem przechodziła nie tak dawno fala upałów, dochodziło do dużej liczby wypadków i kolizji, które najczęściej zaczynano relacjonować słowami: ?z nieznanych przyczyn kierowca zjechał ze swego pasa ruchu??. Najczęściej tymi przyczynami były zasłabnięcia, zaśnięcia, zmęczenie kierowców spowodowane upałem. Pamiętajmy więc o tym tym razem i odpowiednio do swych możliwości zaplanujmy podróż, szczególnie gdy przyjdzie nam wyruszyć w dłuższą trasę. Nie wystarczy wyruszyć w podróż nocą. Nad ranem każdego ogarnia senność i choć są to tylko sekundowe przerwy, to jednak są tak samo groźne, jak i dłuższa utrata kontroli spowodowana drzemką. Pamiętajmy więc, by robić częste przystanki na trasie naszej podróży, a gdy kierowcę ogarnia senność pozwólmy mu na 10?15 minutową drzemkę. To pomaga. Można potem wypić filiżankę kawy, pożuć gumę (to też pomaga na senność), chwilę pospacerować i dopiero wtedy ruszać w drogę. Ze zmęczeniem i sennością nie ma co walczyć ? organizmu nie da się oszukać!

Uwaga na dzieci
Wakacje są już na półmetku i coraz więcej dzieciaków zaczyna przejawiać syndrom znudzenia. A jak się dziecko nudzi i nic nie robi to robi głupoty. Jak na razie (odpukać!) wakacje na naszym terenie przebiegają spokojnie, nie ma zdarzeń z udziałem dzieci. I oby tak zostało aż września! Dlatego my wszyscy, dorośli, musimy myśleć za naszych milusińskich i uważać na ich poczynania zarówno na dworze, jak i w domach, na podwórkach, nad wodą, na osiedlowych placach zabaw i na drogach. Po raz kolejny apelujemy do kierujących, by mieli oczy dookoła głowy, gdy przejeżdżają przez osiedlowe ulice, zwalniali przy posesjach, gdy zauważą otwartą bramę, z daleka obserwowali lot piłki, gdy widzimy w pobliżu trampkarzy. Szczególnej ochrony wymagają dzieci (nawet te starsze, kilkunastoletnie), gdy bawią się nad wodą, szczególnie gdy jest to rozbrykana grupa. Nie wiadomo, kiedy jeden z drugim założą się, kto dłużej utrzyma się pod wodą, dalej popłynie, bardziej ryzykownie wskoczy do wody?

Ostrożnie
W związku z upałami na pewno można się liczyć ze zwiększonym ruchem kołowym w pobliżu zbiorników wodnych. Apelujemy do kierowców, by nie parkowali w wodzie, lecz zostawiali pojazdy w wyznaczonych miejscach. Ponieważ chętnych do parkowania będzie z pewnością wielu, to należy parkować blisko innego pojazdu, a nie byle jak. Kierowcy samochodów powinni też uwzględniać potrzeby właścicieli jednośladów ? nie wymuszać na nich pierwszeństwa, nie wyprzedzać bez odpowiedniego odstępu, nie zmuszać do zjeżdżania na pobocze, szczególnie gdy jadą rodziny z dziećmi.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (785) z dnia 27 Lipca 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »