tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Nadciągnęła fala upałów i związanych z nimi burz. Coraz wcześniej otaczające nas powietrze staje się gorące i zamiast rześkiego poranka mamy parny początek dnia. Słońce stara się nas oślepić przez cały czas, świecąc nam prosto w oczy lub odbijając się od różnych przedmiotów ? i tak jest od świtu do zachodu. Na zmianę parne lub duszne powietrze na pewno też nie poprawia samopoczucia. W samochodach pozbawionych klimatyzacji można się czuć jak w piekarniku. Z kolei w tych z klimatyzacją też nie jest najlepiej ? wysychają nam oczy, w gardle drapie, a każde wyjście i powrót do auta może przyprawić o szok termiczny.
To wszystko składa się na to, że czujemy się zmęczeni, ospali, brak nam powietrza ? przez co trudno jest nam się skoncentrować. Zdarza się, że oczy się nam kleją i budzimy się w ostatnim ułamku sekundy przed katastrofą na przeciwnym pasie ruchu lub tuż przed ostrym zakrętem. Niektórzy, niestety, nie zdążą się ocknąć i dochodzi wtedy do tragicznych wypadków. Tak najprawdopodobniej było rano 19 czerwca, na krajowej ?ósemce?, gdzie w Chorzynie (pow. wieluński) w grupę idących nastolatków uderzył bus. Na miejscu zginęła 16?letnia dziewczyna, troje innych zostało rannych. Kierowca, 60?letni mieszkaniec woj. dolnośląskiego, najprawdopodobniej zasnął za kierownicą. Był trzeźwy. Tego samego poranka, na K?74 w Grębenicach (gm. Żarnów) w czołowym zderzeniu samochodu osobowego z tirem zginął 57?letni mężczyzna. On też najprawdopodobniej nie zdążył ocknąć się na czas, by wrócić na swój pas ruchu. Po południu zaś w Kozeninie (gm. Sławno) doszło do zderzenia aż trzech samochodów osobowych, co spowodowało kilkugodzinne utrudnienia w ruchu na K?12.
Za kilka dni zaczną się wakacje i masowe wyjazdy. Planując urlop z rodziną (bądź też samotny wyjazd) w nadmorskim lub górskim kurorcie należy bezwzględnie przewidzieć częste postoje dla odpoczynku. Nie wolno jechać na siłę, bo ?to już tylko pięć kilometrów do celu?. Jeśli czujesz się zmęczony lub senny wysiądź z samochodu choćby na pięć minut, przejdź się, rozruszaj, popraw w ten sposób krążenie, wypij wodę mineralną, by uzupełnić wypocone elektrolity. Pamiętaj, że najczęściej do wypadków dochodzi właśnie tuż przed celem podróży! A pięć ?zmarnowanych? na relaks minut z Twojego urlopu może zadecydować czy w ogóle dojedziesz do celu lub czy nie spędzisz wakacji na wyciągu w szpitalu, razem z najbliższymi.
Przy takiej męczącej pogodzie wyjątkowo muszą czuwać osoby mające kłopoty ze zdrowiem ? słabe serce, złe krążenie, wysokie lub niskie ciśnienie, cukrzyca itp. Przy nawet najmniejszych objawach pogorszenia samopoczucia koniecznie muszą przerwać podróż i wypocząć, zanim ponownie zasiądą za kółko. Najlepiej byłoby, gdyby takie osoby podróżowały ze zmiennikiem ? kimś, kto w trudnych warunkach i przy złym samopoczuciu mógłby zastąpić je za kierownicą.
Wszyscy kierowcy przed wyjazdem powinni pamiętać o zabraniu ze sobą zapasu wody mineralnej i dobrych okularów przeciwsłonecznych. Na te złe, bazarkowe, szkoda pieniędzy. Nieodpowiednie szkła zamiast chronić nasze oczy, mogą przyczynić się do gorszego widzenia drogi przed nami, a to grozi bezpieczeństwu jazdy.
Przed wakacjami i zaraz po zakończeniu roku szkolnego zwiększy się ilość zorganizowanych grup, a co za tym idzie autokarów. Przypominamy, że każda zainteresowana osoba może zwrócić się do opoczyńskiej policji, by skontrolowała stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość kierowcy. Należy tylko uzgodnić termin takiej kontroli, dzwoniąc pod numer 44 754 61 30.
Wszystkim zainteresowanym zaś przypominamy, że wciąż trwają egzaminy praktyczne na kartę rowerową i motorowerową. W czwartek, 21 czerwca, egzaminowani będą uczniowie ZSS nr 1. Nie będzie to jednak ostatni, przedwakacyjny egzamin. Informujemy, że ci, którzy z jakiś powodów nie mogli przystąpić do egzaminu we właściwym terminie lub nie zaliczyli go, mają szansę zdawać na kartę w czasie Dni Opoczna. W sobotę, 23 czerwca, przy ZSS nr 1 policjanci będą czekać na chętnych w miasteczku ruchu. Na egzamin należy zgłosić się z opiekunem, posiadać przy sobie legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający tożsamość i wypełnioną w szkole kartę zaliczeń. Przypominamy jednocześnie, że o kartę rowerową mogą starać się osoby, które ukończyły 10 rok życia, zaś o kartę motorowerową ? po 13 roku życia. Pozostali mogą (w miarę możliwości) uczyć się jazdy zgodnie z przepisami na rowerze i motorowerze. Egzaminy trwać będą od 10.00 do 12.00.
Przy okazji wspomnianych Dni Opoczna policjanci będą wyposażeni w AlkoBlow ? urządzenia do kontrolowania trzeźwości kierujących. I ? jak sami mówią ? na pewno nie zawahają się ich użyć. Jeśli więc chcesz na pikniku wypić z przyjaciółmi kilka piwek ? to przyjdź na piechotę. Samochód, motorower lub rower zostaw w domu!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (780) z dnia 22 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »