tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


* Święta, święta i po świętach? Jak zwykle w takich razach, staramy się spędzić je na łonie rodziny, więc tuż przed wydłużonym weekendem na naszych drogach pojawiło się więcej, niż zazwyczaj samochodów. Spodziewając się wzmożonego ruchu policjanci w całej Polsce od 6 kwietnia rozpoczęli akcję ?Bezpieczny weekend ? Wielkanoc 2012?. Zwiększona liczba policyjnych patroli miała przypomnieć kierowcom, by jeździli rozsądnie, z dozwoloną prędkością i zgodnie z przepisami, a nie zapomnieli przy tym, że jazda w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem.
Niestety, jak co roku takie wzmożone wyjazdy (bardzo często bezpośrednio po wyjściu z pracy) przyniosły tragiczne żniwo. Choć ? zgodnie z tym, jak to dziś oceniają policjanci ? na drogach było spokojniej, niż przed rokiem, to i tak w 236 wypadkach śmierć poniosło 21 osób, a rannych zostało 298. Od piątku, 6 kwietnia, godz. 14.00, do północy w poniedziałek, policjanci zatrzymali 1586 nietrzeźwych kierujących.
Ten pozorny spokój na drogach zapewniła nam (najprawdopodobniej) fatalna pogoda ? deszcz, śnieg z deszczem lub sam śnieg, a do tego bardzo niska temperatura oraz silny wiatr ? nie zachęcały do podróży, ani też do spacerów. Mniej więc było samochodów, mniej też było pieszych, wielu z nich wybrało trzeźwienie w domowych pieleszach, a nie na świeżym powietrzu. Tradycyjnie najgorzej było w dniu wyjazdu, w piątek. Wielu kierujących nie miało czasu wypocząć po pracy i w efekcie tego zmęczenie dawało im znać na trasie. Zamiast chwilowego odpoczynku na postoju wybierali opcję szybszego dotarcia do celu, a to kończyło się często przymusowym pobytem w szpitalu. Właśnie prędkość była najczęstszą przyczyną wypadków. Jako drugą policyjne statystyki wskazują nieprawidłowe manewry, m.in. wyprzedzanie na skrzyżowaniach lub podwójnej ciągłej. Dla porównania, w ubiegłym roku, gdy warunki drogowe były o wiele korzystniejsze, niż teraz, doszło do 379 wypadków, w których śmierć poniosło 35 osób, a 468 zostało rannych. Pogoda zachęcała do ruchu na świeżym powietrzu (nawet nietrzeźwych kierujących), których 1876 zatrzymano.
Na tle tych wyników ? opoczyńskie wypadło wręcz znakomicie ? w trakcie wielkanocnego weekendu nie doszło do ani jednego wypadku, w związku z czym nie było też ofiar. No, nie! Była jedna? Ta ofiara, która po pijaku spowodowała kolizję (6 kwietnia w Dzielnej). Mimo wszystko ten kierowca może mówić o ogromnym szczęściu, bo jak ktoś pcha się osobówką na samochód ciężarowy i wychodzi z tego bez szwanku, to aż zaskakuje?
* Policjanci nie wypoczywali zbyt długo, bo już od godz. 5.00 w poświąteczny wtorek, 10 kwietnia, sprawdzali, ilu kierowców zbyt długo zasiedziało się przy sutych stołach, korzystając z napojów wyskokowych. I tu ponownie można mówić o miłej niespodziance: skontrolowano ponad 400 kierujących pojazdami i ani jeden nie wydmuchał w AlkoBlow skażonego alkoholem powietrza! Poinsp. Grzegorz Fiderek, szef opoczyńskiej drogówki, nie ukrywa zadowolenia z tego faktu i mówi, że może zmienia się tradycja świętowania. Może zanim usiądziemy do kielicha, zapewniamy sobie trzeźwego kierowcę? Oby tak było!
* Przed nami piątek, 13. Tym razem może on jednak być dla wielu kierowców dniem szczęśliwym, pozwoli bowiem zaoszczędzić trochę kasy. Tego dnia każdy chętny będzie mógł dokonać bezpłatnego przeglądu technicznego pojazdu w ramach dni otwartych w Zespole Szkół Rolniczych w Mroczkowie. Po zimie jest przecież co robić przy samochodzie ? zmiana opon, kontrola oświetlenia, wymiana płynów itp., itd. Wiele z tych czynności będzie można wykonać bezpłatnie, a pomogą nam chętnie uczniowie ZSR pod fachowym dozorem swoich nauczycieli oraz policjantów z WRD opoczyńskiej KPP. Policjanci będą sprawdzać stan przygotowania wszystkich chętnych uczniów, którzy przystąpią do praktycznego egzaminu na kartę motorowerową. Kierowcy mogą skorzystać z darmowej oferty ZSR już od godz. 9.00.
* 13 kwietnia w Opocznie mogą wystąpić krótkotrwałe utrudnienia w ruchu drogowym na ulicach Kościelnej, Garncarskiej i Moniuszki. W godzinach południowych ulicami będą się poruszać uczestnicy obchodów Dnia Pamięci Ofiar Katynia (od kościoła pw. św. Bartłomieja do pomnika Katyńskiego na cmenatrzu przy ul. Moniuszki).
* 19 kwietnia (piątek) policjanci z WRD opoczyńskiej KPP prowadzić będą akcję ?Prędkość?. Sugerujemy kierowcom, by nie dali się uwieść dobrym warunkom drogowym i nie wciskali pedału gazu do dechy. Przypominamy przy okazji, że nie zmieniły się przepisy i nadal obowiązuje ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym, które wynosi 50 km/h. Poza terenem zabudowanym należy stosować się do ograniczeń wskazanych na znakach drogowych (i wg przepisów). Nadal nie ma w Polsce niemieckich autostrad, dlatego też nie ma możliwości jazdy bez ograniczeń. Odnosi się to również do obwodnicy miasta, gdzie coraz częściej kierowcy ? zachęceni dobrą nawierzchnią, brakiem miejsc kolizyjnych i wiosenną aurą ? urządzają sobie prawdziwe wyścigi. Policjanci już szykują się ze sprzętem i bez ostrzeżenia pojawią się, by surowo ukarać drogowych piratów!
* Według meteorologów (a i wg kalendarza) zimę mamy definitywnie za sobą. Przypominamy kierowcom o konieczności dokonania pozimowych przeglądów technicznych pojazdów. Jeśli jeszcze ktoś tego nie zrobił to czas najwyższy wymienić opony zimowe na letnie. Warto też pamiętać o wymianie płynów. Mrozy mamy już za sobą. I choć zima w tym roku nie była dla naszych pojazdów zbyt surowa, to jednak warto sprawdzić, czy nie narobiła szkód (np. wżerów). Im wcześniej zabezpieczymy takie miejsca, tym dłużej będziemy się cieszyć sprawnym pojazdem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (770) z dnia 13 Kwietnia 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »