tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


Za nami święta, sylwestrowe szaleństwa i długie weekendy i nareszcie możemy wrócić do normalności. A ta normalność polega między innymi na tym, że ? póki co ? zimy jeszcze nie ma, drogi są czarne, co zachęca kierowców do szybkiej jazdy. Zapominają oni, że dzień jest krótki, widoczność słaba, a warunki pozwalają na spory ruch pieszych i rowerzystów. Ci zaś też zapominają o tym, by być widocznym na drodze. Efekt? Zapraszam do kroniki zdarzeń drogowych ? doszło do trzech potrąceń rowerzystów.
Długi weekend na opoczyńskich drogach był jednak o wiele spokojniejszy, niż w całej Polsce. Od czwartku, 5 stycznia, kiedy to już rozpoczęły się wyjazdy, do niedzieli (do północy) odnotowano 307 wypadków drogowych, w których zginęło 30 osób, rannych zaś zostało 394. W tym czasie policjanci zatrzymali aż 1083 nietrzeźwych kierujących. Dla porównania: w 2011 roku w analogicznym okresie odnotowano 224 wypadki, w których zginęło 18 osób, rannych zostało 281. Trzeba tylko sobie przypomnieć, że wtedy na drogach było biało, więc kierowcy jeździli bardziej ostrożnie. Wnioski nasuwają się same?
Meteorolodzy przestrzegają przed nadchodzącym frontem zimowym. Ma znacznie spaść temperatura. Pierwsze śniegi już się pojawiły, choć w naszym rejonie tylko na krótko. Lecz to ma się zmienić. Przypominamy kierowcom, że nawet przy temperaturze nieznacznie przekraczającej zero, mogą spodziewać się oblodzeń na pozornie czarnej drodze. Jest mokro, ale w kompleksach leśnych, na mostach, wiaduktach, w miejscach ocienionych i w pobliżu zbiorników wodnych należy spodziewać się ślizgawki. Dotyczy to również drogi w Zameczku!
W minioną sobotę, 7 stycznia, po raz kolejny policjanci kontrolowali stan trzeźwości kierujących, ze szczególnym uwzględnieniem okolic dyskotek. Przebadano stan trzeźwości 150 kierujących. Podczas akcji ?Alkohol i narkotyki? wyjątkowo nie ujawniono ani jednego nietrzeźwego lub będącego w stanie po użyciu środków odurzających. Przypadek, czy wreszcie pozytywne i stałe zjawisko? Tak, czy inaczej taki wynik może tylko cieszyć.
Policjanci nadal będą prowadzić działania profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych i rowerzystów. Nadal będą zachęcać rowerzystów do używania kamizelek odblaskowych i do używania kompletnego oświetlenia jednośladów. Ponieważ jednak minął już czas edukowania opornych i lekkomyślnych rowerzystów, zaczną ich karać mandatami. Przypominamy za tzw. ?niemanie? świateł rowerzysta zapłaci 100 zł. Komplet oświetlenia do roweru kosztuje nieco ponad 20 zł. Więc czy warto oszczędzać na swoim własnym bezpieczeństwie?
Pieszym ponownie przypominamy, że poruszając się po zmroku poboczem drogi, powinni też mieć przy sobie jakiekolwiek źródło światła. Nie musi być bez przerwy włączone ? wystarczy je włączyć, gdy widzi się zbliżający się pojazd. Gdy kierowca zauważy ruch światła, będzie miał czas na reakcję i bezpieczne ominięcie pieszego. Przy okazji: pieszy zauważy nadjeżdżający samochód tylko wtedy, gdy będzie się poruszał prawidłową, lewą stroną drogi, skierowany twarzą do nadjeżdżających pojazdów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (757) z dnia 13 Stycznia 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »