tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


Niestety, chyba musimy się pogodzić, że przyjdzie nam się pożegnać z piękną jesienią i przywitać z tą szarą i burą. Synoptycy zapowiadają bowiem pogorszenie się pogody i stopniowy, stały spadek temperatury. Nadejdą deszcze, a już są mgły, znacznie ograniczające widoczność na drogach. Od czasu do czasu jeszcze pojawiać się będzie słońce, ale nisko zawieszone, więc zamiast cieszyć ? będzie oślepiać kierowców

W takiej sytuacji trzeba koniecznie zmienić technikę jazdy. Trzeba stosować znacznie większe odstępy pomiędzy pojazdami i odpowiednio wcześnie rozpoczynać hamowanie przy dojeżdżaniu do skrzyżowań. Na śliskiej, mokrej nawierzchni, pokrytej liśćmi lub cieniutką warstewką lodu (szczególnie nad ranem) droga hamowania znacznie się wydłuża.
Dodatkowym utrudnieniem na drogach jest wcześnie zapadający zmierzch, a choć już nie jest ciepło, to wciąż jednak są na drogach piesi i rowerzyści. Mimo wciąż ponawianych apeli nie potrafią oni należycie zadbać o własne bezpieczeństwo. Najprawdopodobniej wciąż im się wydaje, że to na kierowcach spoczywa obowiązek dostrzegania i unikania niebezpieczeństwa potrącenia niechronionego uczestnika ruchu. Dlatego nie mają na sobie kamizelek odblaskowych, ani nawet jakichkolwiek elementów odblaskowych czy też alternatywnego źródła światła ? latarki, telefonu itp. Skoro oni widzą samochód, to (wydaje im się) kierowca też ich widzi. Owszem, kierowca zobaczy rowerzystę czy pieszego, ale wtedy już może być za późno na jakikolwiek manewr. O ile w ogóle będzie coś widział, to kilka metrów przed maską samochodu. Co ma zrobić, skoro na hamowanie jest już za późno? Uciekać do rowu? A jeśli wiezie swoje dzieci, to czy ma ryzykować ich życiem, by ratować lekkomyślnego?!
O tym, że nie jest dobrze można przekonać się, czytając policyjne kroniki. Potrąceni piesi, idący niewłaściwą stroną drogi, nieoświetleni rowerzyści ? to najczęstsze ofiary wypadków, do jakich dochodzi w październiku i listopadzie.
Aby uświadomić niechronionym uczestnikom ruchu drogowego zagrażające im niebezpieczeństwo, 7 listopada, od godz. 14.00 do 22.00 opoczyńscy policjanci przeprowadzili kolejną akcję ?Bezpieczny pieszy, bezpieczny rowerzysta?. Tego popołudnia kontrolowali czy rowery są odpowiednio wyposażone w oświetlenie i czy piesi poruszają się po drogach zgodnie z przepisami. W ciągu tych zaledwie paru godzin policjanci ujawnili kilku rowerzystów, którzy poruszali się rowerami?widmami (nawet bez odblasków!) oraz kilkunastu pieszych, idących nieprawidłową stroną drogi. Część z nich wysłuchała pouczenia, część jednak musiała zapłacić mandat za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym.
Policjanci, aby poprawić stan bezpieczeństwa niechronionych, wręczali im gadżety odblaskowe i oświetleniowe. Nie wszyscy otrzymali taki prezent, bo policja nie ma ich aż tak wiele, ale ci, którzy zostali obdarowani, powinni z nich korzystać. Dla własnego dobra.
Tego dnia nie doszło do żadnego wypadku. I niech to będzie najważniejszy argument dla pieszych i rowerzystów, by dbali o to, by być widocznymi na drodze.
Przed nami kolejny długi weekend listopadowy. Na pewno wielu z nas będzie chciało wykorzystać tę okazję, by odwiedzić rodzinę lub przyjaciół, z którymi nie udało się spotkać podczas Wszystkich Świętych. Gorąco apelujemy, by w tych dniach szczególnie uważać na nową organizację ruchu w Opocznie i na drogach wyjazdowych. Drogowcy zgotowali nam bowiem sytuację niemal patową i wyjazd lub przejazd przez nasze miasto będzie prawdziwą drogą przez mękę. Musimy cierpliwie doczekać zakończenia prac przy budowie obwodnicy, by w miarę spokojnie wyjechać w kierunku na Tomaszów czy Piotrków. A do końca przyszłego roku trwać będzie kolejna inwestycja drogowa ? przebudowa i modernizacja drogi W?726 Bukowiec ? Dęborzeczka. Przejazd w kierunku Inowłodza będzie się odbywał objazdami (piszemy o tym oddzielnie).
Apelujemy też o trzeźość! Policjanci zapowiadają, że szczególnie teraz będą kontrolować kierujących, badając ich trzeźwość i przytomność. W czwartek, 10 listopada, przeprowadzą akcję ?Alkohol i narkotyki?. Choć ? już rutynowo ? można spodziewać się (każdej soboty) policyjnych patroli w rejonach dyskotek.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (748) z dnia 11 Listopada 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »