tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


Wakacje powoli dobiegają końca i czy to się komuś podoba, czy też nie trzeba będzie iść do szkoły. Przez letnie miesiące dzieciom wyleciały z głowy wszystkie zasady bezpiecznego zachowania się przy i na drodze. Rozbrykane na pewno nie od razu sobie o tym przypomną, tym bardziej, że w gronie szkolnych przyjaciół trzeba będzie poopowiadać, co i gdzie się robiło?
O zachowaniu ostrożności na pewno nie przypominał też ruch pojazdów na drogach i ulicach. Przez ostatnie dwa miesiące ruch był znacznie mniejszy, bo kto mógł wyjeżdżał na wczasy. Miasta były w dużym stopniu wyludnione, a więc znacznie bezpieczniejsze dla dzieci.
W tym samym czasie kierowcy zapomnieli o obowiązku zwalniania w pobliżu szkół bo przecież skoro nie ma w nich dzieci, to po co zwalniać? I też na pewno nie przypomną sobie o tym obowiązku z dnia na dzień.
Dlatego radzimy rodzicom, by przed wyprawieniem dzieci do szkoły przeprowadzili z nimi rozmowę i przypomnieli im zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Przy okazji warto zaopatrzyć pociechy w odblaski. Dzień staje się już coraz krótszy i wkrótce rozpoczną się jesienne szarugi. Warto więc zadbać, by pociechy były dobrze widoczne na drodze.
Część dzieci dojeżdża do szkół rowerami. Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto je skontrolować czy wszystkie elementy jednośladu są sprawne, czy rowery mają oświetlenie z przodu i tyłu. Na bezpieczeństwie dzieci nie wolno oszczędzać jeśli lampka jest uszkodzona, należy ją wymienić.
Kierowcom zaś przypominamy, że mają obowiązek zwolnić w pobliżu szkoły. Przed każdą z nich powinien być (i z pewnością jest) odpowiedni znak, który należy przestrzegać, szczególnie przez pierwsze tygodnie nauki szkolnej, zanim dzieci ponownie wyrobią sobie nawyki.
Zwracamy się też do wszystkich, by przed pierwszym dzwonkiem sprawdzili, czy teren wokół szkoły jest dobrze oznakowany. Czy przez wakacje nie wyrosły jakieś krzaki zasłaniające widoczność. Czy pasy na jezdni są odpowiednio z daleka widoczne, a barierki zabezpieczające są na miejscu i czy są całe.
Policjanci już od dwóch tygodni kontrolują stan oznakowania przy szkołach. Upewniają się, czy widoczne są pionowe i poziome oznakowania, czy wyjście ze szkoły jest odpowiednio zabezpieczone, czy bezpieczne są przystanki gimbusów. Ich oczom prawdopodobnie nic nie umknie, ale jeśli Państwo widzicie jakiekolwiek niedociągnięcia, które mogą zagrażać bezpieczeństwu waszych pociech, zgłoście to na policji na numer tel. 44 754 61 55 lub 997.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (737) z dnia 26 Sierpnia 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »