tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pracownika do szlifowania elementów ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Za nami półmetek wakacji. Niestety, mimo licznych apeli policji (i naszych) nie są to bezpieczne wakacje. Tylko w lipcu doszło do czterech wypadków z udziałem dzieci. 2 lipca w Drzewicy 5?letni chłopczyk wysiadł z mercedesa i wbiegł wprost pod nadjeżdżający pojazd. 11 lipca w Opocznie VW potrącił 7?letnią dziewczynkę, która zawahała się, będąc na przejściu dla pieszych. 16 lipca w Sławnie 11?letni rowerzysta wyjechał z ulicy podporządkowanej wprost pod nadjeżdżającego forda, 20 lipca w Dzielnej na drodze krajowej K?12 doszło do potrącenia 12?letniego rowerzysty, który chciał przejechać przez jezdnię. Jedyne szczęście, o jakim można mówić, to fakt, że wszystkie dzieci żyją. Ale czy zawsze można liczyć na takie szczęśliwe zakończenie?
Po raz kolejny apelujemy do rodziców i opiekunów, by lepiej pilnowali swe pociechy. Jesteśmy realistami, więc wiemy, że nie ma takich rodzin, gdzie rodzice mogą brać urlopy na cały okres wakacji, by zapewnić dzieciom stałą opiekę. Milusińscy bawią się więc w domach, gdy ich rodzice pracują. Ale ci ostatni muszą na nowo przypominać dzieciom zasady bezpiecznej zabawy. W trakcie roku szkolnego dzieci są bardziej zdyscyplinowane, bo stale im się przypomina, jak bezpiecznie zachowywać się na jezdni i w jej pobliżu. W czasie wakacji jednak te nauki idą w kąt, ważniejsza jest zabawa. Nareszcie można pojeździć na rowerze, poszusować na wrotkach czy rolkach, pograć z kolegami w piłkę. Czy jest coś fajniejszego? Sama kiedyś obserwowałam kilku piłkarzy na szkolnym boisku (przy ZSS nr 2). Chłopcy starali się strzelić do bramki. Niestety, choć siatka za nią jest wysoka, to co chwila piłka wypadała na bardzo ruchliwą ul. Perzyńskiego. Za piłką biegł to jeden, to drugi lub trzeci gracz. Przez kilkanaście minut obserwacji byłam świadkiem aż pięciu takich ?akcji? ratowania piłki przed samochodami. Chłopcom bardziej w głowie było ratowanie piłki, niż własne bezpieczeństwo. A kierowcy? Jedni zwalniali już na sam widok nadlatującej piłki, inni manewrowali starając się uniknąć zderzenia z piłką i innymi samochodami, ale inni byli i tacy, którzy jechali jakby nigdy nic, choć wiadomo, że na pewno za piłką pojawi się niefortunny gracz. Jakim cudem udało się uniknąć groźnego wypadku ? do dziś nie rozumiem? Teoretycznie chłopcy przebywali w bezpiecznym miejscu, na szkolnym, zagrodzonym boisku. Praktycznie było to igranie ze śmiercią.
Podobno ma się poprawić pogoda i na dwór wyjdzie większa gromada dzieci chcących skorzystać z drugiego miesiąca letniej laby. Będą jeszcze bardziej rozbrykane, mniej pamiętające o zasadach bezpieczeństwa. Warto więc usiąść wieczorem ze swymi pociechami i przypomnieć im te zasady. Apelujemy też do wszystkich kierujących, by myśleli nie tylko za siebie, ale też za dzieci. To od nas, dorosłych zależy ich zdrowie i życie!
Sierpień jest miesiącem, gdy zaczynają się wzmożone prace polowe. Choć co roku apelujemy do dorosłych mieszkańców wsi, by nie angażowali dzieci do tych prac, to co roku widzimy, że dzieci i młodzież w wieku szkolnym nie tylko pracują z dorosłymi, ale też obsługują maszyny rolnicze, kierują ciągnikami itp. Co roku też dochodzi do bardzo poważnych wypadków z udziałem dzieci. Czyżby ich rodzicom nie zależało na bezpieczeństwie pociech? Czy też dorosłym brakowało choćby odrobiny wyobraźni i przezorności?
A skoro zbliżają się żniwa, to musimy być wszyscy przygotowani, że na drogach pojawią się najrozmaitsze maszyny rolnicze. Niestety, musimy się przygotować również do tego, że po drogach jeździć będą traktory?widma, zupełnie pozbawione oświetlenia. Pojawią się też beztroscy kombajniści, którzy zamiast zgodnie z przepisami ciągnąć za pojazdem złożony zespół żniwny ? pchają go rozłożony przed maszyną. Taki zespół ma ponad 4 m szerokości, niewiele więc miejsca zostaje dla samochodów. No i jeszcze jedno zagrożenie: operatorzy maszyn rolniczych najczęściej nie przejmują się zbytnio przepisami drogowymi. Nie liczmy na to, że każdy traktorzysta czy kombajnista wyjeżdżając z pola ustąpi pierwszeństwa przejazdu, a skręcając zasygnalizuje zamiar. To będzie prawdziwa loteria. A mając na uwadze dzisiejszą kronikę zdarzeń drogowych nie wiadomo też, w jakim stanie będzie kierujący. Może mieć ponad trzy promile?
Ale nie tylko wakacjami i zbliżającymi się żniwami się żyje. Policjanci starają się na co dzień zapewnić nam wszystkim maksimum bezpieczeństwa na drogach. Tym razem w piątek, 5 sierpnia, od godz. 14.00 do 22.00 będą prowadzić na terenie naszego województwa wzmożoną kontrolę prędkości ?Kaskada?. Radzimy więc zdjąć nóżki z gazu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (734) z dnia 5 Sierpnia 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »