tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Za nami kolejny długi weekend. Przez pięć kolejnych dni na drogach całej Polski trwały wzmożone policyjne działania pod nazwą ?Bezpieczny weekend?. Jak wynika z podsumowań, paradoksalnie gwałtowne załamanie pogody przyczyniło się do mniejszej liczby wypadków. Od piątku, 29 kwietnia do północy 3 maja na drogach doszło do 420 wypadków, w których śmierć poniosło 41 osób, a 547 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 2268 nietrzeźwych kierujących, w tym 1095 rowerzystów. Do największej liczby wypadków doszło przy ładnej pogodzie ? w sobotę, 30 kwietnia odnotowano aż 118 wypadków. Zimowa aura zmusiła kierowców do znacznie ostrożniejszej jazdy i w dniu powrotów, tj. we wtorek, 3 maja, odnotowano tylko 60 wypadków drogowych. Głównymi przyczynami tych zdarzeń była nadmierna brawura, niedozwolona prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie i wymuszanie pierwszeństwa przejazdu.
Na tym tle opoczyńskie wypadło bardzo dobrze. Na naszych drogach w tym czasie doszło tylko do jednego wypadku, w którym ranna została jedna osoba. Odnotowano trzy kolizje. Zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi i jednego ? po użyciu alkoholu. Tak mała ilość wykrytych kierujących na dwóch gazach nie oznacza, że opoczyńscy policjanci wypoczywali ? prowadzili oni bowiem stałą kontrolę stanu trzeźwości kierujących, szczególnie 2 maja, podczas akcji ?Trzeźwy poranek?.
Mimo że zima przypomniała o sobie w ten weekend, to możemy liczyć, że był to jej ostatni wybryk i w najbliższą niedzielę pogoda dopisze. Tego dnia, tj. 8 maja, w Opocznie nastąpi oficjalne otwarcie sezonu motocyklowego. Jak nas poinformował podinsp. Grzegorz Fiderek, szef opoczyńskiej drogówki, należy się spodziewać przyjazdu dużej liczby motocyklistów i w związku z tym mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym na drogach wiodących do Opoczna. W samym mieście przewidywane są utrudnienia szczególnie w godzinach ok. 13.00?14.00. Nastąpi wtedy, po mszy w kościele św. Bartłomieja, parada uczestników zjazdu. Motocykliści przejadą ulicami: Szewską, Garncarską, Moniuszki, Perzyńskiego, Biernackiego, Armii Krajowej, Westerplatte, Kossaka i ponownie Biernackiego.
Od godz. 13.00 do 18.00 zamknięta dla ruchu drogowego będzie ul. Biernackiego na odcinku od ul. Spacerowej do ul. Perzyńskiego. W tym czasie odbędzie się pokaz ratownictwa drogowego, na który ? w imieniu organizatorów ? serdecznie zapraszamy.
Podczas motocyklowej parady będzie można zobaczyć również funkcjonariuszy policji, którzy będą pełnić służbę i wraz z opoczyńskimi funkcjonariuszami będą starali się zapewnić maksimum bezpieczeństwa zarówno uczestnikom imprezy, jak i pozostałym kierującym i pieszym.
Podinsp. Fiderek przy okazji otwarcia sezonu motocyklowego apeluje, by wszyscy miłośnicy ryczących maszyn, 2?, 3? i 4?kołowych zachowali rozsądek, by mogli w tym samym gronie zakończyć sezon. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i odpowiednia rozwaga na pewno w tym pomogą. ? Ja sam jeździłem na motocyklu i bardzo to lubiłem, ale poznałem też zagrożenia ? mówi. ? Wielu motocyklistów nie zdaje sobie sprawy, że (szczególnie podczas wyprzedzania) motocyklista jest dla kierującego samochodem zaledwie maleńką plamką w lusterku, zbyt szybko znikającą z pola widzenia. Trzeba o tym pamiętać, bo motocyklista może nie mieć czasu na odpowiednią reakcję w przypadku, gdy samochód zacznie skręcać lub zmieniać pas ruchu. A skutki takiego zderzenia, motocyklisty i samochodu, są łatwe do przewidzenia. W najlepszym przypadku jest to kalectwo.
Na motocyklach poruszają się przeważnie ludzie młodzi i bardzo młodzi, którym brak jest doświadczenia i wyobraźni, za to pragnący popisać się brawurą. O tym powinni pamiętać ich rodzice, zanim kupią swym pociechom nową maszynę. Ta ?zabawka? może zabić ich dziecko. Warto więc wcześniej upewnić się czy syn dorósł do odpowiedzialnego zachowania, czy zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z lekceważenia zasad bezpieczeństwa i nadmiernej prędkości. Motocykl nie może być nagrodą za dobre świadectwo szkolne!
Innym utrapieniem policjantów oraz leśników są quadowcy, którzy szaleją na bezdrożach i w lasach. Zbierają się oni w miejscach szczególnie trudnych do pokonania, by wykorzystać całą moc tych terenowych maszyn. Ich zabawy ? niestety ? często kończą się tragicznie. Ciężkie quady przewracają się na stromych podjazdach, przygniatając kierujących. Przy okazji zaś ryk tych maszyn płoszy zwierzęta leśne, a masywne koła dokonują ogromnych zniszczeń w lasach. Trudno jest dopaść takich leśnych wandali, gdyż spotykają się w miejscach odludnych i trudno dostępnych. Leśnicy oraz osoby spacerujące po lasach są często bezsilnymi świadkami, jak całe grupy quadowców przedzierają się przez leśne bezdroża, niszcząc i zabijając wszystko na swej drodze. Numery rejestracyjne tych pojazdów są często świadomie zamazywane błotem lub zaginane, by nie można było ustalić ich właściciela. Mimo wszystko apelujemy do tych, którzy zauważą takie grupy, by informowali policję.
Przypominamy też o tym, że trwa sezon rowerowy. W szkołach jest coraz więcej dni wolnych od nauki, zaś wiosenna aura zachęca dzieci do zabaw na świeżym powietrzu. Nie wszystkie dzieci są już posiadaczami kart rowerowych znającymi przepisy ruchu drogowego. Trzeba o tym pamiętać szczególnie na drogach osiedlowych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (721) z dnia 6 Maja 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »