tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Wtorek, 8 marca był wyjątkowym dniem. Tego dnia bowiem zbiegły się bowiem dwie okazje do świętowania: Dzień Kobiet i ostatki. Policjanci z wydziału ruchu drogowego mając wieloletnie doświadczenie, wiedzą, że te dni są często obficie „zakrapiane”, szczególnie przez męską połowę społeczeństwa. Panowie z kwiatkami odwiedzają swe bliższe i dalsze znajome, a te często goszczą ich serdecznie, częstując jednym (tylko!) kieliszeczkiem. Tyle tylko, że tu kieliszeczek wódeczki, tam koniaczek, a w kolejnym domu – naleweczka. W ten sposób tych kieliszeczków uzbiera się całkiem sporo i zanim panowie przypomną sobie, że w domu na kwiatek czeka żona, mają już trochę w czubie. Wracają więc chwiejnym krokiem lub wsiadają do samochodów, no bo w domciu, panie władzo, żonuuuusia… Czym może zakończyć się taki spacerek wężykiem albo jazda na dwóch gazach, nie trzeba wielkiej wyobraźni, by przewidzieć.
Policjanci zadbali więc we wtorek, aby wszyscy szczęśliwie dotarli do domów. Tego dnia oraz w środę rano funkcjonariusze policji prowadzili akcję „Trzeźwość”, starając się skontrolować jak największą liczbę kierujących.
We wtorek badaniom trzeźwości poddano 170 kierujących, którzy pozytywnie zaskoczyli policjantów – tego dnia nie zatrzymano ani jednego nietrzeźwego kierującego. Od godz. 5.00 do 9.00 w środę kontroli poddano 215 kierowców i tylko jeden kierował pojazdem po użyciu alkoholu.
Przed nami jedne z najbardziej popularnych imienin – Bożeny i Krystyny. I choć tego dnia nie będzie akcji „Trzeźwość” to i tak policjanci rutynowo sprawdzać będą trzeźwość kierujących. Miejmy nadzieję, że również 13 marca właściciele samochodów będą pamiętali o tym, by zadbać o trzeźwego kierującego, jeśli sami będą świętować...
W czwartek, 10 marca, policjanci kontrolować będą, czy kierowcy i ich pasażerowie pamiętają o zapinaniu pasów. Jak nam powiedział szef drogówki, podinsp. Grzegorz Fiderek, celem akcji „Pasy” nie jest karanie mandatami zapominalskich, lecz uświadamianie, że w zdarzeniach drogowych zapięte pasy mogą decydować o zdrowiu i życiu uczestników kolizji czy wypadków. Działania więc będą miały charakter przede wszystkim prewencyjny i wychowawczy. W tym miejscu trzeba bowiem wspomnieć, że obowiązek jazdy z zapiętymi pasami funkcjonuje dopiero od kilku (czy kilkunastu) lat, nie wszyscy więc wyrobili w sobie nawyk zapinania pasów. W coraz większej ilości nowych modeli samochodów zamontowane jest urządzenie przypominające uporczywym pikaniem o pasach. Ale nie wszystkie pojazdy, poruszające się po drogach, są nowe i dlatego wielu kierowców zapomina o zapięciu pasów lub lekceważy ten obowiązek. Zapomina/lekceważy nawet wtedy, gdy jedzie z dzieckiem ze szkoły czy przedszkola, dając w ten sposób zły przykład, bo o bezpieczeństwie już nie wspomnę. Nie tylko przedmioty wewnątrz pojazdu, ale nawet ludzkie ciało zamienia się w pocisk – tak gwałtownie narasta przeciążenie. Urazy kręgosłupa w takiej chwili to najmniejsze zagrożenie, które nam wtedy grozi.
Skoro dorośli (a przynajmniej niektórzy) nie wyrobili w sobie nawyku zapinania pasów, to należy zadbać o to, by nasi najmłodsi już go posiadali. Od najmłodszego – gdy dziecko jest przewożone w specjalnym foteliku (to też obowiązek!), musi być zapięte pasami. W miarę, jak dziecko dorasta, zaczyna samo zapinać pasy i w ten sposób wyrabia w sobie nawyk.
Przypominamy, że naruszenie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem karane jest 2 punktami, a przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami to 3 pkt karne. Oprócz tego kierowca może otrzymać mandat 100 zł (za siebie) i po 100 zł za każdego pasażera, jadącego bez zapiętych pasów. Płacić 100–złotowy mandat może też każdy dorosły pasażer, który jedzie bez pasów, nawet gdy siedzi na tylnym fotelu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (713) z dnia 11 Marca 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »