tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

1 września ponownie zabrzmiał dzwonek w szkole. W okolicach szkół powiatu opoczyńskiego i na drogach dojazdowych do nich pojawią się dzieci, które w grupach lub pojedynczo będą korzystać z jezdni, przejść dla pieszych, poboczy. Droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do następnych wakacji. Pamiętajmy, że droga ta powinna być bezpieczna!
Przez pierwsze dwa tygodnie września policja prowadzić będzie ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak co roku, w rejonach szkół służbę pełnić będą policjanci, czuwający nad bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Funkcjonariusze będą nadzorowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.
Tradycyjnie już policja dokona przeglądu dróg i ulic, między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo–zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo–oświatowych (wnioski z lustracji zostaną przekazane właściwym organom). Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.
Bardzo ważnym elementem akcji „Bezpieczna droga do szkoły” jest udział policjantów w pierwszych lekcjach wychowania komunikacyjnego. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją i zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest również doświadczenie funkcjonariuszy z drogówki, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych, a nawet wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów, jak choćby kodeksów młodego rowerzysty czy elementów odblaskowych.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.
Apelujemy:
* mamo, tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
* nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
* kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
Zwracamy się z apelem do rodziców, którzy odwożą swe pociechy do szkoły samochodami. Mimo, że czasami droga do szkoły jest bardzo krótka, to jednak nie należy zapominać o konieczności sadzania mniejszych dzieci na fotelikach, zaś tych nieco większych – zapinania pasami. Krótka droga wcale nie musi oznaczać, że nie dojdzie do jakiegoś niebezpiecznego incydentu, a wtedy brak zapiętych pasów może skończyć się tragicznie. Prosimy też rodziców, by zatrzymywali się w pobliżu szkół w miejscach do tego wyznaczonych, a nie blokowali np. bram wjazdowych do szkół. Dziecko wysiada z samochodu co prawda dość krótko, jednak zatrzymując samochód w miejscu niedozwolonym, blokujemy ruch na drodze i powodujemy zagrożenie dla innych użytkowników.
Przypominamy wszystkim, że po okresie wakacyjnym dzieci są mocno rozbrykane i trudno im będzie przestawić się na codzienną rutynę i pilnowanie swego bezpieczeństwa. Spotkanie z dawno niewidzianymi kolegami może skończyć się w ten sposób, że rozbawiona gromadka wybiegnie ze szkoły wprost na jezdnię. Dzieje się tak szczególnie w miejscach, gdzie nie ma szerokich chodników, zabezpieczonych barierką, za to przy jezdniach o dużym natężeniu ruchu. Dlatego przypominamy kierowcom – szczególnie w pierwszych tygodniach roku szkolnego – myślcie za dzieci i zwalniajcie przed szkołami nawet do 40 km/h. Ostrożności nigdy za wiele.
W miniony weekend prowadzona była policyjna akcja „Bezpieczny weekend”. Niestety, dane z całego kraju nie napawają optymizmem. Nadal jeździmy za szybko, wymuszamy pierwszeństwo, wyprzedzamy na trzeciego, na wzniesieniach. Nie ubywa też nietrzeźwych kierujących. A te właśnie zachowania są najczęstszymi przyczynami tragicznych wypadków. W 2009 r. w ostatni wakacyjny weekend doszło do 402 wypadków, w których śmierć poniosło 47 osób, a 547 zostało rannych. Policjanci zatrzymali wtedy 1847 nietrzeźwych kierujących. W tym roku w ostatni wakacyjny weekend doszło do 397 wypadków, w których zginęło 41 osób, zaś 549 zostało rannych. Ubyło minimalnie nietrzeźwych – w ten weekend zatrzymano ich 1502. W tegorocznej akcji brało udział aż 10 tys. policjantów.
A jak to wyglądało u nas? Na szczęście prawie doskonale. Doszło do jednego wypadku, w którym ranna została jedna osoba. Nikt nie zginął. Nasi policjanci wykluczyli z ruchu drogowego dwóch nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi i jednego nietrzeźwego rowerzystę.
Podczas niedzielnej akcji „Prędkość” funkcjonariusze ujawnili 34 przypadki przekroczenia prędkości, za co ukarali kierujących mandatami. Ujawniono też dwóch kierujących, którzy zapomnieli o obowiązku zapięcia pasów bezpieczeństwa i czworo pasażerów. Oni również zostali ukarani mandatami.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (686) z dnia 3 Września 2010r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »