tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Przed nami okres największej gorączki przedświątecznych przygotowań i sylwestrowych szaleństw. Jak zwykle, po dokonaniu licznych zakupów na wigilijny stół, wybraniu prezentów, przepychaniu się w sklepach i na parkingach, zasiądziemy za stołami, by wspólnie z rodziną spędzić Boże Narodzenie i świętować Nowy Rok.
Dla policjantów oznaczać to będzie, że w wigilię od rana i w niedzielę, 27 grudnia, w większej, niż zazwyczaj sile, będą przy drogach. O bezpieczny weekend policjanci będą dbać również tydzień później, w sylwestra i 3 stycznia, kiedy to przewidywany jest natężony ruch na drogach ludzi, którzy wracać będą z zimowego wypoczynku.
Uwaga policjantów skierowana będzie przede wszystkim na drogowych piratów - złe warunki pogodowe powodują trudne warunki drogowe i dlatego należy jeździć znacznie wolniej, bardziej płynnie, bez gwałtownych przyśpieszeń i hamowań. Jak mówią fachowcy, zimą trzeba poruszać się miękko, po kociemu. Trzeba też mieć więcej cierpliwości, bo naprawdę wyprzedzanie na siłę dwóch, trzech pojazdów, które (według nas się wloką) może spowodować niebezpieczeństwo, a przecież my i tak niewiele czasu nadrobimy.
Podczas weekendowych akcji policjanci sprawdzać też będą pasy bezpieczeństwa i sposób przewożenie dzieci, bo przecież święta, to czas, gdy najczęściej wszędzie poruszają się całe rodziny. Absolutnie nie będzie pobłażliwości dla kierujących pod wpływem alkoholu! Jeśli naprawdę musimy wypić kieliszek lub dwa, to zapewnijmy sobie transport do domu lub nocleg. Alkohol jest dla ludzi, ale tych myślących o zapewnieniu bezpieczeństwa swoim najbliższym.
Nie tylko święta są okazją do spotkań przy kieliszku. Również w sylwestra w każdym prawie domu wznoszone są toasty, o północy na ulicach leje się szampan, a przed świtem z noworocznych zabaw wracają podchmieleni balowicze. Lepiej tej wyjątkowej nocy zostawić samochód w garażu, bo nawet gdy my będziemy trzeźwi, to pod nasz pojazd może wpaść chwiejny balowicz. A spacer jeszcze nikomu nie zaszkodził.
Policjanci jednocześnie apelują do wszystkich kierujących, by w najbliższe dni zachowali maksymalnie zwiększoną ostrożność na drogach. Jak przewidują meteorolodzy, przed nami wyjątkowo paskudna pogoda. Będziemy mieć opady wszelkiej maści: śnieg, śnieg z deszczem, deszcz i marznącą mrzawkę, która zamieniać się będzie w gołoledź. Na śliskość będzie się można natknąć również miejscowo, na wiaduktach lub w kompleksach leśnych. Przestrzegamy więc, by nie być pewnym, że skoro przed nami widać czarną nawierzchnię, to będzie dobra przyczepność, bo to może być pułapka.
Policjanci, za naszym pośrednictwem, apelują też do tych wszystkich, którzy nadejście Nowego Roku świętować będą na ulicach, z petardami. Przypominamy, że ich odpalaniem mogą zajmować się tylko osoby dorosłe i trzeźwe! Absolutnie nie można ich odpalać w tłumie czy z zamkniętym pomieszczeniu. Nie należy ich kierować w okna domów naprzeciwko. Na miejsce odpalania petard wybierajmy teren, gdzie nasza obecność nie będzie niosła ryzyka. Lepiej więc niech to będzie trawnik, niż środek skrzyżowania dwóch ruchliwych ulic.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (650) z dnia 22 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »