tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Przed nami okres największych zakupów i wyjazdów - lada dzień święta. Ogarnia nas gorączka przedświątecznych przygotowań i czasami zapominamy o tym, co najważniejsze, o naszym bezpieczeństwie.
Na jezdniach już zrobiło się ślisko, a jeszcze nie wszyscy zmienili opony na zimówki. Trzeba jednak znaleźć wolną chwilę, by podjechać do warsztatu i je wymienić, bo teraz częściej będziemy jeździć w tłoku. I nawet jeśli uważamy siebie za najlepszego kierowcę, to musimy być przygotowani, że wokół nas, zderzak w zderzak, będą też jeździć tzw. niedzielni kierowcy, więc od naszych reakcji na ich nieudolność zależy bezpieczeństwo na miejskich ulicach i parkingach przy sklepach.
Śniegu mamy - jak na razie - niewiele, ale dzięki temu mamy czarne nawierzchnie dróg. Kierowcy mogą się tylko z tego cieszyć, lecz taki stan może okazać się pułapką. Niech więc nas nie zmylą doskonałe warunki na drogach, bo raptem może się okazać, że pozornie czarna nawierzchnia jest przykryta cieniutką warstwą lodu, na której możemy wpaść w poślizg. Na takie niespodzianki możemy się natknąć przede wszystkim na drogach przebiegających przez kompleksy leśne, w pobliżu rzek i stawów, na wiaduktach kolejowych itp. Przy zapowiadanych silnych mrozach może też dojść do śliskości po przejeździe samochodu przewożącego mokry towar.
Nie należy też zapominać o prawidłowym oczyszczeniu szyb w samochodach parkujących pod chmurką. Jeśli trzeba będzie skrobać szyby, to przygotujmy się na to, by wyjść z domu kilka minut wcześniej, by oczyścić ze szronu wszystkie szyby mające wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Nie można włączać się do ruchu, gdy ma się tzw. „czołgistę” czyli wydrapany maleńki otworek na wysokości oczu kierowcy. Nie widzi się wtedy nic, co się dzieje po bokach i z tyłu pojazdu.
Policjanci ostrzegają nie tylko o zwiększonym ruchu na drogach i trudnych, zimowych warunkach, ale i o innych zagrożeniach związanych z zimową aurą i zbliżającymi się świętami. Na internetowych stronach policyjnych można poczytać, jak nie dać się okraść podczas zakupów, co należy zrobić, by nikt niechciany nie odwiedził nas w domu, gdy wyjedziemy z całą rodziną oraz o tym, by zwrócić baczniejszą uwagę na dzieci, które jeżdżą na łyżwach i sankach w pobliżu akwenów wodnych. Gdyby wpadły w tych warunkach do wody, to mają bardzo małą szansę, by wyjść cało z opresji.
Rozpoczynają się wzmożone policyjne działania na drogach, które uwieńczy ogólnopolska akcja „Bezpieczny weekend”, Od 24 do 27 grudnia policjanci będą szczególnie zwracać uwagę na prędkość, z jaką się poruszają pojazdy na drogach. Kontrolować też będą stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i - przede wszystkim - na trzeźwość kierujących. Jeśli wybieramy się z wizytą do rodziny lub przyjaciół i wiemy, że np. ze szwagrem musimy napić się po kielichu, to lepiej będzie poprosić kogoś, kto nas odwiezie, wezwać taksówkę albo umówić się na nocleg w goszczącym nas domu. Jazda na dwóch gazach na śliskich nawierzchniach, gdy wieziemy swoich najbliższych to chyba ryzyko, którego nie warto ponosić. I nie chodzi tu tylko o grożące za to kary. Taka jazda może się przecież skończyć tragicznie - nawet kalectwem czy śmiercią Twoich dzieci. A przecież te święta są po to, by nacieszyć się rodziną, spędzić miło czas, a nie po to, by je spędzać w szpitalu lub załatwiać pogrzeb.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (649) z dnia 18 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »