tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Zgodnie ze złożoną w ubiegłym tygodniu obietnicą informujemy o wynikach ogólnopolskiej policyjnej akcji „Pasy”, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy opoczyńskiej policji na naszych drogach 25 listopada.
Przez cały dzień sprawdzono 50 pojazdów. Kontrola ujawniła, że 24 kierujących jechało bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, bez pasów jechało też troje pasażerów a jedno dziecko przewożone było poza fotelikiem. Policjanci nie wykazali tolerancji - wszystkich ukarano mandatami.
Przy okazji chcemy przypomnieć Państwu, kto musi, a kto nie musi zapinać pasów? Obowiązek korzystania z tych urządzeń wynika z Ustawy Prawo o ruchu drogowym, art. 39 ust. 1:
1) Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.
2) Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy: * osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do używania pasów * kobiety o widocznej ciąży * kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera * instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania * policjanta, funkcjonariusza ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych RP - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej * funkcjonariusz BOR podczas wykonywania czynności służbowych * zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej * podczas konwojowania wartości pieniężnych * osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.
3) W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
4) Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub policji.
Policja przypomina, że prawa fizyki są bezwzględne dla uczestników wypadków. Ciało człowieka w czasie zderzenia z przeszkodą nabiera ogromnej masy i prędkości. Przy prędkości pojazdu 50 km/h pasażer o wadze 70 kg napiera na przedni fotel z siłą ponad 1 tony! Może więc stać się tak, że w przypadku zderzenia z przeszkodą niezapięty pasami pasażer z tylnego siedzenia zmiażdży siedzącego przed nim człowieka. Może więc warto w trosce o swoich najbliższych, z którymi najczęściej przecież jeździmy w samochodzie, zadbać, byśmy nie stali się przypadkowo sprawcami ich śmierci czy kalectwa i zapinajmy pasy nawet siedząc z tyłu. Bo o tym, jak może „wystrzelić” przez przednią szybę ktoś jadący z przodu - to nawet już nie trzeba wspominać...
Kolejna zapowiadana akcja pod nazwą Alkohol i narkotyki przeprowadzona będzie we wtorek, 8 grudnia. Już sama nazwa mówi, na czym skupi się uwaga funkcjonariuszy, więc radzimy, by lepiej tego dnia nie próbować liczyć na szczęście podczas jazdy na dwóch gazach.
Ale - i to zostawiamy sobie na deser - policjanci nie tylko pouczają i karzą. O tym, że policjant może być również dobrym mikołajem przekonają się w piątek, 4 grudnia, dzieci z kilku wybranych szkół. Tego bowiem dnia policyjny mikołaj będzie rozdawać prezenty - a co i gdzie - o tym napiszemy za tydzień.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 48 (647) z dnia 4 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »