tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Pierwszy tej jesieni atak zimy spowodował, że na polskich drogach zapanował autentyczny chaos. Samochody ślizgały się na letnich jeszcze oponach, kierowcy źle obliczali drogę hamowania. Doszło też do zbyt wielu tragicznych wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów.
We wszystkich mediach zamieszczany jest apel policjantów, skierowany głównie do niechronionych użytkowników dróg: bądź widoczny na drodze! To nie jest banał, to prawda mogąca uratować Twoje zdrowie czy nawet życie!
Kierowca jadący w deszczowy, pochmurny dzień lub poruszający się po zmroku naprawdę widzi niewiele przed sobą - kilkadziesiąt - kilkaset metrów, w zależności od aury i przejrzystości powietrza. Wieczorem dostrzeże pieszego, ubranego w szarobury strój lub nieoświetlonego rowerzystę z odległości zaledwie 30 metrów! To zbyt mało, by móc odpowiednio zareagować i uniknąć zderzenia. Gdy pieszy czy rowerzysta ma na sobie choćby kamizelkę odblaskową, to jest widoczny z odległości 100, a nawet 150 metrów! Jest to różnica mogąca zaważyć na reakcji kierowcy i mogąca ocalić życie pieszego. Taki ktoś w kamizelce jest widoczny nawet w sytuacji, gdy z przeciwka nadjeżdża inny samochód, który oślepia na moment kierowcę: ten już wcześniej widzi, że ktoś się porusza na poboczu jezdni.
Wiele osób z konieczności musi poruszać się po zmierzchu. Wracają z pracy, z przystanków autobusowych, zakupów itp. Jedni idą, drudzy wyciągają rowery by dojechać do domu. Lada dzień będą również wychodzić z domu po ciemku - za kilka dni nastąpi zmiana czasu (25 października)! Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wszyscy mogą stać się ofiarami wypadku o ile nie będą mieć przy sobie latarki, kamizelki lub innych odblasków, gdy poruszają się po słabo lub wcale nieoświetlonej drodze. A takich jest najwięcej na wsiach, gdzie jeździ najwięcej rowerzystów, którzy wcale nie dbają o to, by ich jednoślady miały kompletne oświetlenie. Mało tego to właśnie na wsiach jeździ najwięcej rowerów pozbawionych nawet odblasków! Prawdziwa rosyjska ruletka: uda się przeżyć tę jazdę, czy też pojawią się pretensje do kierowców, że jeżdżą za szybko i dlatego nie widzą...
Rodzice wysyłający dzieci do szkoły powinni zadbać, by ich dziecko było widziane z daleka. Można przecież kupić już gotowe kurteczki z naszytymi pasami odblaskowymi, a jeśli nie to taki pasek można naszyć. Tornister można wręcz obwiesić elementami odblaskowymi, kosztującymi grosze. Trzeba też przypomnieć dziecku, że nawet tak wyposażone i idące prawidłową, lewą stroną jezdni powinno zejść z drogi na pobocze, gdy z przeciwka jedzie samochód. Kilka sekund postoju może je uratować przed wypadkiem!
Policjanci nie ustają w wysiłkach, by w jesienno-zimowym okresie dotrzeć do jak największej liczby osób i uświadomić im zagrożenie. Wciąż odbywają się pogadanki w szkołach, prowadzone są policyjne akcje „Niechronieni”. Ostatnia miała miejsce 15 października, w trakcie której policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych rowerzystów i kilku pieszych, przechodzących w miejscach niedozwolonych. Kilku rowerzystów otrzymało mandaty za brak oświetlenia jednośladów, inni - po pouczającej rozmowie - otrzymali komplety oświetleniowe i kamizelki odblaskowe. Niestety, tego dnia doszło do wypadku drogowego z udziałem pieszego. Dziwi nas więc postawa jednego z zatrzymanych, który na propozycję policjantów, by przyjął kamizelkę, stwierdził, że to obciach. To co? Mniej obciachowe jest bycie potrąconym przez samochód? Bycie przez całe życie kaleką?! A może bardziej gustowny jest marmurowy pomnik?
Kolejna akcja Niechronieni przeprowadzona zostanie 4 listopada i tego dnia policjanci będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie pieszych i rowerzystów. Tu należy dodać, że za stwarzanie zagrożenia na drogach karani będą również nietrzeźwi piesi. Jeśli nie wystarczy słowo sięgnie się po mandaty. Taki zataczający się pijak, sunący po zmierzchu środkiem jezdni, jest tak samo groźny dla innych, jak rozpędzony tir z nieuważnym kierowcą!
Zbliża się Święto Zmarłych i w związku z tym już w najbliższych dniach spodziewany jest wzmożony ruch w okolicach cmentarzy. Ruch przede wszystkim pieszych udających się na groby najbliższych. Oni również powinni pamiętać, że po południu, gdy będą wracać, mogą stać się niewidoczni - więc lepiej zabezpieczyć się w jakąkolwiek latarkę lub odzież odblaskową. A kierowcy w tym okresie powinni myśleć za przechodniów. Najlepiej więc w najbliższych dniach unikać jazdy w rejonach cmentarzy, a gdy już się musi to jechać z prędkością 20 km/h. Inaczej można mieć na sumieniu czyjeś zdrowie lub życie.
Przypominamy, że jak co roku, w związku z tym specyficznym świętem i wędrówką ludów, w wielu miejscowościach będą występować ograniczenia i zmiany w ruchu drogowym. Również w Opocznie od 30 października do rana, 2 listopada, na ul. Moniuszki (od Garncarskiej do Staromiejskiej) wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy. Zasłonięte będą znaki zakazujące postoju - będzie więc się można zatrzymać, by umożliwić osobom starszym lub niepełnosprawnym wyjście tuż pod cmentarną bramą. Przy okazji apelujemy do młodszych i zdrowych - parkujcie dalej, Wy możecie przecież dojść kawałeczek!
Policjanci ze szczególną uwagą będą teraz tropić piratów drogowych. Dlatego nierzadkim widokiem będą policjanci z radarami. W najbliższych tygodniach ich działania wspomoże fororadar, który będzie pracować nie tylko na drogach krajowych. Na fotoradar będzie się można natknąć nawet na najmniejszych drogach gminnych wszędzie tam, gdzie występuję zagrożenia i gdzie kierowcy lubią zaszaleć.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (641) z dnia 23 Października 2009r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »