tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


Podsumowanie wakacji
Z żalem musimy przyznać, że wakacje i lato już za nami. Czas więc na podsumowania. W lipcu na naszych drogach doszło do dwóch wypadków, w których ranne zostały dwie osoby. Jedna z nich - to rowerzysta, druga zaś - to potrącony pieszy. Odnotowano 44 kolizje. Tak spokojny miesiąc dawał nadzieje, że mogą to być wyjątkowo bezpieczne wakacje. Niestety, już w sierpniu policyjne statystyki podskoczyły. Doszło do ośmiu wypadków, w których ucierpiało dziewięć osób. Doszło też do wypadku śmiertelnego (co prawda, poza drogą publiczną). W Psarach, 2 sierpnia traktor przewrócił się i przygniótł 34-letniego traktorzystę. Wyjątkową głupotą wykazał się 4 sierpnia w Mroczkowie Dużym 55-letni motocyklista. Nie powinien jechać, gdyż był w stanie nietrzeźwym, a mimo to posadził na siedzeniu 5-letnie dziecko. W efekcie wywrotki maluch doznał urazu kręgosłupa i nogi. W sierpniu odnotowano 43 kolizje. 16 sierpnia doszło do nietypowego zdarzenia - na drodze K- 74 w Żarnowie zderzyły się dwa motocykle, które w efekcie stanęły w płomieniach. Na szczęście świadkowie zdarzenia zdołali uratować życie obu poszkodowanym motocyklistom.
Nadal siadamy za kierownicę po alkoholu. Nie pomagają szeroko zakrojone akcje profilaktyczne, ani uświadamianie kierowcom skutków takich decyzji. W lipcu policjanci zatrzymali aż 21 kierujących pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwym i dwóch będących w stanie po użyciu alkoholu. W tym samym czasie przyłapano 9 nietrzeźwych rowerzystów. W sierpniu 19 kierowców kierowało w stanie nietrzeźwym, trzech - w stanie po użyciu. Na jeździe po pijaku przyłapano 13 rowerzystów, trzech w stanie po użyciu.
Dla porównania: w lipcu i w sierpniu ubiegłego roku odnotowano łącznie 16 wypadków, w których śmierć poniosła jedna osoba, 18 zostało rannych. Doszło do 80 kolizji. Na podwójnym gazie kierowało pojazdami mechanicznymi 25 kierowców, 8 było w stanie po użyciu. Dziewięciu rowerzystów było w stanie nietrzeźwym.

Trzeźwy, przeładowany poranek
W poniedziałek, 17 września, opoczyńscy policjanci przeprowadzili akcję ?Trzeźwy poranek?. Przebadano 400 kierujących, z czego dwóch było w stanie nietrzeźwym i jeden w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Przy okazji policjanci ujawnili dwa pojazdy przewożące nadmierną ilość osób. W jednym jechały trzy osoby ponad limit, w drugim aż pięć! Oczywiście kierowcy zapłacili mandaty i otrzymali odpowiednią liczbę punktów karnych. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal podchodzimy zbyt lekkomyślnie do tej kwestii. Czyżby ludzka pamięć była aż tak krótka? Zupełnie nie pamiętamy skutków wypadku, do jakiego doszło w październiku 2010 roku koło Nowego Miasta? Wtedy w VW transporterze zginęło 18 osób, mieszkańców gm. Drzewica. Przecież to nie było tak dawno!
Jak nam powiedział szef drogówki podinsp. Grzegorz Fiderek, policjanci nie zapomnieli tej tragedii i ze wszystkich sił starają się, aby zapobiec podobnym zdarzeniom. Dlatego szczególnie w sezonie zbioru owoców i dowożenia osób do pracy sezonowej dokonują licznych kontroli busów. Między innymi we wtorek, 18 września, przeprowadzili akcję ?Bus?. Skutkiem tej akcji było wycofanie z powodów usterek technicznych gimbusa, przewożącego dzieci na terenie gm. Paradyż. Zatrzymano też jeden autobus tranzytowy do czasu usunięcia usterek. Tym razem nie natrafiono na pojazdy przewożące nadmierną ilość osób, choć przecież niedawno, tj. 8 września, na drodze Wąglany - Białaczów zatrzymano mercedesa przewożącego aż 11 pasażerów ponadlimitowych! Naprawdę brak mi słów, by określić takie zachowanie. To już nie jest ryzyko ani lekkomyślność to głupota? Czyżby więc prawdziwe było powiedzenie, że Polak przed szkodą i po szkodzie jest głupi?


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (793) z dnia 21 Września 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »