tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

Zatrudnię brukarzy/ekipy. Praca w Warszawie. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


Koniec wakacji
Pracowity ostatni wakacyjny weekend spędzili policjanci w całej Polsce. Musieli zadbać o bezpieczeństwo powracających z ośrodków wypoczynkowych ostatnich letników. O tym, że wszyscy zwlekali z powrotem do ostatniej chwili świadczyły m.in. doniesienia z zakopianki, gdzie na pokonanie drogi z Zakopanego do Rabki trzeba było przeznaczyć ponad dwie godziny. Nie lepiej też było na drogach wyjazdowych znad morza. Jednym z elementów bezpieczeństwa na drogach jest przestrzeganie prędkości. W niedzielę, 26 sierpnia od godz. 6.00 do 22.00 w ramach ogólnopolskiej akcji ?Prędkość? również policjanci z woj. łódzkiego wyłapywali drogowych piratów. Skontrolowali 934 pojazdy i ujawnili 738 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. W wyłapywaniu drogowych piratów pomagali też inspektorzy z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, którzy ujawnili 11 przekroczeń prędkości. Podczas akcji ujawniono też 23 kierujących i jednego pasażera jadących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz jeden przypadek nieprawidłowego przewożenia dziecka.
Opoczyńscy policjanci w trakcie akcji ?Prędkość? ujawnili 15 przekroczeń dozwolonej prędkości ? wszyscy piraci zostali ukarani mandatami. W trzech przypadkach podróżujący nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa.
W poniedziałek, 27 sierpnia, od godz. 5.00 do 9.00 opoczyńscy funkcjonariusze kontrolowali stan trzeźwości kierujących. Przebadano ponad 300 kierujących, ujawniono dwóch nietrzeźwych zasiadających za kierownicą pojazdu mechanicznego oraz jednego w stanie po użyciu.

Pierwszy dzwonek!
Od poniedziałku, 3 września, wszystkie nasze dzieci pojawią się w szkołach na rozpoczęciu roku szkolnego. Już od dłuższego czasu policjanci kontrolują stan bezpieczeństwa w rejonach szkół. Sprawdzają czy prawidłowo są oznakowane i zabezpieczone przejścia, czy odpowiednio są ustawione znaki dla kierowców itp., itd. Wszystkie zastrzeżenia kierowane były do zarządców dróg, którzy w trybie pilnym usuwali braki. Mimo wszystko policjanci z wydziału ruchu drogowego proszą rodziców, nauczycieli, by zwrócili uwagę na stan oznakowania. Być może jakaś gałązka urosła w ostatnich dniach tak bardzo, że gdzieś znak jest przez nią zasłonięty, może gdzie indziej tablica jest uszkodzona lub pobrudzona i nieczytelna lub została uszkodzona barierka. Wszystkie uwagi na ten temat można zgłosić telefonicznie pod numerem 44 754 61 30 w godzinach pracy.
Jednocześnie apelujemy gorąco do wszystkich kierujących, by nie zapomnieli, że rozpoczyna się rok szkolny i dziatwa będzie potrzebowała czasu, by przywyknąć do rygorów bezpiecznego zachowania przy i na drodze. Nagromadzona po wakacyjach energia będzie musiała się wyszaleć, a spotkanie z dawno nie widzianymi kolegami będzie ku temu okazją. Dzieciaki mogą więc wybiegnąć zza szkolnej bramy w każdej chwili. Na zmianę (poprawę) zachowania szkolnej dziatwy trzeba będzie poczekać. Ile? Może nawet miesiąc? Więc póki co w okolicach szkół należy mieć oczy szeroko otwarte, uwagę skupioną i jechać z prędkością nawet poniżej dozwolonej!
Apelujemy też do rodziców, by przed rozpoczęciem roku szkolnego przypomnieli swoim pociechom zasady bezpiecznego zachowania się na drogach, jak należy przechodzić przez jezdnię, z której strony pobocza należy iść, a którym poboczem można poruszać się rowerem. Dzieci, które do szkoły będą jeździć rowerami, powinny mieć na sobie kamizelki odblaskowe i pojazdy wyposażone w kompletne oświetlenie. Wraz z nadejściem jesieni pojawią się mgły i zachmurzenia. Tylko dziecko w kamizelce i oświetlone będzie widoczne dla kierowcy. To nie kaprys, to konieczność dlatego zadbajcie o jego życie i pamiętajcie, by sprawdzić, czy dziecko nie zapomniało nałożyć kamizelki!
Na pewno wraz z pierwszymi zajęciami szkolnymi pojawią się w klasach (przede wszystkim pierwszych) policjanci, którzy będą przeprowadzać pogadanki i szkolenia. Zanim jednak funkcjonariusze pojawią się w szkole bezpieczeństwo dzieci zależy przede wszystkim od ich rodziców. Coraz więcej z dorosłych woli swoje dziecko odwozić własnym samochodem do szkoły. Należy więc przypomnieć sobie o kilku zasadach: dzieci do 1,50 m należy przewozić w foteliku, te wyższe muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeśli chcemy dziecko wozić na przednim siedzeniu to samochód nie może mieć aktywnej poduszki bezpieczeństwa. Absolutnie wykluczone jest umieszczanie fotelika tyłem do kierunku jazdy! Jeśli dziecko wysiada z samochodu po przeciwnej stronie jezdni, niż stoi budynek szkoły przeprowadź je przez przejście dla pieszych na drugą stronę. Niech nie przebiega samo! Wyrabiaj w nim prawidłowe nawyki ? przed wejściem na jezdnię sprawdź czy nic nie nadjeżdża. Przejdź zdecydowanym krokiem, nie przebiegaj, nie pokonuj jezdni w miejscu niedozwolonym.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (790) z dnia 31 Sierpnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »