tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpiecznie

 

Przed nami trudny okres. Synoptycy zapowiedzieli definitywny koniec zimy i to, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia. Najcieplej, bo aż +7 st. C ma być w najbliższy piątek, 24 lutego. Św. Maciej ma nam przynieść też pierwszą, od dłuższego czasu, noc z dodatnią temperaturą. Niestety, potem już nie będzie tak dobrze. O ile za dnia będzie względnie ciepło (od 3 do 6 st. C), to w nocy słupek rtęci spadnie poniżej zera. I na jezdniach zacznie się robić ślizgawka, tym bardziej, że przez prawie cały czas ma być pochmurno, pojawiać się będą niewielkie opady, a lekki wiatr (od 5 do 7 m/s) nie osuszy gromadzącej się wilgoci. A prognozy mówią, że wilgotność powietrza będzie się utrzymywać na poziomie od 98?100%.
Dlatego przestrzegamy wszystkich ? pieszych i kierowców ? w najbliższych dniach czeka nas ciężka próba. Na chodnikach, nawet tych oczyszczonych z resztek śniegu, będą się pojawiać cieniusieńkie, niebezpieczne ? bo niewidoczne ? warstewki lodu. Tak samo dziać się będzie na wszystkich jezdniach, szczególnie w nocy i nad ranem. Choćby piaskarki jeździły cały czas, to i tak drogowcy nie będą w stanie nas w stu procentach ochronić przed śliskością. Dlatego kierowcy będą zmuszeni zachować w tych dniach wyjątkową ostrożność. Przede wszystkim trzeba będzie ograniczyć prędkość, zwiększyć odległości pomiędzy pojazdami, hamować znacznie wcześniej i płynnie, unikać gwałtownych manewrów. Tylko w taki sposób będzie można uniknąć poślizgu czy kolizji.
Przy okazji przypominamy, że dziko żyjąca zwierzyna po zimowych zmaganiach, silnych mrozach i obfitych opadach śniegu, jest już zmęczona, a przede wszystkim głodna. W poszukiwaniu pożywienia zwierzęta coraz bardziej zbliżają się do ludzkich siedzib, ich głód jest silniejszy niż strach przed ludźmi. Niestety, zwierzęta te nie są szkolone i nie wiedzą, że przez jezdnię nie należy przebiegać, szczególnie tuż przed nadjeżdżającym pojazdem. A czym się kończą takie nagłe spotkania auta osobowego z jeleniem czy też dzikiem chyba nie muszę mówić. W najlepszym przypadku tylko rozbitym samochodem? Dlatego po raz kolejny apeluję do kierowców, by zbliżając się w pobliże kompleksów leśnych zwalniali (dla własnego bezpieczeństwa).
Dzień się staje coraz dłuższy, a brak śniegu i dodatnia temperatura spowoduje, że na pewno na drogach ponownie pojawią się rowerzyści. I choć policja przez cały czas prowadziła akcję uświadamiającą o konieczności i obowiązku kompletnego (przedniego i tylnego) oświetlenia jednośladów, to jednak, szczególnie na wsi niektórzy rowerzyści lekceważą ten przepis i ich pojazdy są pozbawione nawet światełek odblaskowych. Gdy przy złej widoczności, we mgle czy mżawce lub o zmierzchu pojawi się taki rowerzysta?widmo tuż przed maską samochodu, kierowca nie ma zbyt wielkiego pola manewru. Być może ? aby uniknąć takich sytuacji ? należy wypatrywać we wsi sklepiku. Tam najczęściej panowie raczą się w barku pod chmurką, a potem wracają wężykiem piechotą lub właśnie rowerkiem. Należałoby więc chyba na czas przejazdu w pobliżu takiego miejsca zwiększyć maksymalnie uwagę i znacznie zmniejszyć prędkość, by nie narazić się na przykre konsekwencje potrącenia niechronionego uczestnika ruchu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (763) z dnia 24 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »