tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

Gdy dokona się analizy bezpieczeństwa na drogach powiatu opoczyńskiego można zauważyć, że sporą grupą sprawców i ofiar wypadków drogowych i kolizji są piesi, rowerzyści, motorowerzyści. Niestety – w wielu wypadach są to osoby w stanie nietrzeźwym lub po użyciu alkoholu. Od 1 stycznia do 15 lutego na drogach naszego powiatu odnotowano 7 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których śmierć na miejscu poniosły 2 osoby, a 5 zostało rannych. Część z nich była – niestety – nietrzeźwa.
Podinsp. Grzegorz Fiderek zwraca się z apelem: jeśli widzicie kogoś, kto porusza się chwiejnym krokiem po drodze, nie bądźcie obojętni. Nawet gdy nie chcemy lub nie możemy sami zapewnić bezpieczeństwa takiemu człowiekowi, to zatrzymajmy swój samochód i powiadommy policję. Musimy w takim momencie zdać sobie sprawę, że do czasu, gdy pojawią się funkcjonariusze i zabiorą delikwenta z drogi, nie możemy pozostawić go bez dozoru. Jak wspomniał naczelnik ruchu drogowego, kiedyś był taki telefon, że drogą idzie pijaczek. Pięć minut później już nie szedł, bo nie żył…
10 lutego policjanci z KPP w Opocznie kolejny raz przeprowadzili akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, a działania ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na prawidłowe poruszanie się po odcinkach dróg bez wydzielonych chodników oraz zachęcali do używania przez niechronionych uczestników ruchu elementów odblaskowych i oświetleniowych. W tym celu rozdawali rowerzystom i pieszym ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Piotrkowie kamizelki odblaskowe oraz komplety oświetlenia do rowerów. Dni są jeszcze bardzo krótkie, a niechronieni – dla własnego bezpieczeństwa – powinni pamiętać o tym, by być widocznym na drodze!
Dlatego należy (szczególnie w okresie jesienno–zimowym) pamiętać i stosować się do zasad bezpieczeństwa. Jeśli poruszamy się rowerem pamiętamy o jego prawidłowym wyposażeniu i stanie technicznym, posiadać:
* z przodu – jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
* z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
* dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Poza tym należy pamiętać o tym, że dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć rowerem
wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do jazdy rowerem przez osobę w wieku od 10 do 18 lat jest karta rowerowa. Może to być także karta motorowerowa. Nie wymaga się uprawnienia do jazdy rowerem od osoby, która ukończyła 18 lat. W przypadku braku drogi dla rowerów, jadący rowerem jest obowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch roweru utrudniałby ruch pieszych. Dopiero kiedy nie ma pobocza lub nie da się po nim jechać, rowerzysta może jechać po jezdni.
Te zasady wynikają z przepisów. Ze zdrowego rozsądku należy zastosować się do jeszcze jednej – do jazdy rowerem, szczególnie poza terenem oświetlonym, używajmy kamizelki odblaskowej. Ona może nam uratować życie!
W sobotę, 12 lutego policjanci przeprowadzili kolejną akcję „Alkohol i narkotyki”. Funkcjonariusze szczególnie uważnie kontrolowali tzw. dyskotekowych kierowców. Sprawdzono stan trzeźwości 211 kierujących, wśród których jeden okazał się być w stanie nietrzeźwym, trzech zaś było w stanie po użyciu alkoholu. Od wczesnego poranka 14 stycznia policjanci sprawdzali, w jakim stanie zaczynamy tydzień pracy. Niestety również i w tym przypadku okazało się, że lekceważymy sobie zdrowie i życie swoje i innych zasiadając za kółko w stanie dalekim od trzeźwości. W trakcie akcji „Trzeźwy poranek” policjanci skontrolowali 151 kierujących i ujawnili dwóch w stanie nietrzeźwym i jednego po użyciu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (710) z dnia 18 Lutego 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »