tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 „Walek” - malarz i żołnierz

 

Do zbiorów opoczyńskiego muzeum właśnie trafił katalog wystawy przedstawiający twórczość Bohdana Borowskiego, urodzonego w Opocznie malarza, żołnierza AK oraz zapomnianego twórcy dawnej elewacji Miejskiego Domu Kultury.
Bohdan Borowski urodził się 1 lipca 1923 r. w Opocznie. W okresie okupacji, pod pseudonimem „Walek”, należał do komórki opoczyńskiego Kedywu. Współpracował m.in. z żołnierzami partyzanckiego Oddziału Lotniczego „Henryk”, biorąc udział w patrolach dywersyjnych (m.in. brawurowa akcja na magazyn Baudienstu w Opocznie).
W 1947 r. ukończył Państwową Szkołę Przemysłu Artystycznego w Łodzi. Stamtąd przeniósł się na Wybrzeże. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie, a potem w Gdańsku. W 1954 r. uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Od 1965 do 1981 r. prowadził pracownię rysunku i malarstwa dla studentów Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. W 1983 r. przeszedł na emeryturę. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody i odznaczenia. Jego malarstwo był eksponowane w kraju jak i za granicą. W latach 1978-1979 projektował i realizował wystrój plastyczny elewacji Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Bohdan Borowski zmarł 28 stycznia 1989 r.
Od 29 października 2009 r. można podziwiać prace Bohdana Borowskiego w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Katalog, który otrzymało Muzeum Regionalne w Opocznie jest właśnie pokłosiem tej ekspozycji. Należy zaznaczyć, iż wystawę organizowaną przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego swoim patronatem objęli: marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski oraz prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Janusz Janowski.
Opoczyńskie muzeum posiada cztery prace Bohdana Borowskiego, a są to obrazy: „Oddział majora Hubala”, „Portret majora Hubala”, „Opoczno po spaleniu” oraz „Motyw opoczyński”. Katalog wystawy został ofiarowany przez ppor. Bożenę Niemierowską-Szczepańczyk ps. „Zorza”.


hyd   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (652) z dnia 15 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »