tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 „Trójka” dokarmia ptaki zimą

 
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody przy ZSS nr 3 rozpoczęło w styczniu akcję dokarmiania ptaków





Dokarmianie ptaków jest miłym, edukacyjnym zajęciem. Daje radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nawet jeśli nie jest to ptakom konieczne do przeżycia, to na pewno ułatwia im przetrwanie najcięższych zimowych mrozów. Uczniowie „trójki” wraz z opiekunką Beatą Ferensztajn postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji.
Gdy nastaje zima, wydłuża się noc, a dzień skrócony jest do kilku godzin, dla ptaków, które nie odleciały na południe, nadchodzą ciężkie czasy. Wiele z nich szuka schronienia przed mrozem i pokarmu, niezbędnego do wytwarzania energii. Najczęściej zobaczyć możemy kwiczoły, sikorki bogatki i modraszki, wróble, sroki, sójki, gawrony, kawki, kosy i gołębie. Czasem pojawiają się też gile, dzięcioły czy jemiołuszki.
Po pierwsze, zadano sobie pytanie: w jaki sposób możemy dokarmiać ptaki? Możemy powiesić karmnik. Ale? No właśnie. I tu z pomocą przyszła Barbara Sobierajska, która błyskawicznie ogłosiła konkurs na najatrakcyjniejszy karmnik. Nie pozostawiła jednak uczniów samych, przedstawiła plany i różne pomysły.
Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. 42 uczniów klas IV-VI przyniosło własnoręcznie wykonane karmniki. Najciekawsze karmniki zaprezentowali: Dawid Tokarski, Natalia Bilska, Klaudia Wójcik, Patrycja Dróżdż, Klaudia Bąk, Ada Ziuziakowska, Natalia Rogulska, Mateusz Ksyta, Michał Skorupski, Filip Jurowski, Agnieszka Barul. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątki, a zwycięzcy nagrody ufundowane przez dyrektorkę szkoły Anetę Tokarską.
Inny sposób dokarmiania przedstawiło Nadleśnictwo Opoczno, które przekazało szkole kilkanaście siatek z pokarmem do bezpośredniego dokarmiania.
Po drugie, czym karmić ptaki? Opiekunka koła opracowała krótki opis sposobów dokarmiania, który wszyscy wychowawcy przedstawili uczniom.
Karma to np. mieszanka nasion słonecznika, dyni, ogórka, maku, prosa, pszenicy, owsa, która powinna przyciągnąć drobne ptaki - sikorki, gile, wróble. Można sypać również kasze i owoce takie jak jarzębina, czarny bez, kalina, aronia, głóg, róża, jałowiec - dla jemiołuszek, kosów i dzięciołów, kawałki żółtego sera - dla srok, gawronów, sójek, tłuszcz (niesolony!), słoninę dla sikorek. Kawałki słoniny można wywiesić na druciku, żeby ptaki mogły je skubać. W tłuszcz można też zatopić ziarna słonecznika i innych oleistych roślin. Taką mieszankę wkłada się do siateczki (np. po owocach cytrusowych) i zawiesza.
Dziś ptaki chętnie odwiedzają „trójkę”. Mamy nadzieję, że pomożemy przetrwać ptakom tę niekończącą się zimę.


Beata Ferensztajn   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (657) z dnia 12 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »