tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 70. rocznica powstania AK

 
14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, generała Władysława Sikorskiego, przemianowano Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową

Jej pierwszym dowódcą został generał Stefan Grot-Rowecki ? przedwojenny oficer, żołnierz I Brygady Legionów, uczestnik walk z bolszewikami oraz uczestnik konspiracji od pierwszych chwil po kapitulacji wrześniowej. Celem nowo powstałej formacji było prowadzenie oporu zbrojnego i przygotowanie do ogólnokrajowego powstania.
AK była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną z działających w owym czasie w Europie. W chwili największej zdolności bojowej, wiosną 1944 roku, siły Armii Krajowej liczyły około 380 tysięcy żołnierzy i oficerów. Kadra oficerska sprzed wojny była uzupełniana absolwentami tajnego szkolenia i przerzuconymi do kraju cichociemnymi.
W związku z wkraczaniem Armii Czerwonej na teren Polski, dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Bór-Komorowski, na podstawie instrukcji rządu i Naczelnego Wodza wydał 20 listopada 1943 r. rozkaz nakazujący rozpoczęcie przygotowań do zbrojnej operacji o kryptonimie ?Burza?. Polegała ona na atakowaniu wycofujących się Niemców i występowaniu wobec Rosjan w roli gospodarza. Ostatnim akcentem ?Burzy? było powstanie warszawskie. Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945.

Każdy żołnierz Armii Krajowej składał następujące słowa przysięgi:
W obliczu Boga wszechmogącego i najświętszej Maryi Panny, królowej korony polskiej kładę swe ręce na ten święty krzyż, znak męki i zbawienia, i przysięgam być wiernym ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił ? aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.

Przyjmujący przysięgę odpowiadał:
Przyjmuję Cię w szeregi Armii Krajowej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią.
Uroczystości związane z 70. rocznicą utworzenia Armii Krajowej rozpoczęła konferencja, której organizatorami byli: Klub Historyczny im. generała Stefana Roweckiego ?Grota? w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalne, powiat opoczyński, gmina Opoczno, Jednostka Strzelecka z Paradyża oraz MDK.
Zebranych powitał dyrektor muzeum, Tomasz Łuczkowski. Zgromadzeni, w obecności pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich oraz jednostek strzeleckich, uczcili minutą ciszy zmarłego kilka dni temu Wacława Furmańczyka, członka Oddziału Lotniczego AK ?Henryk?, który działał na terenie ziemi opoczyńskiej. Wspólnie zaśpiewano, przy akompaniamencie grającego na gitarze Bartłomieja Kurowskiego, ?Modlitwę obozową?, która zakończyła oficjalną część uroczystości.
Zebrani wysłuchali prelekcji Artura Ossowskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi pt. ?Papierowe bomby akcji N ? niemieckojęzyczna propaganda antyhitlerowska polskiego podziemia?. Następnie Lidia Świątek z Muzeum Regionalnego zapoznała obecnych z działalnością Armii Krajowej na terenie ziemi opoczyńskiej. Przerywnik muzyczny pomiędzy prelekcjami przygotowała młodzież z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Ogonowicach, która odśpiewała kilka patriotycznych pieśni. Po prelekcjach głos zabrał Mirosław Kopa ?Miron?, najmłodszy z kombatantów, żołnierz 25 pułku piechoty AK. Opowiadał o partyzantach i o łączącym ich braterstwie broni, bowiem to właśnie akcje partyzanckie były ich wspólnymi młodzieńczymi doświadczeniami. Mówił także o kluczowej roli dowódcy dla żołnierzy oddziałów partyzanckich. Wiedzieli, że jeśli obdarzą go zaufaniem, nic złego im się nie stanie. Część historyczną piątkowego spotkania zakończyła projekcja filmu Wiesława Turka pt. ?Armia Krajowa?, będącego zbiorem opowieści żołnierzy 25. pułku piechoty AK. Konferencję zwieńczyła recytacja wiersza ?Na rozwiązanie Armii Krajowej? oraz wystąpienie generała Stanisława Burzy?Karlińskiego.
Konferencji towarzyszyła wystawa uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Przypominamy, że od 14 lutego w Muzeum Regionalnym można także zwiedzać wystawę czasową ?Z dziejów Armii Krajowej na ziemi opoczyńskiej. W 70. rocznicę powołania AK?. Ekspozycja przedstawia umundurowanie i uzbrojenie z okresu II wojny światowej. Na kilkunastu planszach i gablotach wyeksponowano dokumenty oraz fotografie przedstawiające żołnierzy AK związanych z naszym regionem. Wystawę można oglądać do 20 kwietnia.
Ostatnim etapem związanym z rocznicowymi obchodami był przemarsz grup rekonstrukcyjnych w sobotę, 18 lutego. Rozpoczął się on wymarszem z Ziębowa, poprzez Modrzew do Kraśnicy. Wśród rekonstruktorów oprócz grupy rekonstrukcji historycznych ?Henryk? znaleźli się członkowie GRH 26 Infanterie Regiment z Radomia, Batalionu Tomaszów i Stowarzyszenia Ułanów im. OWWP mjr Hubala i inni. Wszyscy ubrani byli w oryginalne stroje z lat wojny. W południe zorganizowano postój w lesie w okolicach dworu rodziny Bąkowskich, dawnych właścicieli Kraśnicy. Tam przygotowano ognisko i część artystyczną w wykonaniu młodzieży ze szkoły podstawowej. Na miejscowym cmentarzu uczniowie złożyli znicze na grobach bohaterów września 1939 roku. Wspólnie zaśpiewano ?Rotę? i modlono się za dusze poległych.






Konecrt dzieci z ZSS im. AK w Ogonowicach





W holu wystawa współczesnego uzbrojenia strzeleckiego





Przemarsz oddziałów rekonstrukcyjnych



Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (763) z dnia 24 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »